banner461
banner195

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlaması

Diyanet-Sen Nevşehir İl Başkan Yardımcısı Hüsrev Öndegelen Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla bir mesaj gönderdi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlaması
02 Ekim 2013 Çarşamba 13:32

banner143
banner134

                                                             DİYANET-SEN NEVŞEHİR

 İL BAŞKANLIĞI

                       BASIN AÇIKLAMASI                                                                                         02.10.2013

 

Değerli din gönüllüsü arkadaşlarım, sevgili basın mensupları ve kadirşinas Nevşehirliler, hepinizin “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nı en içten dileklerimle kutluyorum.

Kalplerimize nur, gönüllerimize huzur ve mutluluk bahşeden yüce dinimiz İslâm; mü’minler arasında sevgi, saygı, kardeşlik ve dayanışma bilincinin gelişmesi için bize kutlu mekânlar lütfetmiştir. Bu mekânlar, memleketimizin devamlı ışıldayan ve çevresini aydınlatan kandilleri olan camilerimizdir. Camiler, mü’minlerin bir olma; birlikte olma yerleridir. Burada cem olan Mü’minler,  Allah’ın huzurunda birlikte kıyama durur, secdelere kapanır ve gerçek kardeşlik duygusunun tadına varırlar.

Yüce Rabbimiz, Tevbe sûresinin 18. ayetinde; “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur” buyurarak mü’minleri cami ve mescitler inşa etmeye ve onarmaya teşvik etmiştir.

Sevgili Peygamberimiz (sav) de, “Mescidler, Allah'a en sevimli olan mekânlardır” (Müslim, “Mesâcid”, 28.) diyerek cami ve mescitlerin önemine dikkatlerimizi çekmişlerdir.

Camiler ibadet işlevinin yanı sıra, kürsülerden yapılan vaazlar ve minberlerden okunan hutbelerle; edep, terbiye, sevgi, saygı, hak ve hukuk anlayışının kazandırıldığı ilim ve irfan ocaklarıdır. Camilerden aldığımız hikmet ve bilgilerle, kulaklarımıza ve gönüllerimize fısıldanan ilâhî mesajlarla hırs, kin, haset, gıybet, iftira gibi her türlü kötü duygu ve düşüncelerden arınmayı; israf, haksızlık, içki, kumar, fuhuş gibi haram ve günahlardan uzak kalmayı öğrenir; böylece Rabbimizin sevdiği ve razı olduğu mü’minlerden oluruz.

Her yıl ekim ayının ilk haftası, Diyanet İşleri Başkanlığımızın öncülüğünde, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası " olarak kutlanmaktadır. Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yılki teması, "Cami, Kadın ve Aile" olarak belirlenmiştir. Biz de, Nevşehir Diyanet-Sen olarak, bu temanın ruhuna uygun olarak eserleriyle aile kurumunun önemine dikkat çeken Türkiye’nin önemli bir değerini şehrimizde ağırlayacağız. Bu bağlamda 4 Ekim 2013 Cuma günü, Kapadokya Kültür Merkezi’nde Saat: 20.00’de, eğitimci yazar Sayın Vehbi VAKKASOĞLU Beyefendi “Mutlu Aile Hayatı” konulu konferans verecektir.

Diyanet-Sen Nevşehir İl Başkanlığı olarak her yıl vatandaşlarımıza sunduğumuz kültür hizmetleri kapsamında 2013 yılında aile bütünlüğü ve ailenin önemi konularına dikkat çektik. Bu konuda, farkındalık oluşturmak için aile mefhumuyla ilgili çeşitli faaliyetlerde bulunduk. Bu faaliyetler kapsamında, yazarımızın “Mutlu Aile Hayatı” isimli kitabından 5000 tanesini hemşerilerimizle buluşturduk. Bu buluşmadan aldığımız geri bildirimlerle, kitabının ardından, yazarımızı da hemşerilerimizle buluşturma gereği duyduk. Bu konferansın şehrimizdeki aile tablosunun daha da sağlam bir yapıya kavuşması adına, güzel bir adım olacağını düşünmekteyiz. Bu düşünceyle bütün Nevşehirli kardeşlerimizi; 4 Ekim 2013 Cuma günü, saat: 20.00’de Kapadokya Kültür Merkezi’ne davet ediyoruz. Davetimize icabet eden bütün kardeşlerimize, yazarımızın çok beğenilen ve istifade edilen, “Mutlu Aile Hayatı” isimli kitabından hediye edeceğiz.

Bu hafta münasebetiyle, camilerimizin öneminin bir kere daha vurgulanması ve buralarda görev yapan Peygamber varislerinin sorunlarının dile getirilmesi önem arz etmektedir. Zira din görevlisi kardeşlerimiz, toplumumuzu birbirine bağlayan toplumsal barış ve kardeşliğin vazgeçilmez gönül erleridir. Bu haftanın; meslektaşlarımızın sorunlarının görüşüldüğü; bu farkındalıkla sempozyumların düzenlendiği ve çözümlerinin tartışıldığı haftalar olmasını diliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın, tüm din görevlisi arkadaşlarımıza; camilerimizi tıpkı saadet asrında, Peygamber Mescidinde olduğu gibi hayatının merkezine taşıyan değerli cemaatimize; kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla sıradağlar gibi tek vücut olup Rabbimizin huzurunda kıyama durmak için yapılan bu mabetlerde emeği geçen gönül zenginliğine ermiş kardeşlerimize ve Rahmet-i Rahman’a kavuşmuş hademe-i hayrata Cenab-ı Mevla’dan rahmet diliyoruz. Bu haftanın, insana has davranışları yaşamayı unutan insanlık alemine insaf; İslam’a özgü değerleri hatırlayamayan tüm İslam Alemine basiret; kendi kültürüne yabancılaşan bizlerin de yeniden dirilişine vesile olmasını diliyor; evrensel hak ve özgürlüklerin, barışın ve huzurun egemen olduğu bir dünyaya kapı aralamasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.

                                                                          Hüsrev ÖNDEGELEN

Diyanet-Sen Nevşehir İl Başkan Yardımcısı


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevşehirli - 5 yıl önce
allah razı olsun hocalarımızdan..