banner461
banner195

Çanak Çömlekçilikte Çırak Çıkmazı

Kapadokya Bölgesinin en önemli el sanatları ürünü olan Çanak Çömlekçilik TRT ekranlarından tanıtıldı.

 Çanak Çömlekçilikte Çırak Çıkmazı
15 Ekim 2014 Çarşamba 17:39

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya Bölgesinin en önemli el sanatları ürünü olan Çanak Çömlekçilik TRT ekranlarından tanıtıldı.

Çanak Çömlek ustası ve son yerel seçimlerde İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen Şaban Topuz, çanak çömlekçilik çırak yetişmediğinden dert yandı.

Bölge çanak çömlekçiliğinin son yıllarda çağın gereksinimlerine ayak uydurduğunu ve yaşamın her alanında çanak çömlekçiliğin ürünlerinin yer aldığını söyleyen Çanak Çömlek Ustası Şaban Topuz, günümüzde aile velilerinin çocuklarını doktor, öğretmen, avukat, mühendis ve benzeri meslek dallarını seçmeleri konusunda telkinlerde bulunduğunu bu nedenle de çanak çömlek sanatının bölgede 20 yıl sonra akıbetinin meçhul bir hale geldiğini dile getirdi.

Bölgedeki çanak çömlek sanatının en önemli sorunlarının başında çırak yetişmemesi sorununun bulunduğuna değinen Topuz, “Biz çanak çömlekçiler olarak sanatımızın bizden sonraki nesillere taşınması ve yaşatılması için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak aile velileri, anneler, babalar çocuklarının avukat, doktor, mühendis olmasını istiyor. Ve bu konuda çocuklarını yönlendiriyor. Hal böyle olunca bizim sanatımızda da birçok sektörde yaşandığı gibi çırak sorunu yaşanıyor. Ben şu an 40 yaşındayım. 20 Yıl sonra bu gidişle bölgedeki çanak çömlek sanatının akıbetini düşünemiyorum” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.