banner461
banner195

Çanak Çömlekte KDV Kaldırılmalı

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birlik Başkanı İsmail Ördü, Avanos’ta çanak çömlekçilik mesleğiyle iştigal eden esnafın KDV oranlarının düşürülmesi konusunda girişimde bulunduklarını belirtti.

 Çanak Çömlekte KDV Kaldırılmalı
16 Şubat 2015 Pazartesi 16:27

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birlik Başkanı İsmail Ördü, Avanos’ta çanak çömlekçilik mesleğiyle iştigal eden esnafın KDV oranlarının düşürülmesi konusunda girişimde bulunduklarını belirtti.

Ördü, “Geleneksel el sanatlarımızın en eskilerinden olan çanak-çömlek yapımı yaklaşık 8200 yıl önce Anadolu, Kuzey Suriye ve Kuzey Mezopotamya’da ortaya çıktı ve 2000 yıl gibi insanlık tarihi için kısa bir sürede tüm Eskidünya’ ya bazı istisnalar hariç olmak üzere yayıldı. Avanos İlçemizde de Hititler’den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı bilinmektedir. Bu el sanatı kavimden kavime, babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir.Bilindiği üzere Avrupa Birliği ülkelerinde geleneksel el sanatlarında KDV oranı % 5’tir. Ülkemizde de çömlekçilik mesleği vergiden muaf tutulmuştur. Fakat aynı meşakkatli yol ile hazırlanan çanaklarda aynı tutum sergilenmemekte ve % 18 KDV oranı sebebiyle çanakçı esnaf ve sanatkarlarımızın mesleğini yaşatamaz duruma geldiği aşikardır.1967 yılında faaliyetine başlanan Avanos Çanakçılar Odası mesleğin aşırı kan kaybı sebebiyle 2005 yılında kapanmıştır. Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı olarak faaliyetini yürüten Esnaf Sicil Müdürlüğümüze kayıtlı çanak-çömlek işi ile iştigal eden 42 adet esnaf ve sanatkarımız bulunmakta olup; bu sayı eksilen bir ivmeyle ilerlemektedir. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü sistemi ESBİS üzerinde yapılan sicil kayıtlarında çanakçı veya çömlekçi esnafımız aynı meslek kodu ile “Topraktan Mamul Eşya

(Çanak,Çömlek,Testi vb.) İmal ve Satıcılığı” olarak tescil işlemi yapılmasına rağmen çömlekçi esnaf ve sanatkarlarımız vergiden muaf tutulmuş, çanakçı esnaf ve sanatkarlarımız % 18 KDV oranına tabi tutulmuştur.Bu bilgiler doğrultusunda Kapadokya denildiği zaman ilk akla gelen peri bacaları ve Avanos İlçemizde imal edilen çanak-çömlekler olduğu ve bölgemizin mihenk taşları olduğu göz önünde alınarak, çanakçılık sektörünün içinde bulunduğu dar boğazdan çıkabilmesi için uygulanan KDV’nin çömlekçilikte olduğu gibi tamamen kaldırılması amacıyla; Maliye Bakanlığı’na bu sorunun tarafınızca aktarılması ve çözümü için gerekli girişimin yapılmasını talep etmekteyiz” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.