banner461
banner195

Çiftçiyi Kuraklık korkutuyor ! İşte Nevşehir İçin Hava Durumu

Nevşehir, son yılların en kurak sonbaharını geçiriyor. Peki Nevşehir'de önümüzdeki günlerde hava nasıl olacak ?

Çiftçiyi Kuraklık korkutuyor ! İşte Nevşehir İçin Hava Durumu
28 Kasım 2015 Cumartesi 21:05

banner143
banner134
Ülke genelinde olduğu gibi Nevşehir'de de yağışların azlığı nedeniyle kuraklık tehdidi oluştu. Geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre yağışlarda yüzde 50'lik bir düşüş gözleniyor

 

Yağışların azlığı çiftçileri tedirgin ediyor. Nevşehir ili Kasım ayında beklenilen yağışı almadı. Geçmiş yıllara göre bu yıl yağış miktarında ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Nevşehir, son yılların en kurak sonbaharını geçiriyor. Yağış azlığı hububat tohumunu toprakla buluşturan ve yağış bekleyen çiftçiyi tedirgin ediyor. Nevşehir ve çevresi 2014-2015 sezonunda rekor oranda yağış almıştı. Yağış nedeniyle toprak suya doymuştu. Birçok üründe yağış fazlalığı bile görülmüştü. 2013 yılana göre yağışlarda yüzde 90 oranında artış yaşanmıştı. Ancak bu sezonun ilk aylarında yağışlardaki azalma üreticiyi kaygılandırıyor. Kuraklık korkusu her geçen gün büyüdüğü Nevşehir'de çiftçiler endişeleniyor. Sulu tarımın yapıldığı alanlarda şu an sıkıntı yok. Yer altı suyuna aşırı yüklenme var. Ancak kıraç arazilerde ciddi bir kuraklık tehdidi var. Ayrıca kuraklık nedeniyle tarla faresi de çoğaldı. Fareler ekili alanlara zarar veriyor.


Çiftçi Kaygılanıyor


Yağışsız geçen günlerin üreticiyi endişeye sevk ettiğini belirten Ziraat Mühendisleri, "Geçen yıl bölgemiz bol yağış aldı. Yağış fazlalığı nedeniyle yer altı suyu az kullanıldı. Hasat zamanında bol ürün elde edildi.Nevşehir'de hububat ekim işlemi tamamlandı. Tohum toprakla buluşturuldu.


Çiftçinin gözü gökyüzünde. Ancak istenen yağış hala görülmedi. Yağış azlığı hepimizi kaygılandırıyor. Böyle giderse yağmur duasına çıkmayı düşünüyoruz.Kurak bir dönemden geçiyoruz. Geçen yıl ki aşırı yağışlar nedeniyle toprak hala nemli. Ancak yağış olmazsa ürünler zarar görür" açıklamasında bulundu.


"Yağış Bekleniyor"


Nevşehir'i de içerisine alan Kayseri Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü'nden çiftçiyi rahatlatacak açıklama geldi. Meteorolojiye göre önümüzdeki 1 hafta boyunca yağış bekleniyor. Hava sıcaklığının hissedilir derecede azalacağı belirtilen açıklamada, “Halen sıcak havanın etkisinde bulunan yurdumuzun bugünden itibaren Balkanlar üzerinde gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği ve 4 gün yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının Cuma gününden itibaren bölgemizin özellikle kuzey kesimlerinde görülecek olan yağışla birlikte hissedilir derecede 3 ila 5 derece azalarak, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor” denildi. 

İşte NEVŞEHİR için 5 Günlük Hava Tahmini

Tarih Sıcaklık (°C) Hadise Nem (%) Rüzgar (km/sa)

               En Düşük        En Yüksek En Düşük   En Yüksek Yön Hız

29 Pazar         4                 11      45         87 18

30 Pazartesi    2                  9      54         96 12

01 Salı         0                  5      59         96 16

02 Çarşamba -2                  7      62         88 19

03 Perşembe -1                  4      45         95 14


Nevşehir Merkez Acıgöl Avanos Derinkuyu Gülşehir Hacıbektaş Kozaklı Ürgüp
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.