banner461

Cumhuriyet Evi Restorasyon Bekliyor

Gülşehir bağlı Gümüşkent kasabasında erken Cumhuriyet döneminin en önemli yapılarından biri olan Cumhuriyet evinde, bakım ve onarım çalışmaların bir an önce başlatılması isteniyor.

banner503
Cumhuriyet Evi Restorasyon Bekliyor
10 Ağustos 2015 Pazartesi 23:36

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Gülşehir bağlı Gümüşkent kasabasında erken Cumhuriyet döneminin en önemli yapılarından biri olan Cumhuriyet evinde, bakım ve onarım çalışmaların bir an önce başlatılması isteniyor.

Kasaba da 1927 yılında yapıldığı ifade edilen Cumhuriyet dönemi eserleri arasında ayakta kalmayı başarabilmiş en önemli eser olarak göze çarpan Cumhuriyet Evinin duvar resimlerinin oldukça dikkat çekici olduğu belirtiliyor.

Özellikle Sultan Ahmet Camiinin çok güzel bir şekilde duvara dizayn edildiği bölümün Cumhuriyet Evinin en önemli tarihi değerlerinden biri olduğunu ifade edilirken, geçtiğimiz aylarda başlatılması planlanan restorasyon çalışmalarının henüz başlamamış olması dikkatleri çekiyor.

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Mimari Restorasyon bölümü öğrencilerinin tarihi yapının dış yüzeyinin onarımına yönelik yaptıkları girişimden olumlu sonuçlar sağlandığı gözlenmişti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.