banner461

Davutoğlu: Artık Erken seçim tek ihtimal

Ankara'daki AK Parti-CHP koalisyon görüşmesinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu değerlendirme yapıyor..

banner503
Davutoğlu: Artık Erken seçim tek ihtimal
13 Ağustos 2015 Perşembe 17:25

banner143
banner134
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, "Ülkemizin hükümetsiz kalmaması çerçevesinde çabaları sürdüreceğiz. Ayrıca buradan çıkan bir sonuç eğer hükümet çalışmalarının sürmesiyse, ikinci bir sonuç da görünen o ki bütün bu değerlendirmeler ve Sayın Bahçeli'nin erken seçim yönündeki genel açıklamaları gözönüne alındığında, ülkemizin kalıcı bir istikrar ve bütün bu yollar ve yöntemler denendikten sonra tekrar milli iradeye başvurma zarureti ihtimal olarak çok yükselmiştir, hatta tek ihtimal haline gelmiştir diyebiliriz. Son bir ay içinde yürüttüğümüz temaslarda CHP ile oluşturamadığımız hükümet ortaklığı çerçevesi de göz önüne alındığında erken seçim önümüzde görünen bir ihtimaldir, güçlü bir ihtimaldir" açıklamasında bulundu.Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle;


"MİLLETE GÖREV VERİLMEZ, MİLLET GÖREV VERİR"

- Milletimize görev verilmez millet size görev verir. 7 Haziran'da bize verilen ödevde bir çok yeni unsuru barındırmıştır. Hükümet kurma görevini almamızdan sonra bir ay geçti. 7 Haziran sonrası AK Parti kadroları olarak çok yoğun değerlendirme süreçleri geçirdik. Milletimizin bize verdiği görevi tefekkür ettim Konya dönüşü. Biz yüzde 41 oy ile AK Parti'ye 13 yıllık iktidarından sonra tek başına hükümet kurma değil ama hükümet kurma görevinde yer al dedi. Biz bu ülkeyi hükümetsiz bırakmayacağımızı söyledik.
"ÇOK ZOR SÜREÇTEN GEÇTİK"

- Çok zor süreçlerden geçtik ve geçiyoruz. Geçici bir hükümet sorumluluğu üstlenmiş bir başbakan olarak teröre karşı hiç tereddüt etmeden kararlarımızı aldık. Güvenlik riski söz konusu olduğunda, devletimiz harekete geçirildi ve o günden bugüne iki polisimizin Ceylanpınar’da askerlerimizin Adıyaman’da Diyarbakır’da saldırılarına, DEAŞ’tan PKK’dan saldırılar karşısında güvenlik tedbirini aldık. Polis ve askerlerimize yönelik saldırılara karşı her türlü güvenlik önlemini aldık ve almaya devam edeceğiz.
"KİMSE KARAMSARLIĞA VE FIRSATÇILIĞA GİRİŞMESİN"

- Bunları şunun için söylüyorum. Biraz sonra koalisyon görüşmeleri çerçevesinde ulaştığımız sonuçları ele alırken, ne karamsarlığa ne de bazı çevreler fırsatçılığa yönelmesin. Milletin verdiği ödevi yapmaya kararlıyız. Bir an dahi tereddüde mahal yoktur. Yine ekonomik olarak, hükümet olarak bakanlar kurulu olarak gereken her türlü tedbiri, et fiyatları gibi bir konuda da aldık, almaya devam edeceğiz.
- Hangi parti ile koalisyon imkanı varsa derinleştirerek görüşmeleri sürdüreceğiz dedik. CHP ile görüşürken aynı zamanda MHP ile görüşeceğiz dedik. MHP kapıyı baştan kapattı. Mecliste grubu olan üç parti ile de görüştük. Sayın Kılıçdaroğlu ile istikşafi görüşmelere başladık. AK Parti ile CHP görüştü. İki tarafı da takdir ediyorum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Görüşmeler açık, ilkeli ve şeffaf yürüdü. CHP ile görüşmeler sonucunda ortaya çıkan rapor, başlı başına bir kazanımdır. CHP ile görüşmelerde başta dış politika ve eğitim olmak üzere derin görüş olduğu ortaya çıkmıştır.
"KOALİSYON HÜKÜMETİ ZEMİNİ YOK"

- CHP'ye süreli reform hükümeti önerdik. Ülkemizi en azından seçime kadar hükümetsiz bırakmamak adına ortaya koyduk. Bunları ben de Kılıçdaroğlu da MYK'sında sundu. Bugün bir araya gedik. Ancak sayın Kılıçdaroğlu da MYK'da yaptığı istişarelerde uzun dönemli koalisyon görüşmelerinde olumlu, kısa süreli koalisyon için de kaygılarını dile getirdiler. Sonucunda geldiğimiz nokta diyalogların sürmesi gerektiği ancak koalisyon hükümeti kurulması konusunda ortaklık zemini olmadığı kanaati oluştu. Şuan da hükümet ortaklığı gerçekleştirecek zeminin olmadığı görüldü. CHP ile koalisyon kurulamadığı için yüksek ihtimal güçlü ihtimal yeniden milli iradeye başvurmak tek ihtimal olarak kaldı. Erken seçim artık güçlü bir seçenektir.

Kaynak:Haber 7

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.