banner461
banner195

Davutoğlu’nun Davetine Nevşehir'den Şahin Katıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de kurulu olan Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldi. Söz konusu toplantıya Kırım Türkleri Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Nevşehir Temsilcisi Hacı Mehmet Şahin’de katıldı.

Davutoğlu’nun Davetine Nevşehir'den Şahin Katıldı
05 Mart 2014 Çarşamba 19:03

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de kurulu olan Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldi. Söz konusu toplantıya Kırım Türkleri Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Nevşehir Temsilcisi Hacı Mehmet Şahin’de katıldı.

İki saatten fazla süren toplantıya Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi ve şubeleri, Kırım Vakfı, Emel Kırım Vakfı, Kırım Gelişim Vakfı Eskişehir, İzmir, Düzce, Polatlı, Etimesgut Kırım Dernekleri, Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu ve bu federasyona bağlı derneklerin başkanları ve yöneticilerinden oluşan kalabalık bir heyet katıldı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu toplantıda, Ukrayna ziyareti hakkında heyete bilgi aktararak, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, demokrasisi ve egemenlik hakkına saygı esası çerçevesinde uluslararası toplumla birlikte Türkiye’nin de hassasiyet gösterdiğini bir kez daha vurguladı. Kırım Tatarlarının Türkiye’nin soy, tarih ve kültür bağı ile bağlı kardeşleri olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Kırım Tatarlarının haklarının bu süreçte zarar görmemesi için ne gerekiyorsa yapılacağının altını çizdi. Kırım Tatarları başta olmak üzere Kırım’da yaşayan herkesin güvenliği konusunda görüşmelere devam edildiğini, sorunun siyasi ve diplomatik yollarla çözümü için Avrupa ülkeleri ve ABD’deki mevkidaşları ile sürekli görüş teatisinde bulunulduğunu ifade eden Davutoğlu, Kırım’daki tüm tarafların provokasyonlara dikkat etmesi ve soğukkanlı hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Kırım Tatarlarının milli kahramanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Ukrayna’ya gider gitmez diğer yetkililerden önce görüştüğünü ifade eden Davutoğlu, bu görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.