banner461
banner195

Derhal İstifa Etmeli ya da Görevden Alınmalıdır!

Eğitim Sen Nevşehir İl Temsilcisi Mahmut Kaymaz, Halil Serkan Öz’ün Ölümünden Sorumlu Olan Yalova Valisinin Derhal İstifa Etmesi ya da Görevden Alınması gerektiğini söyledi.

 Derhal İstifa Etmeli ya da Görevden Alınmalıdır!
15 Nisan 2015 Çarşamba 16:52

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim Sen Nevşehir İl Temsilcisi Mahmut Kaymaz, Halil Serkan Öz’ün Ölümünden Sorumlu Olan Yalova Valisinin Derhal İstifa Etmesi ya da Görevden Alınması gerektiğini söyledi.

Söz konusu açıklamada; “Eğitimin ve toplumun tek tipleştirilmesine karşı, sendikamız tarafından tek tip kılık kıyafet uygulamalarına karşı 7 Ekim 2013 tarihinden itibaren “özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi” yönünde karar alınmış ve tüm illerde üyelerimiz tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Bugüne kadar çok sayıda idareci ve mülki amir tarafından üyelerimize baskılar yapılmış, soruşturmalar açılmış ve cezalar verilmiştir. Fakat bu cezaların tamamı, sendikal eylem olması nedeniyle mahkemeler tarafından iptal edilmiştir.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, 27 Mart Cuma günü Yalova Termal Fen Lisesi`ni ziyaret etmiş, Eğitim Sen üyesi ve başarılı bir Matematik öğretmeni olan Halil Serkan Öz`e öğrencileri ve meslektaşlarının önünde “Bu saç sakal ne, sen ne biçim öğretmensin, öğrencilerine böyle mi örnek oluyorsun, çık dışarı o sakalını kes, insanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler” diyerek hakaret etmiş ve sınıftan kovmuştur.

Eğitim emekçilerini her fırsatta itibarsızlaştıran, emeklerini değersizleştirmeye çalışan zihniyetin son örneği Yalova Valisinin, meslektaşımıza karşı yapmış olduğu söz konusu çirkin hakaretler öğretmen arkadaşımızı derinden etkilemiş, Yalova’daki sendikaların ortak gerçekleştirdiği "öğretmene saygı" yürüyüşünün ardından arkadaşımız, yoğun strese bağlı kalp krizi geçirerek genç yaşta aramızdan ayrılmıştır. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun ağır hakaretleri nedeniyle öğretmenimizin kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılması, başta eğitim ve bilim emekçileri olmak üzere, tüm ülkede büyük bir üzüntü ve tepkiyle karşılanmıştır.

Halil Serkan Öz öğretmenimizin yaptığı tek şey, sendikamızın tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek amacıyla "özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi" yönündeki kararına uyması olmuştur. Bir eğitim emekçisinin sendikasının almış olduğu karara uyması nedeniyle mülki amir tarafından azarlanması, aşağılanması ve hakarete uğramasını kabul etmemiz mümkün değildir. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun, Halil Serkan Öz’e yönelik söylemiş olduğu aşağılayıcı ifadeler ve hakaretler hepimize söylenmiştir. Halil Serkan Öz’ün ölümünden sendikaları suçlayarak kurtulacağını sanan Yalova Valisinin, arkadaşımızın ölümünde birinci dereceden sorumlu olduğu açıktır. Ülke çapında büyük bir tepkiye neden olan bu üzücü olay nedeniyle Yalova Valisi arkadaşımıza yönelik sözleri nedeniyle tüm öğretmenlerden, eğitim ve bilim emekçilerinden özür dilemeli ve hemen istifa etmelidir.

Bugün buradan Yalova Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’na yönelik faks eylemi ile arkadaşımızın ölümünden sorumlu olanların peşini bırakmayacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.