banner461
banner195

Derinkuyu yeraltında bir tarih yatıyor!

Nevşehir iline 30 km güneyde olan Derinkuyu İlçesi Yeraltı Şehriyle tanınan bir ilçedir.

Derinkuyu yeraltında bir tarih yatıyor!
05 Mart 2015 Perşembe 23:09

banner143
banner134
Nevşehir iline 30 km güneyde olan Derinkuyu İlçesi Yeraltı Şehriyle tanınan bir ilçedir.

1963 yılında temizliğine başlanılan ve 1965 yılında ziyarete açılan Yeraltı Şehri ile bağlantılı ilçe eski yerleşim alanı yaklaşık 4 km alanı bulmaktadır. Birbirine bağlı bulunan yeraltı tünellerinin bir kısmı örülü bir kısmı da çökmüş veya toprakla dolmuş bir haldedir. Ancak bu yeraltı tünelleri Aya Merganos Yeraltı Manastırı gibi daha pek çok muazzam yapılmış küçük ve orta genişlikte kiliseler de bulunmaktadır. Bu yeraltı kiliselerin bir kısmı geçmiş yıllarda bilinçsiz bir şekilde toprakla kapatılmıştır. Yeraltı şehirleri, kiliseler ve manastırlar Proto Hitit, ve Roma dönemine dayandığı sanılmaktadır.

Derinkuyu İlçe merkezinde Cumhuriyet Mahallesinde Rumlar döneminde kullanılan Aya Maryeros isimli bir manastır bulunmaktadır. Ancak bu manastırın ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı da bilinmemektedir. Fakat Bizans döneminde yapıldığı öne sürülen bu manastır dünyan en eski deli hastanesi olarak da bilinmektedir. Manastır 70'li yıllarda turizme açıktı ancak sonraki yıllarda ziyaretçilerin az gelmesi gibi bir sebeple kapatıldı. Buraya getirilen bazı hastalar zincire vurulurlar ve burada yatırılırdı. Aradan yıllar geçti bu manastır definecilerin istilasına uğradı. Kazma vurulmadık yeri kalmadı. Manastır ile ilgili defalarca haber yaptık ama hiç ilgilenen olmadı. Resmi makamların da burayla ilgili bilgileri var fakat bugüne kadar hiç bir şey yapılamadı. Burasının bir an önce restore yapılıp inanç turizmine kazandırılması gerekir. Sadece manastır mı elbette hayır daha ilçede birçok kilise vardır. Hatta ilçe ve çevresinde pek çok tarihi yerler vardır. İlçe merkezinde bazı evlerde freskler de mevcuttur. Hatta bu fresklerden bazılarının Maniyerist bir üslupla yapıldığı görülürse buna da şaşırmamalıdır.

Derinkuyu ilçe merkezinde bulunan Yeraltı Şehirleri bizlere yapıldığı çağlada düzenli bir hayatın hüküm sürdüğünü göstermektedir. Hem İlçe merkezinde hem de ilçe sınırları içindeki bazı eski yerleşim yerlerinde (örneğin Kızılören, Belören, Çekmi, Şemşili, Havaslık gibi…) ilçe merkezindeki kadar olmasa da bir yer altı şehrinde bulunan bazı özellikleri taşıdığı görülür. Ayrıca ilçeye bağlı bazı köylerde de (Özlüce, Til, Doğala vs.) yer altı şehirleri vardır. Bu yer altı Şehirleri hem bu köylere hem de Nevşehir Merkeze bağlı Kaymaklı Yer altı Şehri ile bağlantılı olduğu sanılmaktadır.

Bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı bölgede zaman zaman çalışmalar yapmış ve ilgilenmeye çalışmışsa da Derinkuyu coğrafyası tarihi bütünlük açısından maalesef bu mirasını bir şekilde zayi olduğunu sanırım çok gelecek ama bir gün anlayacaktır. Çok geç kalınmadan bu tarihi yerler turizme kazandırılmalıdır. Hepsi olmasa da önemli görülen mekânlara el atılmalıdır. Zira bu bölge sadece yeraltı Şehirleri, kiliseler ve ören yerleriyle de müteşekkil değildir. Bir de Yazıhüyük Beldesi ile İlçe merkezinde Manayı ve Belören de Hüyükler mevcuttur.

Hülasa bu tarihi alanlar gizli eller tarafından taşına ve toprağına kazma vuruluyor. Tarihe sahip çıkmak kültürel ve sanatsal açıdan bakıldığında geleceğe de sahip çıkmak anlamına geldiğini önemsenmelidir, diyoruz!


Gazeteci Yazar Osman Aytekin / Derinkuyu Haber


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.