banner461
banner195

Derinkuyu’da hasar tespit çalışmaları başlatıldı

Nevşehir'in Derinkuyu İlçesinde aşırı yağmur ve dolu yağışları sonucu ekili alanlar zarar gördü. Bunun üzerine Derinkuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ilçe genelinde hasar tespit çalışmaları başlattı.

Derinkuyu’da hasar tespit çalışmaları başlatıldı
02 Haziran 2015 Salı 23:55

banner143
Derinkuyu Selden Büyük Zarar Gördü
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir'in Derinkuyu İlçesinde aşırı yağmur ve dolu yağışları sonucu ekili alanlar zarar gördü.

Derinkuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ilçe genelinde hasar tespit çalışmaları başlattı.  

Derinkuyu İlçe merkezi, Yazıhüyük Beldesi ve Suvermez Köyü sınırları içerisinde ekili alanlar  % 30 ila % 100 arasında değişen oranlarda zarar gördü.


Yaklaşık 40 bin dekar ekili olan fasulye, kabak çekirdeği ve patates ve hububat ürünleri zarar gördü. En çok da fasulye ve kabak çekirdeğinin hasar gördüğü belirlendi.Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Ömer Yılmaz,  "Ziraat Odası olarak tarım arazilerini gezdik ve incelemelerde bulunduk. Derinkuyu İlçe merkezi, Yazıhüyük Beldesi ve Suvermez köyünde ekili alanların zarar gördüğünü tespit ettik. Bunun üzerine çiftçilerle görüşmelerde bulunduk. Çiftçilerimizin borçlarının ertelenebilmesi için ÇKS'lerini (Çiftçi Kayıt Sistemi) yaptırmaları gerekmektedir. Biz gerekli resmi girişimlerimizi yapacağız. Kurulacak olan komisyonla da zarar tespiti yapılacaktır. Bakanlar Kurulu kararına istinaden borçların ertelenmesini beklemekteyiz. " dedi.Derinkuyu Kaymakamlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün çalışmaları sonucuna göre toplanarak Bakanlar Kurulu Kararına istinaden hasar tespit çalışmaları sonucunda üreticilerin borçlarının ertelenmesi bekleniyor.

Haber:Osman Aytekin

NEVŞEHİR'İN ULUSAL HABER SİTESİ : www.fibhaber.com

 

FİB Haber Merkezi olarak “Biz hep gitmişizdir.. Kimilerinin hoşuna, kimilerinin zoruna.”             

%100 Nevşehir Haberleri Burada…FİB Haber Farkıyla… 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.