banner461
banner195

Diyanet (09 Eylül 2016 ) Türkiye Geneli Cuma Hutbesi

Bu hafta 09 Eylül Cuma günü tüm camilerde okunacak cuma hutbesi belli oldu. 09.09.2016 tarihli Cuma hutbesinin konusu : "İSLAMIN ŞİARI KELİME-İ ŞEHADET"

Diyanet (09 Eylül 2016 ) Türkiye Geneli Cuma Hutbesi
08 Eylül 2016 Perşembe 00:57

banner143
banner134
İSLAM’IN ŞİARI KELİME-İ ŞEHADET

Değerli Müminler!

İslam’ın şiarı Kelime-i Şehadettir. Şiar ayırıcı özellik sembol demektir. Bizleri inanmayanlardan ayıran, farklı kılan da budur.

Bir ülkenin bayrağı nasıl ki görüldüğü yerde o ülkeye ait olduğunu belli ediyorsa dinin şiarları da aynen böyledir. İslam’ın şiarları görüldüğü veya işitildiği beldenin, ülkenin, Müslüman diyarı olduğunu bildirir.

Değerli Müminler!

Ebu Yâlâ (r.a) Hz Ebu Bekirden rivayet ettiği bir hadis-i şerifte sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır. “La İlahe İllallah demeniz ve istiğfar etmeniz lazımdır. O halde bu ikisini çokça söyleyiniz.

Zira şeytan diyor ki: Günah işlemek zevkini insanların kalbine atmak sureti ile onları helak ederim, Onlar ise Lâ ilahe illallah kelime i tevhidi ve istiğfar ile beni helak ederler. Bundan dolayı bende bu hali gördüğüm vakit onların heveslerini uyandırıp nefsani arzuları ile bana uyanları helak ederim. Halbuki onlar hidayet yolunda olduklarını zannederler.”(1)

Kardeşlerim!

Yüce Rabbimiz Kerim kitabımızda “ İşte senden önce Peygamberler gönderdiğimiz gibi sana vahyettiğimiz kitabı onlara okuman için seni de kendilerinden önce nice milletler geçmiş olan bir millete gönderdik. Onlar ise Rahmana nankörlük eder, onu tanımazlar.

De ki : O benin Rabbimdir. O’ndan başka ilah yoktur. O’na dayandım, tövbem ve dönüşüm yalnız O’nadır.”(2) Hz Peygamber (s.a.v) de şöyle buyurmuştur: “Her kim Lâ ilahe illallah der ve Allah’tan başka tapılan şeyleri reddederse onun malına ve canına dokunmak haram olur. Hesabı da Allah’a kalmıştır.” (3)

Değerli Müminler! Saffan Bin Uyeyne hazertleri buyurmuştur ki: Maddi hayatın devamı için dünyada su ne kadar mühim ise manevi hayat için de Lâ ilahe illallah kelime i tevhidi o kadar hatta ondan daha fazla ehemmiyet arz eder. Bu kelimenin ulvi manasını kalbine, ruhuna sindirebilen kise diridir. Bu yüksek manayı ruhuna nakşedemeyen kimse ölüdür. Zira Allah telalanın kullarına ihsan ettiği nimetlerin en büyüğü bu kelimedir.

Sonuç olarak Cenab ı Allah’ın Kelime i Şehadet ile göşmeyi nasip ettiği insan imanlı insan olup, Rabbine tövbe etmiş ve Kelime i Şehadet ile imanın lezzetini almış demektir.

Sözün özü cennetin anahtarı Kelime i Şehadet ile ahirete intikal edebilmek için onun muhtevasında bir hayat yaşamak, şehadeti hakkıyla getirip, manasını bilip hükmüyle amel edebilmeyi Rabbim cümlemize nasip eylesin.

1. Muharul Ehadisin Nebeviyye H.No 780 2. Rad Suresi 30. Ayet 3. Müsim İman 37

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.