banner461
banner195

Diyanet'ten dev adım : "Gençlerimiz artık dinini camilerde öğrenecek"

Diyanet her camide gençlik kolları kuruyor. Gençlerimiz artık dinini camilerde öğrenecek.

Diyanet'ten dev adım : "Gençlerimiz artık dinini camilerde öğrenecek"
12 Ekim 2016 Çarşamba 20:28

banner143
banner134
Diyanet, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı Olağanüstü Din Şûrası’nda alınan kararları raporlaştırdı.

Diyanet İşleri Başkanlığı´nca hazırlanan FETÖ raporunda, ´ideal gençlik´ yaratmak için Diyanet´in hazır olduğu belirtilerek, "Camilere bağlı gençlik kolları oluşturulmalı denildi.


“Din İstismarı Hareketi FETÖ/PDY” başlıklı raporda, camilere bağlı gençlik kollarının oluşturulması, Diyanet'in yetki ve sorumluluklarının genişletilmesi gibi ifadeler yer aldı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, rapordaki kimi başlıklar şu şekilde:

Diyanet genişlemeli: Diyanet İşleri Başkanlığı, bireylerin din ve inanç özgürlüklerine saygı çerçevesinde hareket etmekte ve dini referanslara dayalı farklı görüş ayrılıklarını rahmet ve genişlik olarak görmektedir. Bununla birlikte dinin istismarı ve suiistimali ile din görünümlü hareketlerin halkın inanç ve duygularını sömürmesinin engellenmesi; muhtemel, din, mezhep ve meşrep çatışmalarının önüne geçilmesi; toplumsal huzur ve birliğin temin edilmesi adına Başkanlık yasal yetki ve sorumlulukları genişletilmeli ve tahkim edilmelidir.

Cami gençlik kolları: Camilere bağlı gençlik kolları oluşturulmalı; il ve ilçelerde gençlik rehberi adıyla yeterli kadrolar ihdas edilmeli ve bu rehberler aracılığıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ideal bir gençliğin yetiştirilmesinde gerekli desteği vermelidir.

ÖZELEŞTİRİ İSTEDİ

Esaslı özeleştiri: Bu yapının teşekkülünde, gelişmesinde ve bugünlere gelmesinde toplumun bütün kesimlerinin esaslı bir özeleştiriye ihtiyacının olduğu açıktır. Bu noktaya nasıl gelindiği sorusuna cevap ararken, benzer durumların ortaya çıkmaması için Gülen’in suiniyeti kadar, ilgili herkesin ihmal ve kusurunun olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

"CAMİLER GENÇLERLE DAHA GÜZEL"
"Gençlerimiz artık dinini camilerde öğrenecek."

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.