banner461
banner195

Don afetleri nedeniyle hasar tespit komisyonu toplandı

Nevşehir sınırları içerisinde meydana gelen tabii afetlere karşı üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Valilik Oluru ile oluşturulan İl Hasar Tespit Komisyonu toplandı.

Don afetleri nedeniyle hasar tespit komisyonu toplandı
15 Mayıs 2015 Cuma 22:06

banner143
banner134
 2015/7510 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün ilgili genelgeleri  gereğince 01/01/2015 tarihinden 31/12/2015 tarihine kadar Nevşehir sınırları içerisinde meydana gelen tabii afetlere karşı üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin  Valilik Oluru ile oluşturulan İl Hasar Tespit Komisyonu; Komisyon Başkanı Vali Yardımcısı Hasan KAYHAN Başkanlığında, Üyeler; Defterdar Hatice İŞCEN ERCOŞMAN, Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, Koordinasyon Ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Recep EROĞLU, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin ALTINIŞIK, Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Ali Yavuz TÜRKOĞLU’nun iştirakiyle 12.05.2015 günü saat 14: 00 da Komisyon Başkanı Vali Yardımcısı Hasan KAYHAN’ın makam odasında toplandı.
 

Toplantıda ilimizde 05-11-23 Nisan 2015 tarihlerinde meydana gelen don afetinin meyve ağaçlarında meydana getirdiği zararlar ve hasar tespit çalışmaları değerlendirilerek zarar oranlarının Nevşehir Merkez İlçe de  Kayısı ve badem ağaçlarında % 80, Erik ve kiraz ağaçlarında % 60 ve Ceviz ağaçlarında % 40 oranında olduğu belirtilmiştir.
Bu doğrultuda, Nevşehir İl merkez köy ve kasabalarında gerekli duyuruların yapılarak Kayısı, Badem, Erik, Kiraz ve Ceviz ağaçları zarar gören, Çiftçi kayıt Sistemine kayıtlı ve borç ertelemesi talebinde bulunan çiftçilerin müracaatlarının 13 Mayıs 2015 tarihinde başlanıp 11 Haziran 2015 tarihi mesai bitimine kadar alınmasına karar verildi.
 

Toplantı sonucu bir açıklama yapan Komisyon Başkanı Hasan KAYHAN ; İl Hasar Tespit Komisyonu Kararı  gereğince  Kayısı, Badem, Erik, Kiraz ve Ceviz ağaçları zarar gören ve bu zarar doğrultuda T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesİ  talebinde bulunan, Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı üreticilerin mağdur olmamaları için en son 11 Haziran 2015 tarihine kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü ile kredi kuruluşlarına müracaat etmeleri yönünde uyarıda bulundu. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.