banner461
banner195

Döner Sermaye Sistemi Hakkında Basın Açıklaması

Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay ÇETİN, Sağlık çalışanları için döner sermaye sistemi, sorunlar ve haksızlık sistemine dönüşmüştür, dedi. Çetin, yapmış olduğu açıklamada;

Döner Sermaye Sistemi Hakkında Basın Açıklaması
24 Şubat 2015 Salı 15:00

banner143
banner134
Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay ÇETİN, Sağlık çalışanları için döner sermaye sistemi, sorunlar ve haksızlık sistemine dönüşmüştür, dedi. Çetin, yapmış olduğu açıklamada; 

 

“Birçok hastanede döner sermayeler geç ödenmekte ve eksik yatırılmaktadır. Entegre hastanelerde ve toplum sağlığı merkezlerinde ise düşük döner sermayeler nedeniyle çalışanlar mağdur edilmektedirler. 


 Tüm bunlar yaşanırken döner sermaye yönetmeliğinde yapılan bir değişiklikle sağlık çalışanlarının döner sermayelerinde 200 TL'ye varan düşüşlere neden olunmuştur.   Adaletsizlik bitirileceğine arttırılmış, Çalışanlar çözüm isterken yeni sorunlarla karşılaşmışlardır.  


Döner sermaye sistemi tüm bu sorunlarla çalışma hayatını sağlık çalışanlarına adeta zindan ederken, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması da sağlık çalışanlarına emekliliği zehir etmektedir.   Zorlu geçen ve uzun süren bir çalışma hayatının ardından alınan maaşla sıkıntı çekmeden hayatını sürdürebilmenin tanımı olan emeklilik  ne yazık ki sağlık çalışanları için bir hayal olmuştur. Çünkü döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle sağlık çalışanları emekli olduklarında gelirlerinin yüzde 50'den fazlasını kaybetmektedirler. 
 Sağlık çalışanları geçinememe korkusuyla ya emekli olamamakta, ya da emeklilikte de çalışma zorunda kalmaktadırlar. 


Yıllarca özveri ile sağlık hizmetlerini yürüten, yurdun dört bir yanında, gece gündüz demeden şifa dağıtan çalışanlar emeklilikte adeta sefalete mahkûm edilmişlerdir. ,
 Kısacası bugün sağlık çalışanları için emeklilik yeni bir çile döneminin adıdır. Tüm sağlık çalışanları emeklilik günlerini endişe ile beklemektedirler. 


Onları bu endişeden kurtarmak, emeklilikte sıkıntı çekmelerinin önüne geçmek için yapılacak tek bir iş vardır. O da döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıdır.

 
Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda başlattığımız dilekçe kampanyasına gösterdiği yoğun katılında bu hakkın ne kadar çok istendiğinin kanıtıdır. Bugün biz bu haklı talebi bir kez daha dile getiriyor ve döner sermayeleri emekliğe yansıtın diyoruz. Maliye ve Sağlık Bakanlığı'nı bu konuda adım atmaya davet ediyoruz. 


Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını aldığı, adaletli bir paylaşımın yapıldığı, vaktinde ve tam ödenen, emekliliğe de yansıtılarak geleceğimizi de garanti altına alan bir sistem istiyoruz. 


Türk Sağlık-Sen olarak bu konudaki mücadelemizi sonuç alana kadar sürdürmekte kararlıyız. Çalışanların bu talebini her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Genel merkezimiz Maliye Bakanlığı önünde bu konuda bir eylem yaparak sağlık çalışanlarının sesini Maliye Bakanına da iletecektir. 


Şubelerimizde bu hafta içerisinde tüm yurtta basın açıklamaları ve eylemlerle bu konuya dikkat çekeceklerdir.

 
Türk Sağlık-Sen olarak çalışanlar için mücadeleye devam diyor, hepinize teşekkür ediyoruz.” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
haziran 07 - 3 yıl önce
deveye boynun eğri demişler nerem dogruki demiş bunların egrileri çokbe başkan