banner461
banner195

Dünya veteriner hekimler günü kutlu olsun

Nevşehir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Tekin Keçeci 25 Nisan 2015 Dünya Veteriner Hekimleri günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Dünya veteriner hekimler günü kutlu olsun
25 Nisan 2015 Cumartesi 11:52

banner143
banner134
 Başkan Keçeci açıklamasında “Dünya Veteriner Hekimler Birliğinin, her yıl nisan ayının son cumartesi gününü "Dünya Veteriner Hekimler Günü" olarak kutlanmasını kararlaştırması ile birlikte 2000 yılından günümüze kadar Dünya Veteriner Hekimler günü olarak kutlanmaktadır.

Veteriner hekimler; hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamaktadırlar.

2015 yılı Dünya Veteriner Hekimler Gününün konusu “Vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıklar” olarak belirlenmiştir. 2015 yılı Dünya Veteriner Hekimler Gününde toplumun dikkatini insan ve hayvan sağlığını tehdit eden konakçılarla bulaşan zoonoz hastalıklara çekmek istedik. Tabiatta ve iklimlerde meydana gelen değişiklikler vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıkların yayılmasına ya da yeniden ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bu hastalıkların toplum sağlığını tehdit etmesi için; uygun çevre şartlarının yanı sıra biyolojik evrelerini tamamlamaları, insan veya hayvanlara bulaşmalarını sağlayacak vektörlerin aynı ortamda olması gerekmektedir.

Toplum sağlığını tehdit eden kırım kongo kanamalı ateşi, kuduz, brusella, tüberküloz, kuş gribi, toksoplazmozis, uleishmaniosisu gibi hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıklar sadece bir ülke veya sınırlı bir bölgede görülmeyip küresel boyutlarda salgınlar oluşturma potansiyeline sahiptirler.

Tek sağlık kavramının temel unsurlarında biri olan veteriner hekimler bu hastalıkların önlenmesinde ve kontrolünde başta beşeri hekimlik olmak üzere diğer bilim dallarıyla beraber ulusal stratejiler geliştirerek etkin çözümler üretmektedirler.

Bu vesile ile hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve zoonoz hastalıklarla mücadele de ayrıca doğrudan halk sağlığının korunmasında önemli yükümlülükleri bulunan köklü bir geçmişe sahip, saygın bir kurumsal yapının mensubu olan tüm meslektaşlarımın Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutlar saygılar sunarım’’ dedi.

/resimler/2015-4/25/1123336927969.jpg


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.