banner461
banner195

Dünya Yürüyüş Günü Kutlandı

Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğünün başlatmış olduğu Vadi Yürüyüşlerinin bir yenisini de 3 Ekim 2015 tarihinde “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” kapsamında Göreme Bağlıdere Vadisinde gerçekleştirildi.

Dünya Yürüyüş Günü Kutlandı
08 Ekim 2015 Perşembe 13:20

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Dünya Yürüyüş Günü, Dünya Kalp Günü ve Yaşlılar Günü kapsamında, Avanos Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekim Özlem Büyükbaş, Obezite ve Kanser Birimi personelleri; Hemşire  Sema Uyan, Hemşire  Zuhal Çalışkan, Hemşire  Esin Balaban, Hemşire Nihal Bayrak tarafından Avanos asma köprü girişinde bulunan alanda “Sağlık İçin Hareket Et” sloganı ile bir stant açılarak halkımıza “Dünya yaşlılar günü, dünya kalp günü, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite ve kanser” konularında bilgiler verilmiş, broşür ve kitapçıklar dağıtılmış ve tansiyon ölçümü yapıldı.


Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğünün başlatmış olduğu Vadi Yürüyüşlerinin bir yenisini de 3 Ekim 2015 tarihinde “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” kapsamında Göreme Bağlıdere Vadisinde gerçekleştirildi. Bağlıdere Vadisi, Göreme’nin en bilinen ve sık ziyaret edilen vadilerinden biridir. Bağlıdere Vadisi, diğer adıyla Aşk Vadisi, Göreme - Uçhisar yolu üzerindeki Örencik’ten başlayıp, Göreme-Avanos yolu üzerinde biten 4 bin 900 metre uzunluğunda bir vadi. Örencik’ten Bağlıdere Vadisi’ne dik bir iniş ile ulaşılır. İnişten sonra karşılaşılan tünel ve su, yolu biraz zorlaştırabilir, ancak doğa yürüyüşlerine alışıksanız keyifli gelebilir. Uçhisar girişinden girerek başlatılan, yaklaşık 5 km’lik yürüyüş yoluna sahip olan vadiyi 1,5 saatte tamamlayarak Göreme bitiş noktasına ulaşıldı. Yürüyüşe katılan misafirlere Fiziksel Aktivite için yaptırılan Şapka ve Anahtarlıklar dağıtılmış ayrıca sağlıklı bir ara öğün seçilerek süt ve meyve ikramlarında bulunuldu. Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesi. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktiviteler. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalı. 5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalı. Fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önemli.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.