banner461
banner195

Dünyada Bir İlk Nevşehir'de Yaşandı

Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından organize edilen Uluslararası Kapadokya Kupası ve 4'üncü Kademe Oryantiring Yarışmaları, peribacaları ve kayadan oyma kiliseleri ile ünlü Nevşehir'in Göreme beldesinde başladı.

Dünyada Bir İlk Nevşehir'de Yaşandı
30 Mart 2015 Pazartesi 11:47

banner143
banner134
 Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından organize edilen Uluslararası Kapadokya Kupası ve 4'üncü Kademe Oryantiring Yarışmaları, peribacaları ve kayadan oyma kiliseleri ile ünlü Göreme beldesinde başladı. Koşarak veya atla harita ve pusula yardımı ile yön bulunarak yapılan dayanıklılık sporu oryantiring yarışmasında, Göreme Uzundere yolu üzerinde bulunan başlangıç noktasından çıkış yapan İtalya, Almanya, İsveç, Norveç, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye'den 930 sporcu önceden belirlenen parkurlarda koşarak veya atla yönlerini bulmaya çalıştı.

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Tekin Çolakoğlu, yaklaşık 2 yıllık süreç sonunda yaptıkları atlı yarışma ile dünyada bir ilki başlattıklarını belirtti.

Çolakoğlu, şöyle dedi:
"Yaklaşık 1300 sporcu yarışlar için Kapadokya’da bulunuyor. Bu bölgeyi çok seviyoruz.  Yerel yönetimler ciddi destek veriyor. Biz bu yarışmaları artık uluslararası arenaya taşımayı istiyoruz. Uluslararası spor dallarına bir spor dalı daha katacağız. Yarışların daha profesyonel yapılması için Türkiye Binicilik Federasyonu ile de görüşeceğiz. Şu an 22 binici bu yarışa katılıyor. Yarışa katılanlar tamamen binicilerdir. Öncelikle onlara oryantiring eğitimi verildi. Oryantiring sporu koşarak yapılıyordu daha önceki yıllarda. Bu bölgede at yetiştiricileri ve binicileri ile özellikle Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nden Kürşat Özcan’ın tavsiyesi ile bu yıl ilk defa atlı oryantiring yaptık. Yaklaşık iki yıllık süreç sonunda atlı yarışmada gerçekleşti ve dünyada ilk defa başlatıyoruz. Uluslararası spor dallarına bir spor branş daha katmış olacağız. Şu an 22 binici bu yarışa katılıyor. Türkiye Binicilik Federasyonu ile birlikte çalışma yaparak katılımı önümüzdeki yıllarda artırmayı planlıyoruz. Yarışa katılanlar tamamen binici öncelikle onlara oryantiring eğitimi verildi. Binicilik özel ihtisaslı spor olduğu için önümüzdeki yıllarda da oryantiring sporcularına binicilik eğitimi vererek daha güzel etkinlikler yapacağız."

Atlı oryantiring dalında yarışmaya katılan sporcular koşarak veya atlarıyla belirlenen parkurda hedefleri bulmaya çalıştı. Yarışma, Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa köyünde yarın yapılacak uzun mesafe koşusuyla sona erecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.