banner461
banner195

Ehliyet ve pasaportta büyük değişiklik

Özel Nevşehir Emniyet Sürücü Kursu Sahibi Mustafa Ayhan AKÇALI, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu nun partisinin grup toplantısında İç Güvenlik Paketi nin açıklamalarını Nevşehirli vatandaşlarımızla paylaştı.

Ehliyet ve pasaportta büyük değişiklik
22 Ekim 2014 Çarşamba 10:53

banner143
banner134

 Başbakan Davutoğlu açıklamaları söyle:

Başbakan Davutoğlu, ehliyet, pasaport, isim değişikliği, nüfus kayıt örneği gibi resmi işlemlerde vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak değişiklikleri açıkladı. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında İç Güvenlik Paketi'ni açıkladı. Davutoğlu, Jandarma ve Sahil Güvenlik'in İçişleri Bakanlığı'na bağlanacağını ve bu çerçevede Jandarma'nın kıyafetlerinin de değişeceğini açıkladı. Başbakan, vatandaşa önemli müjdeler verdi. Yapılan değişiklikle ehliyet, pasaport, isim değişikliği, nüfus kayıt örneği gibi resmi işlemlerde vatandaşa büyük kolaylık sağlanacak.

 

İşte madde madde değişiklikler

 

1- Doğum, evlenme, ölüm gibi durumlarda nüfus müdürlüğüne gidilmeyecek. Vatandaşa bildirimle tescil imkanı sağlanacak.

 

2- İsim ve soyisimler ilgili artık mahkemelere gerek olmayacak. İsim değişikliği zorunlu olmayacak. Bu zaten bir haktır. Vatandaş tek bir dilekçeyle işini görebilecek. Hiçbir mahkeme süreci olmayacak.

 

3- Nüfus kayıt örneği ve ikametgah gibi belgeler e-devlet şifresiyle alınacak.

 

4- Pasaport ve ehliyet için Nüfus Müdürlüğü'ne gidilecek.

 

Emniyet kapılarında beklemeye son

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada "Pasaport alacak olan bundan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gitmeyecek, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gidecek. Böylece sanki pasaportla yurtdışına çıkan her vatandaş potansiyel suçluymuş gibi Emniyet kapılarında pasaport ya da ehliyet için beklemeyecek.

 

Soyadı değişikliği

 

Doğum, ölüm, evlenme hallerinde nüfus müdürlüğüne gitmeden bildirimle tescil yapılabilecek. Kimse isim değişikliği için mahkemeye gitmek zorunda olmayacak. Soyisimlerle ilgili mahkeme kararı zati olmayacak. Vatandaş dilekçeyle soyadını değiştirebilecek." dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.