banner461
banner195

Ekici Turizm sezonu Kapadokya'dan açılacak

39. Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde Nevşehir Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen törende konuşan Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Cengiz Ekici, turizmin temel unsurunun insanların birbirlerini tanıması olduğunu söyledi.

Ekici Turizm sezonu Kapadokya'dan açılacak
15 Nisan 2015 Çarşamba 23:26

banner143
Nevşehir'de Turizm Haftası Törenle Kutlandı
İlgili Galeriye Git
banner134
Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Nevşehir Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından tören düzenlendi.
Nevşehir Kapadokya Kültür  ve Sanat Merkezi Salonu'ndaki törende konuşan Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Cengiz Ekici,, turizmin temel unsurunun insanların birbirlerini tanıması olduğunu söyledi. 


SAYIN VALİM, SAYIN BELEDİYE BAŞKANLARIM, TURİZM SEKTÖRÜNÜN DEĞERLİ TEMSİLCİLERİ, ÇOK KIYMETLİ MİSAFİRLER, DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI, SEVGİLİ ÖĞRENCİLER!!!

      ÜLKEMİZDE TURİZM BİLİNCİNİN KAZANDIRILMASI, KÜLTÜREL VE TURİSTİK DEĞERLERİMİZİN TANITILMASI, İÇ TURİZMİN CANLANDIRILMASI, GELİŞTİRİLMESİ VE ÖĞRENCİLERİMİZE TURİZM SEVGİSİNİN KAZANDIRILMASI AMACIYLA BU YIL 39 UNCUSUNU KUTLADIĞIMIZ TURİZM HAFTASI AÇILIŞ PROGRAMINA HOŞ GELDİNİZ.

      ÜLKEMİZ SON 30 YILDA TURİZM ALANINDA BÜYÜK ATILIMLAR VE GELİŞMELER KAT ETMİŞTİR. ÖNCELERİ ÜLKEMİZİ ZİYARETE EDEN TURİST SAYISI 1. MİLYONA ULAŞSIN DİYE HEDEFLER KONURKEN GÜNÜMÜZDE BU RAKAM 40 MİLYONA ULAŞMIŞTIR. ÇÜNKÜ SAYISIZ MEDENİYETE KUCAK AÇMIŞ ÇOK SAYIDA KÜLTÜRÜ BÜNYESİNDE BARINDIRAN ÜLKEMİZ ZİYARETÇİLERİNE ALTERNATİF TURİZM FAALİYETLERİNİ, MUTFAĞINI, DOĞAL GÜZELLİKLERİNİ ESTETİK ZARAFETLE DONATARAK SUNMAKTADIR. TURİZM SADECE BU İŞİ YAPAN PROFESYONELLERİN DEĞİL TÜM ÜLKENİN ORTAK HEDEFİDİR.

       TURİZMİN, ÜLKEMİZE SAĞLAMIŞ OLDUĞU ÖNEMLİ DÖVİZ GİRDİLERİ VE YARATMIŞ OLDUĞU İSTİHDAM İMKÂNLARI KENDİ İÇİNDE YAKLAŞIK 60’A YAKIN HİZMET ALANI YARATMIŞTIR.

       1980 Lİ YILLARDAN SONRA DEVLETİMİZİN TURİZM ALANINDA SAĞLAMIŞ OLDUĞU TEŞVİK VE DESTEKLERİ İLE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞIMIZIN DA UYGULAMAYA KOYDUĞU ETKİN TANITIM VE ALT YAPI ÇALIŞMALARINA KATKILARI SAYESİNDE ÜLKEMİZE GELEN DÖVİZ VE ZİYARETÇİ SAYISINDA HER GECEN YIL ARTIŞ SAĞLANMIŞTIR. 2014 YILINDA ÜLKEMİZİ 41 MİLYON TURİST ZİYARET ETMİŞ VE 34 MİLYAR  DOLAR GELİR ELDE EDİLMİŞTİR.

        BAŞTA NEVŞEHİR VALİLİĞİMİZ OLMAK ÜZERE BAKANLIĞIMIZIN İLGİLİ BİRİMLERİNİN, TÜM TURİZM SEKTÖRÜ MENSUPLARININ, YEREL YÖNETİMLERİN VE AHİLER KALKINMA AJANSININ YAPMIŞ OLDUKLARI TANITICI ÇALIŞMALAR, YURT İÇİ VE YURT DIŞI FUARLAR VE DİĞER ETKİNLİKLERİ AYRICA YERLİ VE YABANCI FİLM ŞİRKETLERİNİN BÖLGEMİZDE YAPTIKLARI TANITIM FİLMLERİ SAYESİNDE, 2014 YILINDA, İLİMİZDEKİ MÜZE, ÖREN YERLERİ TOPLAM 2 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETMİŞ OLUP ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE CİDDİ BİR KATKI SAĞLAMIŞTIR. İNŞALLAH, BU YIL, BU SAYININ 3 MİLYONUN ÜZERİNDE BİR RAKAM OLMASI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR.

 

SAYIN VALİM SAYGIDEĞER KONUKLAR

BÖLGEMİZDE 1,9 OLAN GECELEME GÜN SAYISININ ARTIRILMASINA YÖNELİK, GEREK KAMU KURULUŞLARI GEREKSE TURİZMDEN GEÇİMİNİ SAĞLAYAN TÜM SEKTÖRÜN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYARAK, BİRLİKTE, FEDAKÂR BİR ŞEKİLDE ÇABA VE GAYRET GÖSTERMESİ GEREKMEKTEDİR.

BÖLGEMİZ TURİZMİ İÇİN SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞME OLAN NEVŞEHİR- ANTALYA THY UÇAK SEFERLERİNİN BAŞLAMIŞ OLMASI, ATATÜRK HAVALİMANI KAPADOKYA HAVALİMANI UÇUŞLARINDAN SONRA MAYIS AYINDA İSE SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI KAPADOKYA HAVALİMANI UÇUŞLARININ DA BAŞLAYACAK OLMASI, ANTALYA-KONYA-AKSARAY-NEVŞEHİR - KAYSERİ HIZLI TREN PROJE ÇALIŞMALARININ BAŞLATILMIŞ OLMASINDA, BAŞTA NEVŞEHİR MİLLETVEKİLLERİMİZ, SAYIN VALİMİZ OLMAK ÜZERE EMEĞİ GEÇEN STK LARA ŞAHSIM VE BAKANLIĞIMIZ ADINA TEŞEKKÜR EDERİM.

 

DEĞERLİ KONUKLARIMIZ

YUKARIDA BAHSETTİĞİM HUSUSLARA EK OLARAK, SAYIN VALİMİZİN TALİMATLARI VE GİRİŞİMLERİ İLE İLİMİZE GELEN ZİYARETÇİLERİN GÜVENLİ VE TEMİZ BİR ORTAMDA GEZİLERİNİ YAPABİLMELERİ İÇİN, KAMU KURULUŞLARI VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE BİRLİKTE BİR DİZİ ÖNLEMLER ALINMIŞTIR.

BU ÖNLEMLERDEN BAZILARI, VADİLERDE

-        YETERLİ SAYIDA GÜVENLİK GÖREVLİSİ GÖREVLENDİRİLMESİ,

-        VADİLERE GÜVWENLİK KAMERALARIN KURULMASI VE

-        VADİLERİMİZİN TEMİZLİĞİ İÇİN TEMİZLİK SEFERBERLİĞİNİN BAŞLATILMASIDIR.

BUNUN YANINDA BAKANLIĞIMIZCA,

-  PAŞABAĞLARI ÖREN YERİ ÇEVRE DÜZENLEME İŞİ,

-  TATLARİN, KAYMAKLI, ÖZKONAK YERALTI ŞEHRİ STATİK ÇEVRE DÜZENLEME İŞİ DEVAM ETMEKTE OLUP,

-  MAZI YERALTI ŞEHRİ STATİK ÇEVRE DÜZENLEME İŞİ TAMAMLANMIŞ VE NİSAN AYI İÇERİSİNDE ZİYARETE AÇILMASI PLANLAMAKTADIR.

-  BÖLGEMİZDE SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE CAZİBE MERKEZİ OLMASI AMACIYLA, JEOTERMAL KAYNAKLARDAN YERLİ VE YABANCI ZİYARETÇİLERİN DAHA İYİ FAYDALANABİLMESİ İÇİN ÖDENEK AKTARILMIŞ,

-  YİNE AYNI AMAÇLA, AVANOS- KOZAKLI ARASINDAKİ ÖZKONAK TOPAKLI TURİZM YOLU TAMAMLANMIŞ,

-  İL, İLÇE VE BELDE BELEDİYE BAŞKANLIKLARINCA HAZIRLANAN, ALT YAPI, YOL VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ PROJELERİNE PARASAL DESTEK SAĞLANMAKTADIR.

-  KAPADOKYA BÖLGE MÜZESİ TEŞHİR, TANZİM, MÜHENDİSLİK PLAN PROJE İŞİ İÇİN ÖDENEK AYRILMIŞ OLUP 2016 YILINDA TAMAMLANMASI PLANLANMAKTADIR.

 

 KIYMETLİ KONUKLAR,

BİLDİĞİNİZ GİBİ BİR KENTİ SADECE TURİZM YÖNÜYLE İLERİYE TAŞIYAMAYIZ, BU TURİZMİ TAŞIYACAK BİR DE KÜLTÜR OLUŞTURULMALI, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ DA DESTEĞİ İLE HALKLA BULUŞTURMALIYIZ. AYRICA, KÜLTÜRÜ BESLEYECEK SANAT FAALİYETLERİ PLANLANMALI VE EN ÖNEMLİSİ TÜM BUNLARIN FARKINDA OLAN TARİH BİLİNCİNİ YENİ NESİLLERE VERMELİYİZ.

KAPADOKYA BÖLGESİNDEKİ TARİHİ, DOĞAL VE KÜLTÜREL DOKUNUN KORUNMASI, TEMİZ BİR ÇEVREYE SAHİP OLUNMASI DÜNYANIN DEĞİŞİK ÜLKELERİNDEN ÜLKEMİZE GELEN MİSAFİRLERE KARŞI GÜLER YÜZLÜ VE HOŞGÖRÜLÜ OLMAK TEMEL İLKEMİZ OLMALIDIR.

BU DUYGU VE DÜŞÜNCELER İLE  39 UNCUSUNU GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ TURİZM HAFTASININ ÜLKEMİZ VE BÖLGEMİZ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI VE BOL KAZANÇ GETİRMESİNİ DİLER, BU ETKİNLİĞİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDE EMEĞİ GEÇEN BAŞTA SAYIN VALİMİZ OLMAK ÜZERE, HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTEMİZE, NEVŞEHİR, ÜRGÜP, AVANOS, GÖREME, UÇHİSAR, KAYMAKLI VE ÇAT BELEDİYE BAŞKANLARIMA TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA, AYRICA, DEDEMAN OTELİ, CCR CAPPADOCIA CAVE RESORT, TURİST HOTEL CAPPADOCIA, ARGOS IN CAPPADOCIA, CAPPADOCIA CAVE SUITES, SUHAN KAPADOKYA OTEL, RAMADA OTELİ VE ÇİNER OTELİNE SAĞLADIKLARI KATKILAR İÇİN TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIM.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Nevşehirli - 3 yıl önce
kaptid üyesi oteller katkı sağlamamışmı, örneğin dinler otel