banner461
banner195

Evlenecekler Dikkat YSK'dan düğün kararı

YSK, 10 ve 24 Ağustos'ta evlenecek çiftleri ilgilendiren önemli bir karar aldı.

Evlenecekler Dikkat YSK'dan düğün kararı
01 Mayıs 2014 Perşembe 15:23

banner143
banner134

 Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı 10 Ağustos tarihinde oy verme süresince veya sandıkların kapandıktan sonra düğün ve nişan yapılıp yapılamayacağına ilişkin başvuruyu karara bağladı.

Avukat Zekeriya Köse, YSK'ya gönderdiği dilekçede, 10 Ağustos 2014 tarihinde seçim günü, oy verme süresince veya sandıkların kapandığı saatten sonra düğün ve nişan yapılıp yapılamayacağı konusunda görüş istedi.

Başvuruya cevap veren YSK'nın kararında, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun uyarınca, oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, ispirtolu içki satılmasının, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi ve içilmesinin yasak olduğu hatırlatıldı.

Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerlerinin oy verme süresince kapalı kalacağı, eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilebileceği, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimsenin, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacağı vurgulandı.

Her seçim döneminde olduğu gibi, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yasakların, YSK'nın açıklayıcı ilke kararıyla kamuoyuna duyurulacağı belirtilen kararda, "Bu yasal düzenlemelerin ve Kurulumuzun yayınlanacak kararı gereği, Cumhurbaşkanı Seçimi yasaklarına uyulmak kaydıyla belirtilen saatler (18.00-22.00) arasında düğün yapılabileceğine karar verilmesi gerekmiştir" ifadesi kullanıldı.  

YSK'nın kararı cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde yani 24 Ağustos'ta da geçerli olacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mehtap - 4 yıl önce
Ben düğün salonun kaç ay önceden tuttum .24 ağustos daha secim konusu acilmadan tuttum.Simdi nolcak
Avatar
Melek - 4 yıl önce
valla kusura bakmasınlar yüksek seçim kurumu evlendirme dairesimide karısıyor düğün salonu 2 günde tutulan birsey değil bizimde düğünümüz 24 agustosta öyle ya da böyle o düğün yapılacak gerekli yerlerle görüşmelerimi yaptım sıkıntı yok.milleti̇n derdi̇ zaten aldi basini gi̇di̇yor bi̇rde si̇zle mi̇ ugrascaz ya ver sen bana 20 25 mi̇lyar ben derhal i̇ptal edeyi̇m düğünümü.
Avatar
MELEK - 4 yıl önce @mehtap
arkadaşim sen hi̇ç kafana böyle seyleri̇ takma düğün salonu bu haa deyi̇nce tutulmuyor yani̇ ben çogu yerle görüşme yaptim hi̇ç bi̇rinin konuyla alakasi yok anca kanunu okmakla yeti̇ni̇yorlar.bende çok okudum bi̇zi̇m zararimizi ki̇m karsilicak bunu di̇yen yok yüksek seçi̇m kurulu versi̇nn düğün masraflarimizi i̇ptal edeli̇m o zaman di̇mi̇ ben düğün i̇çi̇n 15 000 para döktüm yazik günah bi̇z yapicaz düğünümüzü allah büyük.