banner461

Facebook Hesap Çalınmasına Karşı Önlemler

Facebook hesabınız güvende mi? Facebook hesabınızın güvende olduğunu nasıl anlarsınız ?

banner503
Facebook Hesap Çalınmasına Karşı Önlemler
05 Temmuz 2014 Cumartesi 17:22

banner143
banner134
Facebook hesabınız güvende mi? Facebook hesabınızın güvende olduğunu nasıl anlarsınız ? Facebook hesabınızı nasıl güvende tutabilirsiniz ? Facebook hesabınızın çalınması durumunda ne yapılabilir ? Facebook hesabının güvenliği için nelere dikkat etmeli ? Sorularının cevapları Nevşehir'de Haberin Merkezi www.fibhaber.com Haber sitesinde.

Facebook hesabınız güvende mi? Facebook hesabınızın güvende olduğunu nasıl anlarsınız ? Facebook hesabınızı nasıl güvende tutabilirsiniz ? Facebook hesabınızın çalınması durumunda ne yapılabilir ? Facebook hesabının güvenliği için nelere dikkat etmeli ? Sorularının cevapları..

Tüm dünyada fırtınalar estiren Facebook rüzgarı ülkemizde de yoğun ilgi gören sosyal medya platformlarından yalnızca biri. Facebook popüler olduğu gibi Facebook kullanıcılarını zor durumda bırakan bazı durumlarda söz konusu. Facebook hesabının çalınması, Facebook hesabına bulaşan virüsler bunların başında gelmekte. Facebook hesaplarınızın güvenliği açısından şu uyarılara dikkate almanızda fayda var.

• Facebook hesabınıza güvenliğinden emin olmadığınız bir bilgisayar ya da başka bir cihazdan giriş yapmayınız. Güvenli olmayan bilgisayar ya da cihazlarda olması muhtemel virüs , trojan gibi zararlı yazılımlar Facebook şifre güvenliğinizi ve temiz bir Facebook sayfası - hesabı kullanımını riske atan en büyük faktörlerden biridir. Özellikle internet cafe gibi günde bir çok kullanıcının kullandığı cihazlardan Facebook hesabınıza giriş yapmadan önce cihazın güvenlik açısından tam donanımlı olduğundan emin olun. ( Full Sürüm Antivirüs , Deep Freeze gibi programların bulunmadığı bilgisayarları kullanmaktan kaçının )

• Facebook hesabınıza yabancı - farklı bir cihazdan ( Android işlemcili herhangi bir cihaz , İphone , İpad vs .. ) giriş yaptığınızda bu cihazdaki kontrolünüz dışında çalışan bir program ya da yazılım Facebook sayfanızda görmek istemediğiniz tanıtım paylaşımları , reklamların belirmesine neden olabilir.

• Facebook hesabınızın güvenliği için dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda şifre güvenliğidir. Şifre güvenliği için dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Facebook hesabınızın şifresi kesinlikle başkaları tarafından tahmin edilecek tarzda olmamalıdır ( Doğum tarihi , klavyede birbirini takip eden rakamlar 12345.. gibi )

• Facebook hesabınıza giriş yaptığınız mail adresinin güvenirliğinden emin olun. Facebook adresinize kayıtlı mail adresinin ele geçirilmesi aynı zamanda Facebook hesabınızın da ele geçirilebilmesi anlamına gelir. Bu sebeple Facebook hesabınıza giriş yaptığınız mail adresinin güvenliği de çok önemlidir. Mail adresinizin güvenlik sorusu kimse tarafından tahmin edilemeyecek bir soru olmalıdır ve mail adresinizde cep telefonu ile ilişkilendirilip hesabın güvenliği en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Çünkü mail adreslerinin ele geçirilmesinin en basit ve kolay yolu ''şifremi unuttum'' sekmesinden sonra gelen güvenlik sorusudur. Mail adresi ile telefonunuzu ilişkilendirdiğinizde çalınan mail hesabını geri almak için telefonunuza gelen şifreyi girmeniz yeterli olacaktır.

• Facebook adresinizin dondurulduğuna dair mailler alabilirsiniz. Bu maillere kesinlikle itibar etmeyiniz ve Facebook hesabınıza giriş yaptığınız url adresinin facebook.com olduğundan emin olunuz. Adres çubuğunda https://www.facebook.com/ ile başlamayan sayfalara şifrenizi girmeyin.

• Güvenliğinden emin olmadığınız programları cihazınızda açmayın. Antivirüs taramasından geçirmediğiniz her çeşit program sizin için büyük bir tehdittir. Bilgisayarınızda Antivirüs mevcut değilse internet ortamında bulabileceğiniz online dosya tarama sitelerinden faydalanabilirsiniz. Fakat bilgisayarınızda aktif durumda bir antivirüsün hazır bulunması güvenliğiniz için çok önemlidir.

• Facebook hack , Facebook hesap çalma , Facebook hesap kilitlemde , Facebook hesap dondurma vs.. gibi programlarda asıl hedef hack yapmak isteyen kullanıcıdır. Facebook hesabını çalma adı altında internet ortamında gezinen programların içerisine yerleştirilen trojan , keylogger gibi programlar sayesinde Facebook hesabı çalmayı hedefleyen kullanıcının cihaz bilgileri ,klavyede tuşladığı her karekter , hatta ekran görüntüsü , web kamerası görüntüsü dahil bir çok özel bilgi Facebook hack programını yayınlayan kullanıcıya gider. Yani deyim yerindeyse ava giden avlanır..

Facebook sahteciliği. Facebook kullananlara önemli uyarı! Facebook hesapları çalınıyor. Sosyal paylaşım sitelerinin öncüsü olan Facebook'un hırsızlarla başı dertte. Facebook'un kullanılabilirliği arttıkça taklit hesapların ve sitelerin sayısı da artıyor. Bu artışlar kullanıcıları bir hayli zorluyor. Açılan sahte siteler Facebook kullanıcılarının hesaplarını ele geçirmeye çalışıyor. Üstelik kullanıcılar farkında bile olmuyor. Facebook hesabınızın çalınmasını nasıl önleyebilirsiniz? Facebook sahteciliğinden nasıl korunursunuz? İşte detaylar.. (Facebook Kullanıcılarına hırsız şoku-Hesaplar Çalınıyor)

Facebook, sosyal ağ hesapları çalmakta uzman olan siber suçluların tercih ettiği başlıca hedef olmaya devam ediyor. Kaspersky Lab’ın istatistiklerine göre, 2014 yılının 1. çeyreğinde bulgusal kimlik avı engelleme öğesi başlatıldığı zaman Facebook'u taklit eden sahte siteler, bütün hırsızlık örneklerinin %10,85'lik kısmını oluşturdu. Yalnızca sahte Yahoo sayfaları daha fazla kimlik avı uyarısı vererek Facebook'un sosyal ağ siteleri arasında başlıca hedef olmasını sağladı.

Günümüzde siteye İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce, İtalyanca, Türkçe, Arapça gibi pek çok dilde saldıran siber suçlular nedeniyle Facebook hırsızlığı global bir sorun oluşturuyor.
Facebook ya da diğer sosyal ağ hesaplarına yetkisiz erişim, kimlik avı bağlantılarının ya da zararlı yazılımların yayılması için kullanılabiliyor. Ayrıca siber suçlular; çalınan hesapları kurbanların kişi listelerine istenmeyen mesajlar göndermek ve başka kullanıcıların da görmesi için kurbanların arkadaşlarının duvarlarında istenmeyen mesajlar yayınlamak ya da kurbanın arkadaşlarından acil olarak finansal yardım isteyen mesajlar yaymak için de kullanıyor.

Çalınan hesaplar, gelecekte hedeflenen saldırılarda kullanım için kişilerin bilgilerini toplamak üzere de kullanılabiliyor.

Mobil cihazlarından sosyal ağları ziyaret eden akıllı telefon ya da tablet sahipleri de kişisel verilerinin çalınması riski altında bulunuyor. Daha kötüsü ise, bazı mobil tarayıcıları, sayfayı açarken adres çubuğunu gizliyor, bu da kullanıcıların sahte kaynakları fark etmesini çok daha zor hale getiriyor.
Kaspersky Lab Web İçeriği Analiz Uzmanı Nadezhda Demidova, bu saldırıları şöyle yorumluyor:

“Siber suçlular, kurbanlarını kimlik avı içerikleri bulunan sayfalara yönlendirmek için çok çeşitli yollar geliştirdi. E-posta yoluyla, sosyal ağlarda ya da üçüncü taraf kaynaklarına yerleştirilen reklamlarla kimlik avı gerçekleştirilen web sayfalarının bağlantılarını gönderiyorlar. Dolandırıcılar genellikle kurbanlarını ‘ilginç içerikler’ sözü vererek cezbediyor. Kullanıcılar verilen bağlantıyı takip ediyor ve sayfayı görüntülemeden önce oturum açmalarını isteyen standart bir mesaj içeren sahte bir oturum açma sayfasına yönlendiriliyorlar. Eğer kullanıcılar durumdan şüphelenmezse ve kimlik bilgilerini girerse, verileri derhal siber suçlulara gönderiliyor.”

FACEBOOK HESABINIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN BU UYARILARA DA UYMANIZDA FAYDA VAR

• Facebook'tan hesabınızın engellenmiş olabileceğini söyleyen bir e-posta bildirimi ya da mesaj alırsanız, bu mesaja eklenmiş bir forma asla kimlik bilgilerinizi girmeyin. Facebook asla kullanıcılarından parolalarını bir e-postaya girmelerini ya da parolalarını e-postayla göndermelerini istemez.

• İmleci bağlantının üzerine getirin ve bağlantının orijinal Facebook sayfasına ait olup olmadığına bakın. Ayrıca Facebook URL'sini adres çubuğuna manuel olarak girmelisiniz; siber suçlular sizi yönlendirdikleri adresi gizleyebilirler.

• URL'yi adres çubuğuna manuel olarak girdiğiniz zaman, bir aldatma söz konusu olmadığından emin olmak için sayfa yüklenmeden önce tekrar kontrol edin.

• Facebook'un veri aktarmak için HTTPS protokolünü kullandığını unutmayın. Güvenli bir bağlantının olmaması, URL adresi doğruymuş gibi görünse bile muhtemelen sahte bir siteyi ziyaret ettiğiniz anlamına gelecektir.

FACEBOOK HESABI ÇALINDIĞINDA - ELE GEÇİRİLDİĞİNDE NE YAPILABİLİR ?

• Facebook hesabınız çalındığında şifremi unuttum sekmesinden mail adresinize yeni bir şifre bağlantısı gönderin. Mail adresine ulaşamıyorsanız mail adresini geri almak için mail adresinizin yöneticisinden hesabı geri almak için bağlantı isteyin.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
erhan karradaş - 6 yıl önce
Bidaha çalınmamsını istiyorum
Avatar
eylem yeşiltaş - 6 yıl önce
benim de çalındı malesesef şifreler degişdiginde önce telefona msj gelse.....bu işlerin uzmanları sizlersiniz çaresini bulun kütfennn.................bu işten başım çok agrıdı arkadaşım dolandırıldı
Avatar
ayten cardaklı - 3 yıl önce
kendi numaramla actim facem kapatildi numarama kendi yollamis oldunuz kodu bile kabul etmiyirsunuz hesabim haksiz yere kapatildi ve ben hesap acmaya usandim
Avatar
Ozlem guzel - 3 yıl önce
Hesap acmaktan bıktık hep kapatılıyor guvenlık nedenı ıle kapatıldı dıyor bı cozum bulun ya yeter