banner461
banner195

Faiz Olmazsa Sorun Yok

Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, umre sezonunun başlaması dolayısıyla sorduğumuz önemli bir soruya cevap verdi.

Faiz Olmazsa Sorun Yok
17 Aralık 2013 Salı 10:25

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) İl Müftüsü Yakup Öztürk, umre sezonunun başlaması dolayısıyla sorduğumuz önemli bir soruya cevap verdi.

Banka Kredisiyle Umre’ye Gidilir mi? Sorumuza cevap veren il müftüsü Yakup Öztürk. Genelde bankaların kredilere faiz uyguladığını, faiz işletilmeden alınacak bir borç ile umre ya da hacca gidilebileceğini belirtti.

Kutsal topraklara gitmek isteyen Vatandaşların tercihlerinden biri olan Umre ziyaretinin zenginlere has bir vazife olduğunu kaydeden İl Müftüsü Yakup Öztürk, “Umre ziyareti tıpkı hac gibi zenginlere yani maddi gücü olan Vatandaşlarımıza farz olun bir görev. Bu nedenle Vatandaşlarımızın maddi gücü bulunmadan faizle borç alarak umre’ye gitmesi caiz değil. Bazı bankalar umre için faizsiz kredi veriyor. Ama faizle borç alarak umreye gitmenin mantığı yok. Fakir olanların böyle bir mecburiyeti ve mesuliyeti yok. Dinimizde esas olan önce günahtan arınarak sonra sevaba yönelmektir. Bu nedenle faizle borç alınarak Umreye ya da hacca gidilmesi kabul edilemez. Önce günahı def edeceksin, daha sonra sevaba yöneleceksin” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Gurbetin Âlimi - 4 yıl önce
soru yanlış sorulmuş be kardeşim. özetle kanalizasyon suyu ile abdest olurmu diye sorsanız yeter, cevabını da ilk okul çocuğu bile verir