banner461
banner195

Göreme'de Teravih Sonrası Şerbet Dağıtıldı

Göreme Belediyesinin, Ramazan ayında geleneksel hale getirdiği teravih namazı sonrası Ramazan şerbeti ikramı ilgi görmeye devam ediyor.

Göreme'de Teravih Sonrası Şerbet Dağıtıldı
19 Haziran 2015 Cuma 17:16

banner143
banner134

 Teravih Sonrası Geleneksel Ramazan ŞerbetiGöreme Belediyesinin, Ramazan ayında geleneksel hale getirdiği teravih namazı sonrası Ramazan şerbeti ikramı ilgi görmeye devam ediyor.

 

Göreve geldiği günden bu yana beldenin bütün camilerinde her Perşembe Ramazan şerbetinin dağıtıldığını belirten Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, amaçlarının bu geleneği yaşatmak olduğunu söyledi.Ramazan ayında unutulmaya yüz tutmuş geleneklerden biri olan Ramazan şerbeti dağıtımı, Göreme Belediyesi tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.

 

Bu kapsamda Ramazan ayı boyunca her Perşembe günleri teravih namazı sonrası Göreme’in tüm camilerinde şerbet dağıtımı sürüyor. Cami çıkışlarındaki görevliler, namaz sonrasında cemaate bardaklara doldurduğu şerbeti ikram ediyor. Şerbetten tatmak isteyen genç yaşlı onlarca kişi, uzun kuyruklar oluştururken, çocuklar da büyük ilgi gösteriyor.Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, Osmanlı dönemindeki geleneklerden olan şerbetin daha çok 11 ayın sultanı Ramazan’a mahsus bir özellik olduğunu belirterek, vatandaşlara bu lezzeti tekrar hatırlattıklarını kaydetti. Başkan Cingil, Mübarek Ramazan-ı Şerifin tüm halkımıza ve İslam alemine hayırlar getirmesini niyaz ediyoruz. Ramazan’da camilerde kılınan teravih namazından sonra cemaatimize sunduğumuz şerbet ikramımız, halkımız tarafından büyük ilgi ile karşılanıyor. Ücretsiz olarak dağıttığımız gül suyu ve hakiki bal karışımıyla imal ettiğimiz Ramazan şerbetini her perşembe tüm camilerde dağıtıyoruz. Vatandaşlarımız unutulmaya yüz tutan bu âdeti tekrar hatırlatılmasından dolayı memnuniyetini ifade ediyor. Bizden sonraki nesillerimize gelenek, görenek, örf, adet ve ananelerimizi bu şekilde aktarmanın mutluluğunu yaşıyoruz dedi.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.