banner461

Gülşehir Ovaören-Yassıhöyük Tarihi Kazı İncelemesi…

Nevşehir İl Özel İdaresi Nevşehir Tarihine yön verecek tarihi Ovaören Yassıhöyük kazısını yerinde inceledi.

banner503
Gülşehir Ovaören-Yassıhöyük Tarihi Kazı İncelemesi…
28 Ağustos 2015 Cuma 16:41

banner143
banner134
Nevşehir İl Özel İdaresi Nevşehir Tarihine yön verecek tarihi Ovaören Yassıhöyük kazısını yerinde inceledi.
 
Nevşehir İl Özel İdaresince Gülşehir Tuzköy den başlayarak Ovaörene kadar devam eden 6 adet fosforlu  yön tabela,geçici sure ile hizmette kullanmak için traktör ve karavana  vermiştir.
 
İncelemelerde Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü başkanı Prof. Dr. S. Yücel Şenyurt’un açıklaması isi şu şekildedir;
 
Gülşehir ilçemizin Ovaören Köyü sınırları içerisindeki Yassıhöyük’de, 2007 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile yapılmakta olan arkeolojik kazı çalışmalarının 2015 yılı sezonu Ağustos ayı sonunda tamamlanıyor. Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü başkanı Prof. Dr. S. Yücel Şenyurt’un başkanlığı altında yapılan kazılarda 23 kişilik arkeoloji ekibinin yanı sıra Ovaören köyünden de 26 kişi çalışmalara katılıyor. 
Ovaören arkeolojik potansiyeli açısından Yassıhöyük, Topakhöyük ve eteği ile birlikte yaklaşık 35 hektara yayılan ülkemizin en büyük kazı alanlarından birisi. Kazı çalışmaları en eski yerleşimin Topakhöyük’de başladığını gösterirken, kesin olarak ulaşılan tarihler MÖ 2500’lere kadar uzanıyor. Prof. Şenyurt, yerleşim tarihinin daha da eskilere uzandığını gösteren verilere ulaştıklarını ve MÖ 6000’lere kadar yerleşim tarihinin inebileceğini belirtiyor. MÖ 2500’lerde karşımıza çıkan sonuç, söz konusu dönemde boyutları, yerleşim şeması , mezarları ve arkeolojik buluntuları ile zengin bir yerleşimin varlığıdır. Topakhöyük’de bu zenginliğin kesintisiz bir şekilde 700 yıla yakın devam ettiği tespit edilmiş durumda. Ele geçen mühür baskıları bir ticaret kolonisinin varlığını gösteriyor.
2015 yılı kazıları Yassıhöyük kesiminde gerçekleştiriliyor. Yassıhöyük, etrafı surlarla çevrili yaklaşık 15 hektarlık bir alanı kaplayan büyük bir Alana sahip. Kazı ekibi, höyükün merkez noktalarından birisi üzerinde çalışıyor. Demir Çağı’na tarihlenen mimari tabakalar ve bu tabakaların altındaki Hitit yerleşimini belgelemeye çalışıyor. Bu yılki kazılarda Yassıhöyük’deki, yerleşim tarihinin MÖ 1700’lere kadar indiğini gösteren veriler elde edilmiş. Kentsel bir yerleşim modeli sunan Yassıhöyük’ün etrafınının Hitit döneminde de Orta Demir Çağı’nda da savunma sistemleri ile çevrelendiğini ortaya koyan kazı çalışmalarında, Nevşehir turizmi için de çok büyük katkılar sağlayacak kalıntılar tespit edilmiş. Yüksekliği 7 metreyi geçen kent surları, Anıtsal boyutlu Kent Kapısı, Hitit Dönemi sandık duvarlı surları ile Ovaören-Yassıhöyük yakın zamanda önemli bir turizm rotası olacaktır. Prof. Şenyurt ve ekibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi destekleri ile devam ettirdikleri kazı çalışmalarına destek veren Nevşehir İl Özel idaresi Genel Sekreteri İsmail CİHAN’a verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.