banner461
banner195

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından Duyuru

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Bakan Hayati Yazıcı imzasıyla FİB Haber Merkezine gönderilen yazılı açıklamada Gümrüğün taşra teşkilatlarında çalışmakta olan rotasyona tabi kamu görevlilerine ilişkin önemli bir duyuru yayınladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından Duyuru
01 Eylül 2012 Cumartesi 12:40

banner143
banner134

 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Bakan Hayati Yazıcı imzasıyla FİB Haber Merkezine gönderilen yazılı açıklamada Gümrüğün taşra teşkilatlarında çalışmakta olan rotasyona tabi kamu görevlilerine ilişkin önemli bir duyuru yayınladı.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI’NDA GÜMRÜĞÜN TAŞRA TEŞKİLATLARINDA ÇALIŞMAKTA OLAN

ROTASYONA TABİ KAMU GÖREVLİLERİNE DUYURUDUR

1-     Bilindiği gibi 2008 yılında yürürlüğe konulan yer değiştirme yönetmeliğine göre; bakanlığın taşra teşkilatında gümrük kısmında çalışan memurlara rotasyon uygulaması yapılmaktadır.

Yazıcı'dan atamalarla ilgili müjde

2-     Rotasyonun amacı;

a-     Rotasyona tabi her memurun Türkiye’nin her tarafında çalışmasının planlanmasını ve uygulamasını esas alır.

b-    Her çalışanın ne zaman rotasyona tabi olacağını bilmesi ve ona göre kendini hazırlamasını dikkate alır,

c-     Rotasyonla daha etkin ve kaliteli kamu hizmetinin gerçekleştirilebilmesinin personelin motivasyonu gözetilerek ve aile bütünlüğükorunarak gerçekleştirilebilir olması esastır. Dolayısıyla süresi dolmayanların sebebi ne olursa olsun yer değiştirme işlemine tabi tutulmaları rotasyonun ruhuna uygun bulunmamıştır.

d-    Öte yandan herkesin bildiği gibi; rotasyon, değişik veriler dikkate alınmak suretiyle puanlama yöntemi uygulanarak, yer değiştirme işlemleri hiçbir kayırmaya mahal verilmeyecek şekilde elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.

3-     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yapılandırılmasından sonra sözü geçen yönetmelikte yapılan değişikliklerin yayınlanmasının gecikmesi dolayısıyla eski yönetmeliğe göre haziran ayında yapılması gereken rotasyon uygulaması yeni yönetmeliğin geçici 7. maddesi gereği 15 Ağustos 2012 tarihi itibariyle elektronik ortamda gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

4-     Ancak atama işlemleri ile görevli bakanlık birimince yapılan rotasyon uygulamasında Gümrük Bölge Müdürlükleri’ne bağlı müdürlüklerin yeniden yapılandırılan norm kadro uygulaması dikkate alınarak yığılmaların giderilmesi ve daha kaliteli hizmet üretilmesinin sağlanması gibi nedenlerle bölgesinde süresi dolmayan 500’i aşkın memurun yer değiştirmesi yönetmeliğin geçici 6. maddesine göre kapsama alınmıştır.

5-     Yaşanan sorunun bakan yardımcım ve müşavirlerimce tarafıma iletilmesi sonucu atama işlemlerini yapan görevliler uyarılmış, konuyla alakalı ilgili birimlere tarafımdan aşağıdaki talimatlar verilmiştir.

 

I-              15 Ağustos 2012 tarihinde gerçekleştirilen rotasyon uygulamasının ruhuna aykırı işlem, ilgililere tebliğ edilmeden sonlandırılmıştır. 2012 atamasına esas tercihler geçerli olmak üzere internet üzerinden e-tercih ekranı sınırlı süreyle yeniden tercihlere açılacaktır.

II-             Süresi dolmayan hiçbir memur isteği dışında rotasyona tabi tutulmayacaktır.

III-            Atamalar, öğretmen atamaları ile bağlantılı eş durumu, aile bütünlüğü ve yönetmelikte belirtilen özür nedenleri dikkate alınarak yeniden yapılacaktır.

IV-           Yaşanan bu durum dolayısıyla rahatsız olan, bu nedenle tepki ve isteklerini dile getiren tüm çalışma arkadaşlarımı anlayışla karşılıyor, müsterih olmalarını istiyorum. Ancak bazı kişi ve çalışanlarımızın elektronik posta ve sosyal medyada kendilerine ve kuruma yakışmayacak sözler sarf etmiş olmalarını tehevvürle yaptıklarını düşünüyor, bu tür ifadelerden özenle kaçınmalarını bekliyorum.

 

Bu güzel vatanımızda aziz milletimizin her ferdine daha etkin ve kaliteli hizmet sunmanın hazzını hep birlikte tatmak hedefinde tüm çalışma arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

 

 

       Hayati YAZICI
Gümrük ve Ticaret Bakanı

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.