banner461
banner195

Gümüşkent’e Mermer Ocağı Açılıyor

Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Gümüşkent Köyünde Nurdal Mermer Ltd. Şti. tarafından mermer üretimi yapılacak.

Gümüşkent’e Mermer Ocağı Açılıyor
18 Mart 2015 Çarşamba 09:30

banner143
banner134
 Gümüşkent Köyünde Nurdal Mermer Madencilik Ltd. Şti. tarafından mermer üretimi yapılacak. Nevşehir Valiliğine sunulan Proje Tanıtım Dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 17. maddesi uyarınca incelenip uygun bulundu. ÇED raporu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce kamuoyuna duyuruldu ve projeye ilişkin ÇED süreci başladı.

Kayseri merkezli Nurdal Mermer Sanayi tarafından gerçekleştirilecek 880 bin TL proje bedelli yatırım, Gümüşkent’in 1.5 kilometre kuzeyindeki 24 hektar alan üzerine kurulacak. Yaklaşık 74 hektar alanda maden arama ruhsatı olan şirketin, 15 işçi istihdam ederek yılda yaklaşık olarak 81 bin ton (30 bin metreküp) mermer çıkaracağı öngörülüyor.

Açık saha tipindeki işletmede mermer üretimi iş ve kesme makineleri ile yapılacak. ÇED raporuna göre, bölgenin doğal özelliği korunarak, açılan ocakların daha sonra tekrar doldurulup düzeltilmesi ile tarım alanları işletme sonrası kullanılabilecek. Yüzeydeki tarım toprağı ve mermer işlenmesi sırasında arta kalan pasalar depolarda tutulup, çalışması biten ocakların kapatılması amacıyla değerlendirilecek.

Doğaya zarar vermeden işletilmesi planlanan Gümüşkent’teki mermer rezervi çok yakında ekonomiye kazandırılacak. Ancak Gümüşkent Köyü halkının gürültü ve tozdan şikayet etmesi muhtemel görünüyor. Ayrıca yatırımın yapılacağı 240 dönümlük doğal ve tarımsal alanda keyfi kaçacak hayvanlar da var. Yörede yaygın ve bol bulunan sürüngenlerden kaplumbağa, yılan ve kertenkeleler, kuşlardan ak leylek, kerkenez, karatavuk, taşkuşu ve kukumavlar, diğer hayvanlardan sincap, kösnü ve kurbağalar bu habere pek sevinmeyecekler. Herhangi bir ağaç veya orman bulunmayan proje alanında sadece bozkır bitkileri yer alıyor.

Hakgazetesi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İSTEMİYORUZ - 3 yıl önce
dağlar taşlar talan edilecek. gümüşkent halkı olarak biz bumu istemiyoruz. sayın valim yanlış bir kara imza atmayın..
Avatar
Bahri Gül - 3 yıl önce
i̇yi de mermer ocağı zaten vardı
Avatar
Salandali - 3 yıl önce
ISTEMIYORUZ! Inanmiyoruz duzlenrcegini, doga tahrip edilecek!!
Mustafa ARIKAN, bu ise engel olmali! Al sana hizmet firsati!!!
I-S-T-E-M-I-Y-O-R-U-Z !!!!!!
Avatar
LÜTFEN DİKKAT - 3 yıl önce
birileri para kazanacak olan gümüşkent halkına olacak. biz ocak mocak istemiyoruz. ilgililer bu işi başlamadan bitirin. ocak kurulacak dedikleri yerde köylünün bağı, tarlası bahçesi kısacası ekim alanları çok yakın. biz toz duman solumak istemiyoruzzzzzzzzzz.........
Avatar
zilver kent - 3 yıl önce
ekolojik denge bozulursa. ocaktan dolayi koyluler magdur olursa. yollar tahrip edilirse. iste o zaman ruhsati verenlerden hesabini sorarim.
Avatar
salandaspor - 3 yıl önce
şuan granit ocağı varda noldu !! ne faydası varki köye!! iki mahalleyi birbirine bağlayan köprü bile o tonlarca ağırlıktaki tırlar yüzünden yıkılırsa şaşırmayın. içmeceye atılan asfalt yolda mahvolmuş durumda. ee sizce ne getirisi olcak köye.!!!