banner461
banner195

Hacker Operasyonu Nevşehir'e Uzandı

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul ve Nevşehir illerinde 6 ayrı adreste gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon kapsamında, 2 şüpheli, adreslerinde arama ve el koyma işlemi sonucunda yakalanarak gözaltına alındı.

Hacker Operasyonu Nevşehir'e Uzandı
18 Kasım 2013 Pazartesi 18:52

banner143
banner134

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince  İstanbul ve Nevşehir illerinde 6 ayrı adreste gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon kapsamında, 2 şüpheli, adreslerinde arama ve el koyma işlemi sonucunda yakalanarak gözaltına alınmış, 3 şüpheli ise “suça sürüklenen çocuk” sıfatıyla gözaltına alınmadan adreslerinde arama ile incelenmek üzere dijital materyallere el koyma işlemleri gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube  Müdürlüğünce yürütülen soruşturma kapsamında; “TCK Md. 220 - Kanunun Suç Saydığı Fiilleri İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, TCK Md. 243- Bilişim Sistemlerine Hukuka Aykırı Olarak Girmek; TCK Md. 244 - Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme Veya Değiştirme, TCK Md. 245 - Başkasına Ait Banka Veya Kredi Kartını Her Surette Olursa Olsun Ele Geçirme Ve Kart Sahibinin Rızası Bulunmaksızın Kullanma” suçlarıyla ilgili olarak,

İstanbul ilinde kredi kart bilgileriyle alışveriş yapılan ve özellikle çiçek siparişi alan şirketlerin web siteleri ile sunucularına, internet aracılığı açıklarından faydalanarak uzaktan erişim sağlayan, kredi kart bilgilerini ele geçirerek örgüt üyeleri arasında paylaşan, ele geçirilen kart bilgileriyle yurtdışı ve yurtiçi kaynaklı harcamalar yapan bir Hacker grubunun varlığı tespit edilmiştir.

Hacker grubunun sadece 18 kişinin kredi kart bilgisiyle yaklaşık 30.000 TL zarar verdiği tespit edilmiş, zararın önlenmesi ve grubun deşifresine yönelik yapılan yaklaşık 7 ay süren çalışmalar sonucunda; 12/11/2013 tarihinde İstanbul ve Nevşehir illerinde 6 ayrı adreste gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon kapsamında, 2 şüpheli, adreslerinde arama ve el koyma işlemi sonucunda yakalanarak gözaltına alınmış, 3 şüpheli ise “suça sürüklenen çocuk” sıfatıyla gözaltına alınmadan adreslerinde arama ile incelenmek üzere dijital materyallere el koyma işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Ele Geçirilen Malzemeler: 
- Laptop : 5 Adet
- Tablet Bilgisayar : 1 Adet
- Cep Telefonu : 4 Adet 
- Flash Bellek : 3 Adet
- Harddisk : 8 Adet
Hacker grubu yöneticilerinin el konulan dijital materyallerinde yapılan incelemede,

- 311 kişiye ait kullanıma hazır kredi kart bilgisi,
- Çiçek siparişi alan 3 şirketin veritabanı bilgileri,
- Kamu kurumlarına ait web sitelerinin açıklarına yönelik bilgiler tespit edilmiştir.
Gözaltına alınan 18 yaşından büyük 2 şüpheli, 15/11/2013 günü İstanbul Adliyesine sevk edilecektir. Operasyon sonucu yaklaşık 500.000,00 TL’lik zarar önlenmiştir.

http://sibersuclar.iem.gov.tr/ihbar_sikayet.html

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube  Müdürlüğü sorumluluğunda olan suçlarla ilgili şikayet ve ihbarlarınızı www. sibersuclar.iem.gov.tr  websitesi İhbar - Şikayet bölümünden, diğer suçlarla ilgili ihbar ve şikayetlerinizi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ihbar ve şikayet bölümünden yapabilirsiniz.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hakan - 5 yıl önce
kimse onların suça karışmasını istemiyor tabiki ama hırsızlık yapan kişi ister zeki olsun veya olmasın değişen ne olacak yani namuslu bir hırsızmı olmuş olacak.
Avatar
yazık - 5 yıl önce
18 yaşındaki hemşerimiz delikanlı bi genç 128 bit 256 bit şifrelemeyi kıracak kadar zeki, biz bu çocuklara sahip çıkıp vatana millete kazandıramayacak kadar sorumsuzuz. yazık...!
Avatar
internet - 4 yıl önce
herkez şunu iyi bilsin haberlere yaptığınız yorumlara dikkat edin kimin yorum yaptığı açıkça gözüküyor
Avatar
MEHMET AL - 4 yıl önce @hakan
senin gibi geri kafalilar yuzunden belkide cocuklara destek olamiyoruz.sunu bilki eger destek olsa idik emin ol hirsiz olmazlardi. ;)