banner461
banner195

Halkalı Gümrük Müdürlüğü Yeni Tesisleri’nin Temel Atma Töreni Yapıldı

Halkalı Gümrük Müdürlüğü Tesisleri'nin Lojistik Merkezi temel atma töreni, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu,Gümrük Aş.Başkanı ve NTSO Başkanı Arif Parmaksız Mmilletvekilleri,Belediye Başkanları bürokratlar ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Törene Nevşehir'den de 94 kişilik bir heyet katıldı. ...

Halkalı Gümrük Müdürlüğü Yeni Tesisleri’nin Temel Atma Töreni Yapıldı
18 Eylül 2013 Çarşamba 17:05

banner143
NTSO Heyeti İstanbul da
İlgili Galeriye Git
banner134
"Nevşehir den 94 kişilik heyet açılışta yer aldı..."

Yap-İşlet Devret modeli ile Büyükçekmece’de yeniden inşa edilecek olan Halkalı Gümrük Müdürlüğü Yeni Tesisleri’nin (Lojistik Merkezi) temel atma törenine
 Nevşehir den NTSO Meclis Başkanı Seyit İnce,NTSO Yönetim Kurulu üyeleri, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş ve Borsa yönetim kurulu üyeleri,Ürgüp Ticaret Odası Başkanı Ahmet Aydın çok sayıda Nevşehir den iş adamlarıyla 18 kadar Basın mensubu katıldılar.

Halkalı Gümrük Müdürlüğü Yeni Tesisleri’nin temel atma törenlerinde davetli olarak katılan Nevşehir heyeti İki günlük İstanbul gezi ve ziyaretlerinde kent motivasyonu birlik beraberlik adına oldukça verimli geçtiği düşüncesiyle inşallah bu tür etkinlikler devam eder.Bu vesile ile NTSO Başkanı Sayın Parmaksız a teşekkür ve şükranlarımız sunuyoruz dediler.

“İstanbul’a ve Türkiye’ye yakışan yepyeni bir gümrük inşa ediyoruz”


Tören, GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız’ın hoş geldin konuşması ile başladı. Parmaksız konuşmasında tesis hakkında bilgiler vererek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul’a ve Türkiye’ye yakışan yepyeni bir gümrük inşa ettiklerini söyledi. 

Bugün Türk iş dünyası ve dış ticareti açısından önemli bir gün olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Biz hep ‘insanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır’ buyruğu uyarınca yaşadık. Bugün de özel sektörümüze, dış ticaretimize ve Türkiye’ye faydalı bir iş için bir araya geldik. Halkalı Gümrüğü’nü Büyükçekmece’ye taşıyoruz. Sayın Bakanımızın öncülüğünde hayırlı bir iş yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Türk özel sektörü adına Bakan Yazıcı’ya teşekkür eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Siz Oda-Borsa camiasının, özel sektörünün bu zamana kadar her işine koştunuz. Engelleri birlikte aştık, zorluklara birlikte göğüs gerdik, hizmet maratonunda el ele koştuk. Sayın Bakanımız bugüne kadar özel sektör için, Türkiye için çok büyük hizmetler yaptı. Son dönemdeki özel sektörün önünü açan reformların tamamında imzası var. Kara Gümrük Kapılarını Sayın Bakanımızın desteği ile yeniledik, yenilemeye devam ediyoruz.

Kendileri ihracatta müthiş bir iş yaptı: Yetkilendirilmiş yükümlü projesini başlattı. Bu belgeyi alan gümrükte işlemle, bürokrasi ile uğraşmıyor. Kendi antreposunda işi bitirip gümrükten transit geçiyor. Son olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız; TIR EPD ile ön bildirimde bulunan lojistikçilerimize, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda “Hızlı Geçiş Hattı”nı hizmete açtı. Tüm bu hizmetlerinizi en iyi hisseden kesim biziz. Ziya Gökalp’in güzel bir sözü var; “düşünmek, söylemek kolay, yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak zordur”. Sayın Bakanımıza; Türk özel sektörü olarak takdirlerimizi, teşekkürlerimizi sunuyoruz”.

“Hiçbir mazeret, başarının yerini tutamaz” dediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Bahaneler üretmedik, risk aldık, çalıştık ve hep birlikte başardık. Bu ülkenin zenginleşmesi için risk alan, yatırım yapan, üreten, iş ve aş veren tüm girişimcilerimizi, Türk özel sektörünü yürekten kutluyorum. Bu başarının mimarları burada. Kanaat önderleri burada. Oda-Borsa başkanlarım burada. Bu başarının neferleri sizsiniz, sizlere şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

-“İstanbul’a yakışan, dünyanın büyük gücü Türkiye’ye yakışan yepyeni bir gümrük inşa ediyoruz”

Halkalı Gümrüğü’nün, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir yeri olduğunu anımsatan TOBB Başkanı, “30 yıldır ihracatçımıza, ithalatçımıza, lojistikçimize hizmet veriyor. Günde yaklaşık 700 tır işlem yapıyor. Geçtiğimiz yıl 152 milyar dolar ihracatın 21 milyar doları, 237 milyar dolar ithalatın da 17 milyar doları Halkalı Gümrüğü’nde gerçekleşti. Yani Türkiye'nin toplam dış ticaretinin yüzde 10’undan fazlası buradan geçiyor” dedi.

30 yılda Türkiye’nin çok değiştiğini anlatan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Halkalı Gümrüğü büyüyen ve gelişen İstanbul’un içinde kaldı. Hem lojistikçilerimiz için hem de ihracatçı ve ithalatçılarımız için çekilmez bir yer haline geldi. Her gün 5 km trafik kuyruğu oluşuyor. Bu durum bölgede yaşayan vatandaşlarımızı da olumsuz etkiliyor. İşte bu yüzden TOBB olarak harekete geçtik. 2023 hedeflerimizin altyapısını sağlamlaştırmak için Halkalı Gümrüğü’nü Büyükçekmece Çatalca Bölgesi’ne taşıyoruz.

2005 yılından bu yana gümrük kapılarını modernize eden iştirakimiz Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. olarak Halkalı Gümrüğü’nü yap-işlet-devlet modeli ile yeniliyoruz. Yeni Halkalı Gümrük Müdürlüğü Kompleksi 60 bin m2’si kapalı olmak üzere 220 bin m2’lik bir alanda hizmet verecek. İşleyişin hızlı olması için ihracat ve ithalat sahalarının birbirinden bağımsız inşa ediyoruz. Lojistikçilerimizin, ihracatçılarımızın ve ithalatçılarımızın ihtiyaç duyduğu her türlü yapının yer aldığı bir kompleks yapıyoruz. İstanbul’a yakışan, dünyanın büyük gücü Türkiye’ye yakışan yepyeni bir gümrük inşa ediyoruz. Bu yatırıma 154 milyon TL harcayacağız. İnşallah Mart 2014’te yani 6 gibi kısa bir sürede tamamlayarak ihracatçılarımızın ve ithalatçılarımızın hizmetine sunacağız”.

-300 milyon lira yatırım

TOBB Başkanı, 2023 yılı için Türkiye’nin büyük hedefleri olduğunu, bu hedeflere çalışmadan, yorulmadan kimse ulaşamayacağını söyledi.

Bu kapsamda oda ve borsalar ile el ele vererek, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Sarp, Nusaybin, Habur ve Cilvegözü olmak üzere Türkiye’nin 7 sınır kapısını bitirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, 300 milyon lira yatırım yaptıklarını, 234 milyon lira vergi ödediklerini ifade etti. 

Yeni gümrük kapıları sayesinde özel sektörün yıllık 410 milyon lira kaybetmediğinin altını çizen TOBB Başkanı, “Bugün bizim inşa ettiğimiz kapılardan bir yılda tam 14 milyon yolcu geçiyor. Bir yılda tam 2,5 milyon tır, 5,5 milyon vasıta geçiyor” dedi.

-Türk Gümrük kapıları dünyaya örnek oldu

Hisarcıklıoğlu, sadece dünyadan örnek almadıklarını, dünyaya örnek olmak için de çalıştıklarını belirterek şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletler tüm dünyaya “best practise/en iyi örnek” olarak bizi ve Türkiye’yi örnek gösterdi. Sınır kapılarını yenileyecekseniz Türkiye’yi örnek alın dedi. Şimdi de Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş’ı yenileyeceğiz. Esendere ve Çıldır-Aktaş’a başladık bile. Dünyaya bir kere daha “en iyi örnek”in ne olduğunu göstereceğiz”. 

-Oda-borsalar ne iş yapar

Bazen ‘Odalar-Borsalar ne iş yapar diye’ soranlar olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Odalar-Borsalar üyesinin cebine doğrudan para koyamaz. Bizim görevimiz onların cebine para koymak değil, onların para kazanmasının önündeki engelleri yıkmak. Biz yollar açmak için, kolaylaştırmak için, özel sektörün ayağındaki zincirleri kırmak için varız. Çünkü bu ülkenin girişimcisi, bu ülkenin insanı ayağındaki zincirleri bir kere kırınca, başaramayacağı hiçbir iş, ulaşamayacağı hiçbir hedef yok. 

Biz üyelerimizden topladığımız aidat ile üyelerimize hizmet ettik, üyelerimizin menfaatini koruduk. Biz üyelerimiz çok daha kolay ihracat yapsın diye kara gümrük kapılarını modernize ettik. Üyelerimiz Avrupa’ya daha çok mal satsın diye tarifeli tren seferi düzenledik. Biz bunları yaptık, sadece odalarımız kazanmadı, sadece girişimci kazanmadı, emekçiler de, Türkiye’de kazandı. Biz el ele engelleri aştık, biz zirveye tırmandıkça Anadolu yükseldi, Türkiye yükseldi, hepimiz bu onuru yaşadık” dedi.

-Bakan Yazıcı: "Halkalı Gümrük İdaresi bugün temelini attığımız tesislere taşınmasıyla tüm ithalat ve ihracat hizmetlerinin topluca karşılanacağı bir lojistik merkez haline gelecektir"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, Türkiye'nin artan dış ticaret hacmi nedeniyle gümrük kapılarının modernizasyonuna büyük önem verdiklerini belirterek, Halkalı Gümrük Müdürlüğü'nün ihtiyaçları karşılayabilmek adına Büyükçekmece'ye taşınacağını söyledi.

Halkalı Gümrük İdaresi'nin yap-işlet-devret modeliyle Büyükçekmece'de, toplam 217 bin 202 metrekarelik alan üzerine inşa edileceğini anlatan Yazıcı, "Proje yüklenicilerle gerekli görüşmeleri yaptık. Umuyorum ve diliyorum ki 2014 yılında, yerel seçimlerden sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın da teşrifleriyle burada görkemli bir açılış töreni gerçekleştireceğiz" dedi.

Halkalı Gümrük Müdürlüğü'nün, 1983 yılında Sirkeci Gümrük Müdürlüğü'nün Halkalı'ya taşınmasıyla faaliyete başladığını anımsatan Yazıcı, "Ülkemizden Avrupa'ya kara ve demiryolu ile taşınan eşyanın büyük bölümünün gümrük işlemleri Halkalı Gümrük Müdürlüğünden gerçekleştirilmektedir. 2011 yılında 376 milyar dolarlık toplam dış ticaret hacmimizin 40 milyar doları, Halkalı Gümrük Müdürlüğü'nden yapılmıştır. 2012'de ise 389 milyar dolarlık toplam dış ticaretimizin 38 milyar doları Halkalı Gümrük Müdürlüğü'nden gerçekleştirilmiştir. Bu rakamlar ülkemiz toplam dış ticaretinin yüzde 10'undan fazlasının Halkalı'dan yapıldığını göstermektedir" bilgisini verdi.

- "Her yönüyle çağdaş ve modern bir tesis olacak"

Halkalı Gümrük Müdürlüğü'nün şehir içinde kalması nedeniyle şehir trafiğinin bu durumdan olumsuz etkileniğini anlatan Yazıcı, şunları söyledi: "Halkalı'ya gelen ve giden TIR'ların gümrük sahasına giriş ve çıkışlarında fiziki koşullar artık ihtiyaca cevap verecek düzeyde değildir. Ayrıca TIR'ların şehir trafiğine çıkış saatleriyle ilgili olarak belediyenin yaptığı zorunlu düzenlemeler taşıyıcı firmalarımızın iş akışını etkilemektedir. Tüm bu şartları göz önüne alarak Halkalı Gümrük Müdürlüğümüze yeni tesisler kazandırmak amacıyla yola çıktık. Bu tesislerin günümüzün ihtiyaçlarına olduğu kadar gelecek 10 yıllarda hızla büyüyen Türkiye'nin ihtiyaçlarına da en iyi biçimde cevap vermesini dikkate aldık. Bugün ülkemizin ticaret hacmi en yüksek gümrük müdürlüklerinden biri olan Halkalı'nın önümüzdeki yıllarda ticaret kapasitesi daha da artacaktır. Halkalı Gümrük İdaresi bugün temelini attığımız tesislere taşınmasıyla tüm ithalat ve ihracat hizmetlerinin topluca karşılanacağı bir lojistik merkez haline gelecektir."

Kompleks içinde idari ve ticari binalar, geçici depolama alanları, tasfiyelik eşya ve kaçak eşya ambarları, soğuk hava deposu ve sosyal alanlar, kapalı devre kamera sistemi, araç tarama sistemi ve bagaj tarama ünitesi gibi uygulamaların bulunacağını belirten Yazıcı, "Kompleksimiz her yönüyle çağdaş ve modern bir tesis olacaktır" dedi.

Halkalı'da demiryolu taşımacılığına gümrük hizmeti vermek üzere Halkalı Gar Gümrük Müdürlüğü'nü tesis edeceklerini de açıklayan Yazıcı, "Oradaki Gümrük Müdürlüğü, Avrupa'ya özellikle demiryoluyla yapılan taşımalarda gümrük hizmetini vermeye devam edecek. Böylece demiryolu ile gelen eşyaya verilen gümrük hizmetlerinin devamlılığı sağlanmış olacaktır" diye konuştu.

Modernizasyonu tamamlanan gümrük kapılarının "Yap-İşlet-Devret Modeli"yle yenilendiğini anımsatan Yazıcı, şunları kaydetti: "Kapılarımızın toplam yatırım tutarı 265 milyon 267 bin lira civarındadır. Çıldır/Aktaş, Dilucu, Kapıköy ve Esendere Gümrük Kapıları ile Halkalı Gümrük Tesislerinin, 'Yap-İşlet-Devret Modeli'yle yeniden yapılandırılmasına yönelik Uygulama Sözleşmesi'ni de 5 Temmuz 2012'de imzaladık. Bu idarelerin yatırım maliyet tutarı da toplam 248 milyon 785 bin lira. Hedefimiz, tüm gümrük idarelerimizde gümrük işlemlerini hızlandırarak, ticaretin kolay ve güvenli biçimde yapılmasını sağlamaktır."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.