banner461
banner195

Hayaldi Artık Gerçeğe Dönüyor

2010 yılında Nevşehir merkezinde ağır tonaj kamyon ve tırların Ali Dirikoç Bulvarı’nı kullanarak Valilik önünde oluşturdukları yoğunlukla beraber trafikte yaşanan sıkıntının ortadan kaldırılması amacıyla başlatılan Nevşehir Güney Çevre Yolu’nun bu yıl sonuna kadar tek şerit üzerinden trafiğe açılması planlanıyor.

Hayaldi Artık Gerçeğe Dönüyor
30 Ekim 2013 Çarşamba 13:05

banner143
banner134
GÜNEY ÇEVRE YOLU İÇİN DERELER TEPELER  DÜZ OLDU

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Çardak köyü girişinin karşısından başlayıp, Göre Beldesinin çoğunlukla dik yamaç ve derelik alanlarından geçerek, Nevşehir Adnan Menderes Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yanına kadar ulaşan 9 kilometrelik
  Nevşehir Güney Çevre Yolu’nun yapım öyküsü  gerçekte 1980 li yıllara kadar dayanan bir özelliğe sahip.

Nevşehir’in nüfusunun artması ile beraber artan araç sayısı karşısında ,ağır tonajlı araçların şehir içindeki  trafik düzeni içinde ciddi sorunlara neden olabileceği düşüncesi ile 1980’li yıllardan beri  Nevşehir’in bir Çevre Yolu’na ihtiyacı olduğu dillendirilmeye başlandı. Ürgüp, Avanos ve Gülşehir yönünden gelecek kamyon ve tır gibi tonajlı araçların şehir içi trafiğinde sorun oluşturmadan şehir merkezinden ayrılmalarına imkan sağlayan Nevşehir-Aksaray Çevre yolu bir hayli  tartışmaların ardından 1980 i yılların sonunda yapılarak bu noktada sorun çözüldü. Ancak Derinkuyu yönünden gelecek ağır tonajlı araçlar için de şehir içi trafiğinde meydana getirebilecekleri sıkıntının da önüne geçilmesi için Çardak Köyü’nün hemen karşısında başlayacak ve Kaldırım Mezarlığının yanından Aksaray yönüne ağır tonajlı araçların gidişini ve dönüşünü sağlayacak çevre yolunun yapımı özellikle siyasi çevrelerce ele alındı,  ama bu sadece dillerde kaldı ve oldukça maliyetli bir yatırım olacağı düşüncesi ile gözden çıkartılarak rafa kaldırıldı.

2010 yılına  gelindiğinde de, şehir içerisinde tahminlerin de ötesinde araç sayısındaki artışa paralel olarak,özellikle ağır tonajlı araçların şehir merkezinde trafiğin seyrini olumsuz kılmasının ardından Nevşehir Güney Çevre Yolunun yapımı kararlaştırıldı.

AK Parti Nevşehir  Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider ile Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, sadece şehir içi trafiğini rahatlatmakla kalmayacak, Nevşehir-Aksaray yolu arasında 5 kilometrelik   bir  kısalmayı sağlayacak Güney Çevre Yolu’nun yapımına ilişkin olarak Karayolları Genel Müdürlüğü nezninde çalışmalar başlattı.

2010 yılında ilk tespit çalışmalarında bulunan gazetecilerin bile, kimi alanları dik yapı, kimi alanları oldukça derin yükseltiye sahip  derelerden oluşan bir görünüm ortaya koyduğu için yapımının mümkün gibi gözükmediği görüşlerini  ifade ettikleri  Nevşehir Güney Çevre yolu  artık hayalden öte bir gerçeğe dönüştü.

Binlerce metreküp dolgu ile derelerin doldurulması ve onlarca tepe noktasının  dev iş makinalarınca tıraşlanmasının yapıldığı  Nevşehir Güney Çevre Yolunun inşaat çalışmasını üstlenen firma yetkililerinin yoğun şekilde çalışmalarını sürdürdüğü bu alan, halen stabilize olarak hizmete açık.

İnsani hizmetin odağına koyan bir anlayışın ürünü olarak da dikkatleri çeken Nevşehir Güney Çevre Yolu,  bu yıl içerisinde tek şeritli olarak trafiğe açılacak. Hava şartlarının elvermesi durumunda da ikinci şeridin de asfaltlanması çalışmaları da tamamlanarak 2014 yılının ilk aylarından itibaren 9 kilometrelik Nevşehir Güney Çevre Yolu, her türlü alt ve üst yapısı ile vatandaşların hizmetine kazandırılacak. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
emek - 4 yıl önce
emeği geçenlere teşekkürler.
Avatar
emeksizler - 4 yıl önce
hadi canım bu yolu şimdiki vekil beylermi sahipleniyorlar yazıklar olsun bu yol deyilde şuana kadar ne yaptınız onunla övününüz vekil beyler elinizi vicdanınıza koyun düşünün
Avatar
allah razı olsun - 4 yıl önce
güney çevre yolu sorunu tamamen ortadan kaldırmaz kayseri ve dogu istikametine gidecek tırlar nerden gidecek şelalenin önü begendik önünden geçecek burayı nasıl çözeceksiniz degerli büyüklerimiz
Avatar
ak partı genclık - 4 yıl önce
bu yoludamı hasan pasa yapmıs marmaray gıbı hay allah razı olsun:) su hasan efendıden
Avatar
seçim malzemesi - 4 yıl önce
ne hikmetse reklam kokmaya başladı nevşehire m.körükçü yakışırız adam gibi adam...
Avatar
Gerçek - 4 yıl önce @ak partı genclık
kardeş yoksa sen nevşehir belediye
başkanımısın senmi yapmak istedin
hizmeti alkışla .....,!
Avatar
bilen bilir - 4 yıl önce @allah razı olsun
hocam eli kulağında,batı çevre yolu geliyor merak etme sen.
Avatar
merve - 4 yıl önce
evet tırlar ıcın baska bı yol yapılması cok guzel olmus