banner461
banner195

Hayvan Sahiplerinin Dikkatine!

TURKVET Kayıt Sistemi Güncellenmesi İçin Zaman Daralıyor...

Hayvan Sahiplerinin Dikkatine!
26 Kasım 2014 Çarşamba 14:43

banner143
banner134

 Bilindiği gibi,"Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin" 8. maddesi ile eklenen geçici 2. maddede 'Herhangi bir nedenle bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak gerekli bildirimleri yapılmayan sığır cinsi hayvanların hareket, ölüm, kesim, işletmede zorunlu kesimleri ile yetiştiricinin kendisine ait bilgiler, 70. maddenin birinci fıkrasında belirtilen bildirim süresine bakılmaksızın 31/12/2014 tarihine kadar güncellenir.' hükmü ile yetiştiricilerimizin işletmesinde bulunan hayvanlar turkvet kayıt sisteminden cezasız olarak güncellenmektedir.

 

 

       Yetiştiricilerin 2014 yılı Hayvancılık Desteklemelerinden faydalanabilmelerinin temel şartlarından birisi de TÜRKVET ve Koyun-Keçi Kayıt Sisteminde (KKKS) işletme ve hayvan bilgilerini güncelletme zorunluluğudur. Fakat yetiştiricilerin bu yasal sorumluluklarını yerine getirmede aksaklıklar meydana geldiği, bu durumu önemsemedikleri için  daha sonra doğal olarak mağdur duruma düştükleri görülmektedir.

 

 

 İlimizde Şap aşılama proğramı ile beraber yetiştiricilerimizin işletmeleri ziyaret   edilmiş, işletmelerindeki hayvanlar kayıt sisteminden güncellenmiştir. Turkvet Kayıt Sisteminin güncel kalması için, işletmelerine yeni hayvan alan, işletmesinden hayvan satan, işletmesinde hayvan ölen, işletmesinden kesim için hayvan gönderen yetiştiricilerimizin güncelleme yaptırmak üzere İl/İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Cezasız güncelleme işlemi 31.12.2014 tarihinde sona erecektir. Aksi durumda 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 36. maddesinin gereğince cezalı duruma düşeceklerdir.

Değerli Yetiştiricilerimize önemle duyurulur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.