banner461
banner195

Hollanda’da Nevşehirliler Gecesi Düzenlendi

‘Hollanda Nevşehirliler Platformu’ tarafından Rotterdam Daimond Plaza’da ‘Nevşehirliler Gecesi’ düzenlendi...

Hollanda’da Nevşehirliler Gecesi Düzenlendi
11 Kasım 2014 Salı 09:23

banner143
banner134
29 Ekim 2014 tarihinde kuruluş çalışmalarını tamamlayan ‘Hollanda Nevşehirliler Platformu’ tarafından Rotterdam Daimond Plaza’da önceki gün gerçekleştirilen ‘Nevşehirliler Gecesi’ne başta Nevşehir Vali  Yardımcısı Vural Demirtaş olmak üzere Rotterdam Muavin Konsolosu Ulvi Darendeli, Hollanda Sosyal Demokrat İşçi Partisi (PvdA) Milletvekili Tunahan Kuzu, Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik, Hollanda Azerbeycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın, Azerbeycan İlimler Akademisi Rektörü Prof. Dr. Elçin İskenderzade,  STK temsilcileri, işadamları, politikacılar katıldı. Öte yandan sanatçılar Hilmi Şahballı, Kazım Kalaycı ve Hasan Gül, şairler Hüsamettin Darıcı ve Hollanda Türk İslam Kuruluşları Birliği Başkanı Şair Abdullah Güven ile kısa adı INIMB olan Kültürlerarası Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü (INIMB e.V) NRW Türk Müziği Korosu da şölende sahne aldılar.
 
Sunuculuğunu Mümin Uluç’un yaptığı program Kuran tilaveti İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Hollanda Nevşehirliler Platformu’nun kurucularından ve ilk başkanı Şengezer Kürk kısa bir selamlama konuşması yaptı.
 
Kürk, Hollanda’daki hemşerileri bir araya getirmek gayesiyle, Hollanda’ya göçün 50.yılında, 29.Ekim.2014 tarihinde ‘Hollanda Nevşehirliler Paltformu’nu kurduklarını söyledi.
 
Kürk, “Amacımız odur ki, öncelikle Hollanda’daki bütün hemşerilerimizi bir çatı altında toplayarak, büyük bir aile oluşumunu gerçekleştirmektir. Oluşturduğumuz bu platformla, tarihi ve coğrafi dokusuyla, dünyanın en güzel yerlerinden biri olan tarihi Kapadokya bölgemizi, hem kendi neslimize hem de Hollandalılar’a karşı daha iyi tanıtarak memleketimizin gelişimine ve tanıtımına destek olacağız. Kurulan bu gönül köprüsüyle, insanlar arasında git gide zayıflamaya yüz tutmuş kardeşlik hukukunu daha kuvvetli hale getirerek, birlikte atacağımız adımlarımızla hem kendimiz, hem şehrimiz mamur olacaktır. Hollanda’daki işadamlarımız, siyasilerimiz, eğitimcilerimiz ile birlikte dayanışma içerisinde olacak güçlü bir yapıya kavuşacağız.” şeklinde konuştu.
 
Nevşehir Vali  Yardımcısı Vural Demirtaş konuşmasında, “Bugün sizlere hitap ederken çok heyecanlıyım. Bugünün bende ortaya çıkardığı heyecan bir başka. Çünkü sizlerle paylaşacağım cümleler, yüreğimden kopan cümleler olduğu için. Birkaç gündür Avrupa’dayım, yayınlanan haber ve yayınları takip ettim. 3 yıl önce, Almanya’da faaliyet gösteren 70.300 Türk girişimcinin yıllık toplam ciroları 32.7 milyar avro. Bu yılın rakamlarına göre ise bu ciro 80 milyar avro civarında. Bu rakam kesinlikle küçümsenecek bir arakam değil. Bu sizin kendinize olan inancınızın ve güveninizin eseridir. Bir başka önemli gazete haberi ise, işçi olarak çalıştığı fabrikanın patronuna şimdi araba satıyor. Kendinize olan güveninizi asla yitirmeyiniz. Vakıf veya dernek olarak sizler, fakir-fukara çocuk genç veya ailelerin ellerinden tutunuz. Onların okumalarına yardımcı olun. Sizlerden istirhamım, memleketinize yabancılaşmayın, memleketinizi ziyaret edin. Sizler bu platform aracılığıyla valiliklerden, belediyelerden yardım istemek yerine buradaki birleşen gücünüzün, emeğinizin, sermayenizin Nevşehir’de değerlendirilmesi için yerel ve merkezden atanan memurlara asla baskıyı eksik etmeyin.” dedi.
 
Hollanda Sosyal Demokrat İşçi Partisi (PvdA) Milletvekili Tunahan Kuzu ve Azerbeycan İlimler Akademisi Rektörü Prof. Dr. Elçin İskenderzade,  salonda bulunanlara kısa bir konuşma yaptılar.
 
10. Kapadokya Kültür ve Şiir Şöleni ile Refik Başaran’ı anma programının Rotterdam ayağında sanatçılar Hilmi Şahballı, Kazım Kalaycı ve Hasan Gül söyledikleri türkülerle salondakileri coşturdu.
 
Programa emeği geçen ve katkı sağlayanlara plaket takdim edilmesinin ardından şölen sona erdi.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ahmet basarir - 4 yıl önce
keske daha etkin tanitim yapilmis olsaydi hollandadaki tum nevsehirlilere ulasilabilinirdi.duymadik azizim duysa idik seve seve bizde bulunurduk
Avatar
holnev - 4 yıl önce
Insallah ahmet basarir bey bu bir baslangisti.sizlerlede bir araya gelecegiz
Avatar
mehmet demirel - 4 yıl önce
nevsehirliler platformunun kurulusunda bizzat yeralmisim ve kendi oy hakkimi sengezer kurk kardesimize kullanmisizdir ben sahzim adina onun sonuna kadar yanindayim guvenimiz sonsuzdur onun ailesi hakkinda burda yorum yapan gulsehirli lakapli arkadas bence sen adini soyadini yazda bizde ogrenelim senin ailenin nasil biri oldugunu yorum yaparken dikkatli olun kimsenin ailesine dil uzatmayin terbiyesizlik yapmayin....
Avatar
Mümün uluc - 4 yıl önce
Avrupa Nevsehirliler platformu ve Hollanda Nevsehirliler platformumuzun ortak programi Hollanda NEVSEHIRLILER gecesi kapadokya kültür dernegimizinde destekleri ile gerceklestirdi. Hollanda Nevsehirliler platformumuzun kurulmasindan dolayi duydugum memmuniyeti belirtir ve basarilar dilerim.Bu programda oldugu gibi her zaman yanlarinda olacagimizi ve destekleyecegimizi bildirmek istiyorum.Gecemize katilan Bürokratlarimiza basinimiza is adamlarimiza ,sanatcilarimiza ,
INIMB korosuna Yönetim kurulu üyelerimize hemsehrilerimize ve emegi gecenlere tesekkür ediyorum.
Avatar
mehmet demirel - 4 yıl önce @Ersoy Kurk
ersoy kurk(gulsehirli)bence aile ici probleminizi buraya yansitmasan iyi olurdu sonucta benim icin sengezer neyse sende osun severim sayarim ama yorumumu iyi okuduysan burda sengezerin soyadina ailesine saldiri oldugu icin tepki verdim senin oldugun aklimin ucundan bile gecmedi..ama dedimya yinede toplum icinde paylasma kendi sorununu bir olusumun icinedeyiz sonucta arkadsimiza yapilan sozlu satasma bizide baglar ve oyle olmasi gerekir cunku ayni hakaretler sana yapilsa ben ayni sekilde tepki veririm..ayrica bana nasil ulasacagini kendin cok iyi bilirsin..))))yinede elefonumu verim sana ara 0641900049 selamlar gorusmek uzere
Avatar
Ersoy Kurk - 4 yıl önce
Mehmet Demirel, benim o gulsehirli. Simdi soyle soyleyecklerini hadi. Hatta bizahmet sana ulasacagim bilgileri yazda yuz yuze bi goruselim seninle.
Avatar
Ersoy - 4 yıl önce
Aferin, terbiyeli olmalisin iste boyle mehmet...
Avatar
Deniz - 4 yıl önce
Beyler sizlerden istirhamim. Sahsi ve siyasi meselelerinizi buraya bulastirmadan baska bir ortamda halledin lutven.