banner461
banner195

Hukukçular’dan Tepki

Hukukçular Derneği Nevşehir Başkanı Av. Mustafa Yavuz Mısır'da verilen idam kararına sert tepki gösterdi.

Hukukçular’dan Tepki
20 Mayıs 2015 Çarşamba 16:59

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Hukukçular Derneği Nevşehir Başkanı Av. Mustafa Yavuz Mısır'da verilen idam kararına sert tepki gösterdi.

Dernek Başkanı Mustafa Yavuz; “"Dünya’da darbeler başka bir aşamaya geçmiştir. Mısır’da yönetimini gasbeden darbecilerin sınır tanımaz hukuksuzluğu yeni boyuta varmıştır. Periyodik zulmün en son aşaması halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idamına karar verilmesi olmuştur. Düzmece bir mahkeme ve yargılama ile verilen bu karar Mısır’daki zulmün gelmiş olduğu son noktayı gözler önüne sermiştir.

Hiçbir meşruiyeti olmayan bir yönetimin kurguladığı bu mahkemelerin vermiş olduğu kararlar; dünyada yitik bir değer olan “Adalet” in ne denli ayaklar altına alındığının çarpıcı bir örneğidir. Öte yandan “Demokrasi” yi işlerine gelince kutsayan; gelmeyince helvadan yapılmış bir put gibi yiyen sözüm ona demokrasi havarilerinin suskunluğunu da, insanlık vicdanı ve onurunun bir kez daha not ettiğini belirtmek isteriz. Avrupa ve muhiplerine; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Mahkemesi kararları gereğince neden bir açıklama yapılmadığını sormak isteriz. Çifte standart, görmezden gelme hangi değerle ifade edilir. AB yönetimlerini suskunlukları nedeniyle kınıyoruz. Bilinmelidir ki, halkın ve hakkın iradesi nihai olarak tecelli edecek olandır. Zindandaki Yusuf’lardan bile korkan Firavunlar elbet bir gün hak ettiklerini bulacaktır. Musa’lar elbet bir gün onları karanlıklara gömecektir.

Hukukçular Derneği olarak, bu haksız ve hukuksuz kararları tanımadığımızı; Mısır halkının iradesini tecellisi olan Muhammed Mursi’nin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Mısır’daki hukuksuz, illegal kararın derhal kaldırılmasını istiyoruz. Diğer yandan, Mısır’daki idam kararı sonrası ülkemizde kimi gazetelerin %52 oy oranına idam kararı şeklinde haber yaptığı görülmüştür. Bu hasmane ve mesaj vermeye dayalı idamları öven haberleri kınıyoruz. Gazetecilik faaliyetinin bu denli yozlaşması düşündürücüdür. Darbelerin ülkemize kaybettirdikleri ortadadır. Darbe özlemi çekenlere hatırlatmak isteriz, darbe taraftarlarını da yakar." dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.