banner461

İHH merkezinde çıkan yangında son durum

İHH İnsani Yardım Vakfı Reyhanlı’daki Suriye Koordinasyon Merkezi’nde çıkan yangın hakkında İHH NEVŞEHİR koordinatörlüğünden konuyla ilgili bir basın bildirisi yayınlandı.

banner503
İHH merkezinde çıkan yangında son durum
02 Ağustos 2015 Pazar 17:01

banner143
banner134
 İnsani Yardım Vakfı Nevşehir koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya şöyle:

 

‘’ İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye’de yaşanan olayların ilk gününden itibaren Suriye halkının yanında yer almaktadır. Düzenli olarak Suriye’nin tüm bölgelerinde insani yardım çalışmaları yürütülmektedir.

 

Bu bağlamda Suriye’de gerçekleştirdiğimiz yardımların organizasyonu ve yapılacak yardımların depolanması için Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 4 bin metre kare alan üzerinde bir koordinasyon merkezi ve lojistik depoları inşa ederek tüm yardımların koordinasyonlarını bu merkez üzerinden gerçekleştiriyoruz.

 

30/07/2015 akşam saat 23.00 sularında bu merkezde ilk tespitlere göre elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen bir yangın meydana geldi. Koordinasyon merkezi içerisinde bulunan ve Suriye halkına gönderilmek üzere günde 170 bin ekmek üretilen fırında başlayan yangın bir anda tüm lojistik depolarına yayılarak büyüdü.

 

Yangına Hatay ve çevre illerinden gelen 30 itfaiye ekibi ve 5 iş makinesi ile müdahale edilirken  yangın saatler boyunca kontrol altına alınamadı.

 

Yakıt Tankları Korkuttu

 

Yangına müdahale eden ekipler uzun bir süre alevlerin yakıt tanklarına sıçramasını engellemek için büyük çapa sarf etti. Yangının yakıt tanklarına sıçraması ihtimaline karşı ekipler güvenlik önlemleri alırken korkulan olmadı ve saatler süren çalışmaların ardından alevler yakıt tanklarına sıçramadan güçlükle söndürülebildi. Yanan lojistik depolarında hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

 

Suriye yardımlarımız Kilis lojistik merkezi, mobil fırınımız ve diğer mobil ünitelerimiz üzerinden aralıksız sürdürülmektedir.

 

Özellikle Suriye içerisinde yardım bekleyen ihtiyaç sahibi insanları zor durumda bırakacak bu yangının verdiği zararı telafi etmek adına  yangının başladığı andan itibaren Suriyeli muhtaçlara gidecek yardımlarda aksama olmaması için destek daveti yapan tüm gönüldaşlarımıza teşekkür ederiz. Tüm bağışçı ve gönüldaşlarımızın desteğiyle en kısa sürede koordinasyon merkezimizdeki lojistik depolarımızı yeniden hizmete açmak için var gücümüzle çalışacağız.

     İhh insani yardım derneği Nevşehir koordinatörlüğü.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.