banner461
banner195

İngiltere Büyükelçisi Reddaway Nevşehir'de

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş ile Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız'ı ziyaret etti.

İngiltere Büyükelçisi Reddaway Nevşehir'de
25 Eylül 2012 Salı 15:54

banner143
banner134

 İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş ile Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız'ı ziyaret etti.

 

Büyükelçi Reddaway, Kazakistan'ın Nevşehir Fahri Konsolosu Dr. Halil Uluer ile birlikte Vali Savaş'ı makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü.

 

Reddaway, ziyarette yaptığı konuşmada, Kapadokya bölgesini tüm dünya halklarının bildiğini ve İngiltere halkının da bu bölgeye yoğun ilgisinin olduğunu belirterek, "Hem Kapadokya bölgesini ziyaret etmek hem de daha çok İngiliz turistin buraya gelmesi için inceleme yaptık" dedi.

 

Vali Savaş da Reddaway'i görmekten memnuniyet duyduğunu, tüm dünya ülkelerinin temsilcilerinin Kapadokya'ya gelmesinden de büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Reddaway'in Kapadokya hakkındaki gözlemlerini de önemsediklerini söyledi.

 

Daha sonra Reddaway ve Uluer, NTSO Yönetim Kurulu Başkanı Parmaksız'ı ziyaret etti.

 

Ziyarette, Nevşehir ve Kapadokya bölgesi hakkında kısa bir bilgi veren Parmaksız, "Vize uygulamaları bizi yaralıyor. Ürettiğimiz malı Avrupa'ya gönderiyoruz ama üreten iş adamı gidemiyor. İş adamlarına ayrıcalıklı vize istiyoruz. Türkiye 40-50 yıl önceki Türkiye değil. Avrupa, bunu iyi okumalı artık. Avrupa'ya giden iş adamı, işini görmeye gidiyor" dedi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile çok iyi ilişkileri olduğunu anlatan Reddaway ise şunları kaydetti:

 

"Türkiye ile iş ilişkilerimizi geliştirmeye çok düşkünüz. Türkiye'nin AB'ye üyeliği ile ilgili bizim inancımız çok büyük ve destekliyoruz. Biz AB'nin bir üyesi olarak Türkiye'yi AB'de görmek istiyoruz. Vizeler için bazı önemli girişimlerde bulunduk, iş adamlarının hızlı erişimi için 2 tane sistem oluşturduk. Bir tanesi premium vize, bu vize işlemleri 3 günden daha fazla sürmüyor. Diğeri ise ortaklık sistemi, bunun üzerinde hala çalışıyoruz. İş adamlarından gelen vize taleplerinin çok azı reddedildi. Yılda 100 binin üzerinde vize talebi geliyor. Bunun yüzde 90'ı kabul ediliyor. Türkiye, AB'ye girdiği zaman bu değişecek. Bu süreçte iş adamları için mümkün olduğu kadar işlemleri kısaltmaya çalışacağız."

 

Parmaksız, ziyaretin anısına Reddaway'a çini bir tabak hediye etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.