banner461
banner195

İşte büyükanneye verilecek ’torun’ maaşı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Büyükanne Projesi için bu ay talepleri alacaklarını ve projenin Mart ayı itibariyle fiilen uygulamasına geçileceğini belirtti.

İşte büyükanneye verilecek ’torun’ maaşı
08 Şubat 2017 Çarşamba 13:26

banner143
banner134
Ailelerin merakla beklediği 'büyükanne-torun' projesinde detaylar netleşti. Buna göre torunlarına bakacak büyükannelere verilecek maaş 425 TL olarak belirlendi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, büyükannelere verilecek olan maaşın kriterleriyle ilgili bilgi verdi. Buna göre verilecek miktar asgari ücretin yüzde 30'u olurken yaş sınırına ise 65 kriteri getirilecek. 


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı arasında konuya ilşikin protokol imzalandı. Buna göre büyükannelere aylık 425 TL torun maaşı verilecek.

6 aylıkla 1 yaş arasındaki bebekler için geçerli olacak ve 1 yıllık pilot uygulama yapılacak. 
 
HANGİ İLLERİ KAPSİYOR?
İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep illerinde pilot uygulama olacak. Uygulama 6 bin aileyi kapsıyor.
 
MAAŞTAN YARARLANMA KRİTERİ
Maaştan yararlanmak için annenin iki asgari ücretten daha az gelirinin olması ve ailenin toplam gelirin 3 asgari ücretten az olması kriteri aranıyor. Uygulamadan düşük düzeyde gelir sahibi ailelerin yararlanması hedefleniyor.
 
BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?
Başvurular Çalışma Bakanlığı'nın internet sitesinden ve SGK il müdürlüklerinden yapılabilecek.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.