banner461
banner195

Japon Dostluğuna Saygı Yürüyüşü Göreme de Yapıldı

Göreme'de, 2 Japon turistin bıçaklı saldırıya uğraması protesto edildi ...

Japon Dostluğuna Saygı Yürüyüşü Göreme de Yapıldı
11 Eylül 2013 Çarşamba 21:48

banner143
banner134

 Belediye önünde toplanarak Zemi Vadisi'ne kadar yürüyen vatandaşlar ve beldede yaşayan Japonlar, vadiye kırmızı karanfiller bıraktı Göreme Belediye Başkanı Cingil: "Yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Ülkemize ve bölgemize gelen bütün insanlar dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun bizim misafirimizdir, kardeşimizdir"

Göreme'de 2 Japon turistin bıçaklı saldırıya uğraması, olayın yaşandığı Zemi Vadisi'ne kadar yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, Kültür ve Turizm Müdürü Velettin Birsöz, vatandaşlar ve beldede yaşayan Japonlar, Belediye önünde toplanarak, olayın gerçekleştiği Zemi Vadisi'ne kadar yürüdü. Gruba atlı iki kişi de eşlik etti.

Üzerinde Türkçe ve Japonca "Özür dileriz, Türk-Japon dostluğu ebedi kalsın" yazılı dövizler taşıyan göstericiler olay yerine yakın bir bölgeye çelenk bıraktı.

Nuri Cingil, burada yaptığı konuşmada, saldırının ferdi bir olay olduğunu, siyasi ya da başka bir boyutunun bulunmadığını söyledi.

Turizmin özveri, sabır ve misafirperverlik isteyen bir sektör olduğunu vurgulayan Cingil, "Dünyanın dört bir yanında bu tür olaylar gerçekmektedir. Biz onları da lanetliyoruz. Yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Ülkemize ve bölgemize gelen bütün insanlar dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun bizim misafirimizdir, kardeşimizdir" diye konuştu.

Cingil, saldırıda yaşamını yitiren Mai Kurkiharac'ın ailesine sabır dileyerek, bu tür olaylara birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde meydan vermeyeceklerini kaydetti.

Dün olayı duyar duymaz bölgeye gittiğini ifade eden Cingil, "Hepimiz babayız ve evladımız var. Olaydan 25 dakika sonra buradaydım. Gerçekten bir baba olarak çok üzgünüm. Hepimiz yurt dışına gidiyoruz, çocuklarımız gidiyor, onların başına böyle birşey gelse ne düşünürüz?" dedi.

Cingil, Japonya ile Türkiye'nin kardeş olduklarını belirterek, Kurkiharac'ın ailesi ile aynı acıları hissettiklerini ifade etti.

Nuri Cingil, olayda yaralanan Hoshie Teramatsu'nun Nevşehir Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavisinin sürdüğünü ve düne göre sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, herkesin dua etmesini istedi. Cingil ayrıca, yürüyüşe katılan tüm turizmcilere duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından vatandaşlar bölgeye karanfil bıraktı.

Nevşehir'in Göreme beldesi Zemi Vadisi'nde yürüyüş yapan Japon turistler Mai Kurkiharac ile Hoshie Teramatsu, dün öğleden sonra, kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerin bıçaklı saldırısına uğramış, Kurkiharac'i hayatını kaybetmiş, Teramatsu ise yaralanmıştı. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
göremeli - 5 yıl önce
başakanımız işiniz güçünü bırakıp gelmiş orda onu söyledi yakışmadı başkan sana