banner461
banner195

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Almak İsteyenlerde Yeni Başvuru Hakkı

Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Demir, belirlenen şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlara Kalfalık ve Ustalık belgesi almak için yeni bir ek başvuru hakkı tanındığını belirtti.

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Almak İsteyenlerde Yeni Başvuru Hakkı
09 Kasım 2015 Pazartesi 14:38

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Demir, belirlenen şartları taşıyan esnaf ve sanatkarlara Kalfalık ve Ustalık belgesi almak için yeni bir ek başvuru hakkı tanındığını belirtti.

Söz konusu imkandan yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarda; Mesleğinin kanun kapsamına alındığı tarihte mesleği ile ilgili bir işte çalışanlardan 16 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olanlar Merkez Müdürlüğüne başvurması halinde çıraklık sözleşmesi düzenlenerek uyum eğitimine, uyum eğitimini tamamlayanlar ise Kalfalık sınavına alınacaklar, Mesleğinin kanun kapsamına alındığı tarihte 18 yaşını doldurmuş olup, bu tarihte Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldığı belgeler ile fiilen çalıştığını belgelendirenler ve Ek-2 form ile Mesleki Eğitim Merkezine Müracaat edenler ise doğrudan Kalfalık sınavına alınacaklar, şartları uygun olup başvuruda bulunanlar ve Kalfalık sınavına girmeye hak kazananlardan mesleğinde 5 yıllık çalıştığını Ek-3 formla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldığı belgeler ile belgelendirenler, Kalfalık Belgesini aldıktan sonraki ilk Ustalık sınavına girebilecekler. Hizmet süresi 5 yıldan az olanlar ise Kalfalık sınavında başarılı olduktan sonra, kalan süreyi 5 yıla tamamladıklarını Hizmet Belgesi ve Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldıkları belge ile belgelendirdikleri taktirde Ustalık sınavına girecekler.

Yönergede belirtilmiş olan kabul edilebilir zorunlu nedenler dışında, süresi içinde başvuruda bulunmayanlar bu haklardan yararlanamayacaklar. Daha geniş bilgi Nevşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve ilgili Meslek Odalarından alınabilecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.