banner461
banner195

Kamuda Başörtüsü Resmen Serbest!

Yıllardır ülke gündeminde büyük tartışmalara neden olan Başörtüsü konusunda alınan tarihi karar sonucunda halkımızın isteği oldu...Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Demokratikleşme Paketi' içinde açıkladığı 'Kamuda başörtüsüne serbestlik getiren düzenleme' Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kamuda Başörtüsü Resmen Serbest!
08 Ekim 2013 Salı 18:35

banner143
banner134

 Resmi Gazete'de yayınlanan Başbakanlık Genelgesiyle 1982 tarihli Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliği'nin 5'inci maddesinde değişiklik yapıldı. Böylece kamuda kılık kıyafetle ilgili yeni bir dönem başladı. Kamuda kadın personelin giyimini sınırlandıran ve başörtüsüyle çalışmasını engelleyen ifadeler ve madde yönetmelikten çıkarıldı.

Düzenlemede, ''Resmi elbise giymek zorunda olan, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, emniyet mensupları ve yargıda ise hakim ve savcılar" uygulamanın dışında tutuldu.
Yeni düzenlemeyle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Ayşe-Ahmet İnci Anaokulu Müdürü 'Başörtülü' Canan Urat, aynı zamanda Eğitim Bir-Sen üyesi olduğunu ve sendikanın aldığı karar gereği, yaklaşık 1 yıldır 'sivil itaatsizlik' eylemi gerçekleştirdiklerini belirterek, ''Öğretmenlerimiz derslere 1 yıldır kılıf-kıyafet serbestliğiyle giriyorlardı. Bayan öğretmenlerimiz başörtülü, erkekler ise kravatsız ve açık yaka gömlekle hizmet veriyorlardı. Yine ilimizde Sendika Genel Merkezimizin belirlemiş olduğu imza kampanyasını destekleyerek imza topladık. Bu kılık-kıyafet serbestliği için toplamış olduğumuz 12 milyon 300 bin imzayı hükümetimize göndermiştik. Hükümetimiz, bu talebimizi göz ardı etmeyerek, demokratikleşme paketinde kamuda kılık kıyafet serbestliği uygulamasına yer verdi'' diye konuştu.
Anaokulu Müdürü Canan Urat, ''Bugün itibarıyla Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle, kamuda kılık kıyafet serbestliği gerçekleşmiş oldu. Çok mutluyuz. Süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederiz'' ifadelerini kullandı.
Urat, 6 yıllık öğretmen olduğunu, bunun 3 yılını da idareci olarak tamamladığını belirtti. Urat, 2007-2009 yılları arasında özel okulda başörtülü olarak çalıştığını, 2009'da devlet okuluna ataması yapıldıktan sonra ise Aralık 2012'ye kadar kimi zaman perukla, kimi zaman da başını açarak okula gelip hizmet vermek zorunda kaldığını vurguladı. Aralık 2012'den sonra ise sendikanın aldığı 'itaatsizlik kararı' gereği, okula başörtülü olarak geldiğini kaydeden Urat, bu belirsizliğin ortadan kaldırılmasından memnunluk duyduklarını da ifade etti.
08.10.2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kılık kıyafet Yönetmeliği ile Kamuda Başörtüsüne serbestlik getirildi. Hayırlı olsun. Şükürler olsun...

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Misafir... - 5 yıl önce
evet büyük bir mağduriyet bitti.. artık kimse mağduruz edebiyatı yapamayacak, isteyen takacak isteyen takmayacak, vay efendim zorla açtılar falan olmayacak.. şimdi bir müddet herkes kimi inancından, kimi de menfaat getirisinden dolayı takacak.. esas merak ettiğim ileride bu iktidar olur ya gittiğinde o zaman belli olacak samimi olanlar, artık mağduruz edebiyatı da kalmayacağına göre, bakacağız o zaman kim samimi kim menfaatçi.. o devlet dairelerinde bir günde madem bıyıklarını kesenler, ben aslında severim bira içmeyi diyenler, aman başı açık olanda müslüman nolacak sanki deyip başını açanlar.. olay yasaklarla değil, enfaatlerle ölçülür.. tıpkı bugün menfaat için camii cemaati saflarında göstere göstere namaz kılıp, 28 şubatta ise siyasilerin masalarında kadeh tokuşturanlar.. hepsini allah ömür verirse göreceğiz.. artık mağdur yok, samimi olan var.. görecez maçasını herkesin.... hayırlı olsun...