banner461
banner195

Kapadokya 24 Saat Gözlenecek

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan Kapadokya nın gerek kaçak yapılaşmanın takibi gerekse bölgeye gelen yerli yabancı turistlerin güvenlikleri açısından 24 saat güvenlik kameraları ile izleneceğini söyledi.

Kapadokya 24 Saat Gözlenecek
05 Kasım 2013 Salı 12:47

banner143
banner134

 Vali Ceylan Kapadokya nın güvenle gezilip ziyaret edilmesi için hazırladıkları projenin tamamlandığını ve Turizm Bakanlığından projeye ilişkin gelecek ödenekle çalışmaların başlanacağını belirtti.


KAPADOKYA VADİLERİNDE GÜVENLİK AMAÇLI KAMERA SİSTEMİ VE GİRİŞ KONTROL ÜNİTELERİ PROJESİ HAKKINDA ÖZET BİLGİ

Bilindiği üzere; Kapadokya bölgesi, Ülkemiz turizminin en önemli merkezlerinden biridir. Kapadokya'yı yıl içinde ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı 2 milyonu aşmaktadır. Kapadokya bölgesinde bulunan vadilerin turizme katkısı oldukça büyüktür. Vadi içlerinde bulunan doğal oluşumlar ve insan elinden çıkma mekânlar vadilerin tercih edilme sebeplerindendir.

Kapadokya bölgesinde bulunan vadilerden; Güvercinlik Vadisi, Bağlıdere Vadisi, Cevizlibağ Vadisi, Karakemer Vadisi, Meskendir Vadisi, Güllüdere Vadileri, Zemi Vadisi, Kızılçukur Vadisi ve Çat Vadisi yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen vadilerimizdendir.

Vadilerde bulunan güvercinlikler, kiliseler ve kaya oyma mekânlar turistlerin ilgisini çekmekte dolayısıyla da vadilerimiz yerli ve yabancı turistler tarafından yürüyüş, bisiklet ve at turları için kullanılmaktadır.

Bölgemiz turizminde önemli bir yere sahip olan vadilerimiz de turizmi olumsuz etkileyebilecek olayların yaşanmaması için güvenlik birimlerimizce alınan tedbirlere ilaveten bazı tedbirlerin uygulamaya konulması planlanmıştır. Bu kapsamda başta güvelik birimlerimiz olmak üzere İlimizde bulunan konuyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici veya amirleri ve yine konuyla ilgili belediye başkanlarımızın katılımı ile bir toplantı yapılmış, bu toplantıda yapılan değerlendirmeler sonucunda Güvercinlik Vadisi, Bağlıdere Vadisi, Cevizlibağ Vadisi, Karakemer Vadisi, Meskendir Vadisi, Güllüdere Vadileri, Zemi Vadisi, Kızılçukur Vadisi ve Çat Vadisinin giriş ve çıkış noktalarından uygun olan yerlere kamera sistemi kurulması ve yine uygun olan yerlerde giriş kontrol üniteleri oluşturulması amacıyla bir proje hazırlanması kararlaştırılmıştır.

Söz konusu proje Nevşehir İl Özel İdaresince hazırlanmış ve ödenek temin edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulmuştur.

 

Hazırlanan proje çerçevesinde yapılacak uygulamalarda doğal ve kültürel yapıya zarar

Verilmemesi ve görüntü kirliliği oluşturulmaması için azami derece de özen gösterilecektir.

Bu proje ile vadilerin giriş ve çıkışlarının kolaylıkla izlenebileceği sekiz nokta da kamera sistemi kurulacak ve giriş kontrol üniteleri ise mevcut güvenlik üniteleri de dahil olmak üzere yedi nokta da oluşturulacaktır.Bu projenin temel hedefi vadilerimiz de güvenliği daha iyi sağlamak olmakla birlikte, Kapadokya Bölgesinde yapılabilecek izinsiz uygulamaların veya kaçak yapılaşmaların önüne geçilmesinde de proje önemli katkılar sağlayacaktır.

Kamera sisteminin devreye girmesiyle birlikte; tüm kameralardan alınan görüntüler bir merkezde toplanacak ve bu görüntüler yetkili kurumlar tarafından izlenerek meydana gelebilecek olaylara karşı gerekli tedbirler alınacak, ayrıca işlenen bir suçla ilgili faillerinin yakalanması konusunda da bu görüntüler önemli katkılar sağlayacaktır.

İl Özel İdaresince hazırlanan bu proje için Kültür ve Turizm Bakanlığından ödenek gönderilmesinden sonra projenin uygulanmasına başlanacaktır.  Kamuoyuna duyurulur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
bayram Ulkat - 5 yıl önce @GÖREMELİ
sayın valim lütfen bu teftişe uçhisarıda dahil edin
Avatar
GÖREMELİ - 5 yıl önce
sayin valim göremedeki kaçak ve usulsüz yapilari görmek için kameraya gerek yok,kendiniz bizzat teşrif ederseniz veya 2 müfettiş yollarsaniz doğanın nasıl katledildiğini kayaların nasıl ceviz gibi oyulduğunu nasıl izinsiz yapılar ve çirkin teraslar yapıldığını görürsünüz, saygılar...
Avatar
vatandaş - 5 yıl önce
arkadaşlar doğru söylüyor,doğa yağmalanıyor herkes rant peşinde maalesef sayın valim belediyelerle bu iş olmuyor..