banner461
banner195

Kapadokya Eurodesk Uluslar arası Kısa Film Yarışmasına Başvular Devam Ediyor

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi AB Proje Koordinatörlüğü ve Eurodesk Temas Noktası ile Katpatuka film işbirliğinde düzenlenen “Kapadokya Eurodesk Uluslar arası Kısa Film Yarışması”na başvuruların devam ettiği bildirildi.

 Kapadokya Eurodesk Uluslar arası Kısa Film Yarışmasına Başvular Devam Ediyor
05 Aralık 2014 Cuma 16:07

banner143
banner134
Kapadokya Eurodesk Uluslar arası Kısa Film Yarışmasına Başvular Devam Ediyor                          

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi AB Proje Koordinatörlüğü ve Eurodesk Temas Noktası  ile Katpatuka film işbirliğinde düzenlenen “Kapadokya Eurodesk Uluslar arası Kısa Film Yarışması”na başvuruların devam ettiği bildirildi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Avrupa Birliği Proje Koordinatörü Serkan Başar, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) Eurodesk Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Eurodesk Kısa Film Yarışmasının, dizi ve film sektöründe önemli bir yere sahip olan Kapadokya bölgesinde yapılmasından ötürü ayrı bir önem taşıdığını ve yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda filmin yarışma sekreteryasına ulaştığını söyledi.

KAPADOKYA’DA FİLM KONUSUNDA FARKINDALIK YARATTIK

İlk olarak Ahiler Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında  Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi işbirliğinde hazırladıkları proje ile 1969 yılından bu yana profesyonel yapımlara ev sahipliği yapan Kapadokya bölgesinde “Kapadokya Doğal Film Platosu” adıyla ilk kez yazılı bir yayın çıkardıklarını belirten Başar, Kapadokya bölgesinde film konusunda önemli bir farkındalık yarattıklarını ve bu çalışmayla birlikte kısa vadede farklı kamu, kurum ve kuruluşların eşgüdümünde önemli çalışmaların yapılacağına inandıklarını belirtti.

KISA FİLM YARIŞMASINDAN SONRA HEDEF KAPADOKYA FİLM FESTİVALİ

Başar,“Kapadokya Doğal Film Platosu” çalışmasından sonra Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ev sahipliğinde Kapadokya’da ilk kez film alanında sosyal bir çalışmayı başlattıklarını ve Eurodesk Mali Destek programı ile desteklenen kısa film yarışmasından sonra hedeflerinin Kapadokya Film Festivali adı altında sürdürülebilir bir etkinliği Kapadokya’da gerçekleştirmek olduğuna işaret etti.

Kısa film yarışmasında amaçlarının sadece en iyi kısa filmleri seçmek olmadığını söyleyen Başar, yarışma başvurusunda Hacı Bektaş-ı Veli felsefesi olan hoşgörü ve barış temalarının işlenerek başta gençler olmak üzere tüm toplumda bu alanda farkındalık yaratmak olduğunu belirti. Başar ayrıca Kapadokya bölgesinde çekilen film ve dizilere başta cast olmak üzere birçok alanda destek veren Ürgüplü Mustafa Kırboğa için özel ödül vereceklerini de kaydetti.

Başar, düzenledikleri Kapadokya Eurodesk Kısa film Yarışması sonrasında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç himayelerinde sinema alanında önemli çalışmalara imza atmış bir sanatçının da katılımlarıyla Kapadokya Kısa film festivalinin de düzenleneceğini ve seçilen filmlerin izleyicilerle buluşturulacağını vurguladı.

BAŞVURULAR İÇİN SON GÜN 31 ARALIK 2014

Kısa film yarışması başvurularının 31 Aralık 2014 tarihinde sona ereceğini belirten Başar, jüride Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, ünlü yönetmen Bülent Terzioğlu, Okan Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölüm Başkanı Doç.Dr. Suhendan Kumcu ile Nevşehir’de hizmet veren Katpatuka film sahibi ödüllü Yönetmen Mustafa Karakaya ve tiyatro yönetmeni Murat Özdeniz’in olduğunu kaydetti.

Başar ayrıca yarışmaya desteklerinden ötürü Türk Hava Yolları Nevşehir Satış Müdürlüğü, Kayakapı & Dinler Group, Voyager Balloon, Imperial Otel, Kelebek Otel, Butterfly Balloon, Argeus Travel , Ahiler Kalkınma Ajansı ve KAFSID’e teşekkür etti.

Yarışmaya katılmak isteyenlerin başvuru formu ve şartnameye www.eurodeskkisafilm.com, www.eurodeskshortfilm.com, www.kapadokyakisafilm.comwww.cappadociashortfilm.com adreslerinden ulaşabilecekleri ifade edildi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.