banner461
banner195

Kapadokya insanı adına utandıran manzaralar

Burası Dünya kültür miras listesinde yer alan Kapadokya'dan görüntüler... Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz tek kelime ile İğrenç ve REZALET...!

Kapadokya insanı adına utandıran manzaralar
16 Ağustos 2018 Perşembe 16:46

banner143
banner134

Nevşehir'i kapsayan Kapadokya bölgesi genelinde gerek tarihi ve doğal yerlere gerekse  yol boyunca atılan cam şişe, pet şişe ve çöp atıkları doğal güzelliğe darbe vuruyor. İşte www.fibhaber.com Whatsapp ihbar  hattımıza şikayetlerini dile getiren bazı vatandaşlar, gördükleri rezaleti FİB Haber Merkezine aktarırken, “Kapadokya'da çevre kirliliği sorunu ciddi boyuttadır. Her yıl Valilik nezdinde yürütülen onca temizlik çalışmalarına rağmen, bir taraftan onlar temizliyor birileri gelip kirletiyorlar. Şuan öyleki Vadiler ve peribacaları ile ören yerler de dahil, bir çok yerde çöp atıkları var. Çevre kirliliği sorunu çok korkunç boyuttadır." sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Bir başka duyarlı vatandaşımızda aşağıdaki resimleri gönderdiği yazısında şunları ifade etti; "Kardeşim burası Göreme açık hava müzesinin karşısındaki ören yerleri.  Vaziyet ortada. Tamam insanlar bilinçsiz ama bu görüntüye çare olacak bişey de mi yapılamaz. Hiç olmazsa sivil toplum kuruluşları bu işe el atsın. Çöp kutusu ve uyarıcı yazılar bile fayda sağlar."  

İnsanda AR olmalı biraz...!

Burası Göreme açık hava müzesinin tam karşısındaki otoparkların üstündeki bölge. Genelde yerli turistler geziyor. Su şişesi çoğunlukta ama ne ararsanız var. Aslında biraz temizlense turizme açılıp değerlendirilebilir. Güneşin batışı manzarası harika. Yetkililere mesajım dünyada eşi benzeri bulunmayan bu yerleri çöplere teslim etmesinler diyorum.

Arkeolog-Rehber Aykut Altınışık'ın Turizm Haberleri.Com'da kaleme aldığı köşe yazısında bakın konuyu aslında ne güzelde özetlemiş:

Kapadokya vadilerinde de durum aynı. 
Her yerde plastik şişeler, sigara izmaritleri ve çöpler.. Turistlerin her gün yürüyüş yaptığı vadilerde, turistleri gezdiren rehber ve acentelerde mi hiç rahatsız ve şikayetçi değil bu durumdan? Ben Kapadokya vadilerindeki çöpleri görünce, buraların ne kadar sahipsiz olduğunu düşünüyorum. Avrupa veya Amerika daki herhangi bir Milli Parkta, bu çöpleri göremezsiniz. Bizim ülkemizde tarihi ve turistik yerler hem pis, hem de bakımsız. Gidin görün Kapadokya daki vadilerin ne kadar pis olduğunu. Araçlardan atılan çöpler, akşam içilip atılan bira şişeleri.. Bu durum utanç kaynağıdır aslında.. 

Özellikle yol kenarlarına araç sahiplerinin attığı çöplerden bahsetmedim bile. Kapadokya'da yol kenarlarına yazın şöyle bir bakın. Bunları atan turistler değil ki. Yol kenarında aracımla durduğumda gördüğüm manzara herkesi utandırmalı aslında. Ancak oraya turist getirmiş aracın şöförü ve rehberini bu kadar çok kırık cam parçası ve plastik şişe hiç rahatsız etmemiş görünüyor. Bu örnekleri aslında her yerde görebilirsiniz. Ben gittiğim ülkede para verip gezdiğim yerde çöp görmek istemem. 

En son Kapadokya vadilerinde yürüyüş yaptıktan sonra bana oradaki çöplerden bahseden turistlere ne cevap vermeliyim? Ne gariptir ki hiçbir acenteden bu konuda hiç bir şikayet yok.. Onlar buralara turist getirip para almayı sonrasına ise hiç karışmamayı alışkanlık haline getirmişler. Ben hiçbir rehberden ya da rehber odalarından bugüne kadar bir tepki görmedim. Nerede o rehberler? Neden susuyorsunuz? Siz değil misiniz turistleri peşinize takıp o çöplerin içinde gezen? Daha ne kadar görmezden geleceksiniz bu çöpleri? Kapadokya, Side ve diğer antik kentler çöp içinde ve korunmasız.. 
Her yer sahipsiz ve insan tahribatına açık. Turistlere bozuk para tümleten şahıslar. Çöplerin içinde gözü kapalı gezen rehberler.. Side ye kamera koyun.. Diğer ören yerlerine de. İşi olmayanların da müze ve ören yerlerine girmesini yasaklayın..

...........................                                ...................................                            .......................

Bu görüntüleri görünce inanın midem bulandı. Bu rezalete imza atanlar sözüm ona değil "İNSAN" olmayı bırakın "HAYVAN" dahi olamazlar. En azından onlar bile pislettikleri şeylerin üstünü örterler. Bu kötü alışkanlıklarımızdan nemelazımcılıktan sorumsuzluktan maneviyattan kültürden medeniyetten ahlaktan mahrum kaldıkça bu manzaraları daha çok göreceğiz gibi. Bu manzarayı yapan bizim insanımız, Vali ne yapsın, Turizm Müdürü ne yapsın, Belediye Başkanı yada kolluk görevlisi ne yapsın...? İnsanın içinde olacak.

Çözüm önerimize gelince ilk olarak temelde daha çok küçük yaşlarda çocuklarımıza gençlerimize tüm öğrencilerimize çevre temizliği bilincini iyi aşılamalıyız. Tüm öğrencilere babalarının annelerinin amcaları dayıları ablaları abilerinin pisliklerini temizletmeliyiz. Temizletmeyizi ki büyünce evlatları temizlemesinler diye biz çektik onlar çekmesin diye çevresini tarihini koruyup temiz tutsunlar. Parkları bahçeleri, tarihi eserleri doğayı temiz tutmak adına ikinci yapılacak şey ise, "Bu kirliliği yapanlara, çevresini kirletenlere, çöp atanlara ağır cezalar getirilmeli. İşte burda yetkililere büyük iş düşüyor. Yarın kayadan değil çöpten peribacaları görmek istemiyorsak acele etmeliyiz. Bizden söylemesi... 

Ve sözün bitti yerde İşte Kapadokya turizmi değil Kapadokya İnsanı adına utandıran manzaralar

Malesef Bu görüntüler bizim, sizin eseriniz...! Güzelliklerde bizim çirkinliklerde bizimse o zaman Nevşehir bu manzara ve yaşanılanlar maalesef sizin eseriniz. Önce insanın kendisine ailesine çevresine saygısı olmalı...
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.