banner461
banner195

Kapadokya mutfağı gün yüzüne çıkıyor

Açık hava festivali Cappadox’ta bölgenin keşfedilmemiş mutfağı katılımcılarının deneyimine açılıyor.

Kapadokya mutfağı gün yüzüne çıkıyor
25 Nisan 2015 Cumartesi 14:43

banner143
banner134
 Tüm sanat, tarih ve doğaseverleri 16 – 18 Mayıs’ta Kapadokya’nın etkileyici coğrafyasına davet eden müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava festivali Cappadox’ta bölgenin keşfedilmemiş mutfağı çağdaş yorumlar ve doğaçlama çalışmalarla festival katılımcılarının deneyimine açılacak.

Cappadox’un gastronomi etkinliklerinin küratörlüğünü Türk mutfağını çağdaş yorumlarla dünyaya tanıtan şef Maksut Aşkar üstleniyor. Aşkar, tabakların külle temizlendiği sofralardan, profesyonel pişirme tekniklerine kadar uzanan mutfak deneyimlerini Cappadox’a taşıyacak.


Maksut Aşkar, yemek kültürü araştırmacısı Nilhan Aras, Ali Ronay (Raffles Hotel Executive Chef) ve Yılmaz Öztürk (Alaçatı L’Escargot Restaurant sahibi ve şefi) ile birlikte Kapadokya mutfak kültürünün izini sürecek. Festival öncesinde yapılan keşif turlarıyla evlerde saklı kalmış lezzetler ve kaybolmaya yüz tutmuş yerel tatlar Cappadox için ortaya çıkarılacak, bölgede yaşayanların günlük yemek kültürü gözlemlenecek, artık tüketilmediği için modernleşen çağda yok olan gelenekler öğrenilecek.


Ekip, binlerce yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Kapadokya mutfağının yöntem ve lezzetlerinden aldıkları ilhamı doğaçlama olarak çağdaş yorumlarla Cappadox’ta ziyaretçilerle buluşturacak.


Cappadox’un özel menüsü “Şeflerin Masası”nda tadılacak
Binlerce yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Kapadokya mutfağı, Cappadox şefleri tarafından tekrar keşfedilecek. Maksut Aşkar, Ali Ronay ve Yılmaz Öztürk’ün hazırlayacağı özel menü, festival için seçilmiş birbirinden farklı atmosfere sahip etkileyici mekanlarda; Muti Restaurant ve Babayan Evi’nde Cappadox’a özel tasarlanacak “Şeflerin Masası” menüsünde sunulacak.


Kapadokya’nın benzersiz kültürüne tadını veren malzemeler, lezzetler ve tarifler Cappadox Şölen’de
Maksut Aşkar önderliğinde Cappadox’a katılan şeflerin yörede keşfettiklerini yorumladıkları lezzetler ve Kapadokya’nın yerli halkının mutfağında pişen ev yemekleri, Aşk Vadisi’ne kurulacak Cappadox Şölen’de yerini alacak. Etkinlik, doğanın içinde akustik konserler eşliğinde Cappadox katılımcılarını masa etrafına toplayarak farklı bir deneyim yaşatacak.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.