banner461
banner195

Kapadokya Onyx Taşları Büyük İlgi Görüyor

NEVŞEHİR Türkiye’nin en önemli kültür turizmi merkezlerinden Kapadokya bölgesinin başkenti Nevşehir’de turistik merkezlerde yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği ürünlerden biri de onyx taşlardan yapılmış takılar.

Kapadokya Onyx Taşları Büyük İlgi Görüyor
15 Şubat 2016 Pazartesi 14:57

banner143
banner134
Bölgenin dünyaca ünlü tarihi ve turistik merkezlerini keşfe çıkan yerli ve yabancı turistler için bölgenin değişik merkezlerinde açılan hediyelik eşya satılan işyerlerinde hemen hemen her gün önemli bir hareketliliğin olduğu gözlere çarpıyor.

Doğal haliyle sıradan bir taş gibi görünen ancak ustaların ellerinde birer muhteşem hediyelik ürün haline dönüştürülen Onyx taşından yapılı hediyelik eşyaları görenler gözlerine inanamıyor.

Onyx taşı; Bir kalsedon türü. Onyx bilinen mermer den farklı bir taş. Dışarıdan bakıldığında mermerden ayırt etmek çok zor. Ancak Onyx taşı yarı saydam olup ışığı geçirirken, Mermer tamamıyla geçirgensizdir. Mermer yeryüzüne yakın katmanlardan elde edilirken, Onyx taşı çok daha fazla derin katmanlarda bulunur ve renklerine göre değer kazanır.

En değersiz onyx sihay renkli olanıdır, daha sonra değer sırasına göre Beyaz, Gri, Kahverengi, Sarı ve Yeşildir.

İsim Olarak Başlıcaları Şöyledir.; Akik - Akuamarin - Amazonit - Ametist - Aventurin - Aytaşı - Azurit - Çeroit - Dumanlı Kuvars - Florit - Garnet - Güneştaşı - Havlit - Hematit - Jasper - Kalsedon - Kalsit - Kantaşı - Kaplangözü - Kehribar - Kuvars - Krizokol - Krizopras - Kunzit - Kyanit - Labradorit - Lapis - Malakit - Mercan - Obsidyen - Oltu - Oniks - Opal - Pembe - Kuvars - Peridot - Pirit - Rodokrozit Rodonit - Rutil - Safir - Sitrin - Sodalit - Topaz - Turkuaz - Turmalin - Unakit - Yakut – Yeşim.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.