banner461
banner195

Kapadokya’da Hava İş Sendikası Grev Başlattı

Dünya’da balonculuk tarihinde ilk defa iş bırakma grevi Kapadokya Bölgesinde başladı.

Kapadokya’da Hava İş Sendikası Grev Başlattı
02 Mart 2016 Çarşamba 09:00

banner143
banner134
 Dünya’da balonculuk tarihinde ilk defa iş bırakma grevi Kapadokya Bölgesinde başladı.
Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Kapadokya Bölgesinde sıcak hava balonculuğunda Hava İş Sendikası Nevşehir İl Temsilciği tarafından iş bırakma grevi başlatıldı. Bölgede sıcak hava balonculuğunda çalışan işçilerin sendikaya üye olmasının ardından balon sahipleri tarafından işlerinden çıkartılan arkadaşlarına destek olmak isteyen iki kişi Hava İş Sendikası aracılığıyla grev başlattı. Bir balon firması ile Hava İş Sendikası arasında yaşanan anlaşmazlık sonrasında grev başlatan Hava İş Sendikası 12 Mart tarihinde de Nevşehir’de miting yapacağını açıkladı.
Hava İş Sendikası Teşkilatma Başkanı ve Genel Sekreter Mustafa Akgün yaptığı açıklamada Kapadokya’da iki balon firmasından yetki aldıklarını ancak balon firmalarının çalışanları işlerinde çıkarttıklarını söyledi. Akgün, “Hava-iş Sendikası olarak 10 ay önce Kapadokya’da örgütlenmeye başladık. İlk etapta 80 civarında çalışan üyemiz oldu. İki balon firmasında yetki aldık. Yetki alımından sonra işverenler sendika üyesi olan arkadaşlarımızı işten çıkardılar. Biz de firmanın birinde greve başladık. 12 Mart’ta burada büyük bir miting yapacağız. Anadolu’nun onurlu insanlarının verdiği mücadeleyi duyurmak ve sendika olarak bu mağduriyeti gidermek istiyoruz. Bu insanların sırtından milyarları kazanan işverenler hak konusunda adil davranmıyorlar. İşçilerin iş güvenliği yok” diye konuştu.
 
Hava İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Meriçli’de bölge balonculuk sektörü ile ilgili olarak sivil toplum kuruluşları ve milletvekilleriyle görüştüklerini söyledi. Meriçli, “ Grevle ilgili Hava-iş Sendikası olarak mücadeleye devam ediyoruz. Bölge milletvekilleri ve STK’larla ve işadamlarıyla görüşüldü. 12 Mart’ta burada ses getirecek bir miting yapacağız. Amacımız emeğin karşılığını almak. Patronlar kazanıyorsa, işçiler de kazanacak. Tüm kamuoyunda desteklerini bekliyoruz” dedi.
Hava İş Sendikası Nevşehir Temsilcisi Oğuzhan Alkan ise 15 gündür grevde olduklarını ve iş verenlerin yer ekiplerine aylık 600 TL ile çalıştırdıklarını ifade etti. Alkan, “Bölgedeki pilot ve yer ekibi arkadaşlarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla bu ay tüm sıcak hava balon işletmeleri ortak karar alıp maaşları yarıya düşürdüklerini öğrendik. Sendikaya üye olanlar işten çıkarılıyor. Yer ekibinde birçok kişi aylık 600 lira maaş alıyor. Bu kadar parayla kim geçinebilir soruyorum. 15 gündür grevdeyiz ne Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ne Bakanlık ne de başka bir yetkili ne aradı ne ziyarete geldi. Haklı davamızda devlet yetkililerimizi yanımızda görmek istiyoruz. Lütfen haklının yanında olsunlar. Ekipler sabaha karşı mesaiye başlıyor mesai sonrası işverenlerin inşaatından tarlasına kadar birçok yerde ek ücret verilmeden çalıştırılıyor. Bu zulme dur demek için grevimiz sürüyor” dedi.
Hava İş Sendikası Nevşehir Temsilcisi Oğuzhan Alkan “Bölgede balonlar kişi başı 150 avro ücretle uçuş yapıyor, ama işçiye emeğinin karşılığını vermiyorlar. Patronların da siyasi güçleri var, siyasi tanıdıkları nedeniyle tüm yetkililer burayı görmezden geliyor. İşverenler ellerini vicdanlarına koysunlar, bu haksızlığı Allah da soracak hak yemeden adaletli olsunlar” diyerek söylerini tamamladı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.