banner461
banner195

Kapadokya'da Yöresel Bebeklerinin Küresel Ünü

Kapadokya bölgesinde kadınlar tarafından yapılan el işi bez bebekler,yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Öyle ki ünü artık ülke sınırlarını da aşmış gözüküyor...

Kapadokya'da Yöresel  Bebeklerinin Küresel Ünü
27 Eylül 2013 Cuma 17:59

banner143
banner134
Bölgede 'Kapadokya Barbiesi' adı verilen bez bebekleri Japon,Alman,Fransız ve Yunanlı turistler başta olmak üzere tüm yerli yabanacı turistlere satan,Ürgüp,Göreme,Göre,Kaymaklı,Mustafapaşa ve Derinkuyulu kadınlar, ev ekonomilerine de katkı sağlıyorlar..

Folklorik giysili bebeklerimiz öyle çeşitli, zengin ve ünlü ki; küresel bir ün onlarınki...
 

UNESCO’YA ADAY

Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi’ne kayıtlı el sanatları ürünleri arasında folklorik giysili yapma bebeklerin yanı sıra iğne oyası, nazar boncuğu, baston ve işleme sanatı var. Günün birinde her biri UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne girmeyi umut ediyor..
Bir bez bebek öyle çok ayrıntı ulaştırır ki insana! Tıpkı bir kilim motifi, bir nakış işi, bir çocuğun omzundaki nazar boncuğu gibi… Farkında olmadan toplumsal belleğin kaydını tutar onlar.

Kendi kayıtları; Boehn’in 1972 tarihli Dolls isimli eserinde anlattığı, Doç. Nuran Bilgin’in Folklorik Giysili Yapma Bebek başlıklı kitapta aktardığı üzere M.Ö .40.000’lere kadar gider. M.Ö. 3000’lere gelindiğinde kil, kemik, tahta, taş, fildişi ve bitki tohumundan bebekler çıkar karşımıza.  

BİZİM BEBEKLERİMİZ 


Anadolu’muzun bebeklerine gelince... Nedensiz iş olmaz bir kere bizde. Çocukların ellerine gelincilik oynasınlar diye tutuşturulan çaput giysili, allı pullu bebekler; geleceğin annelerini işe güce, nakışa dikişe ve ala pula hazırlamak içindir. Her yörenin bebeğinin ismi de, cismi de farklı. Bursa’da Türkmen gelini, Antalya’da yün eğiren yaşlı kadın ve kahve pişiren yeni gelin, Şırnak’ta Berivan, Ardahan’da Damal, Kayseri’de Soğanlı bebek… Bu bebeklerin folklorik kıyafetleri öyle çeşitli ki koleksiyon yapmaya kalkmak anlamsız.

En düzenli folklorik giysili yapma bebek üretimi Kayseri’nin Yeşilhisar İlçesi’nin Aşağı ve Yukarı Soğanlı Köyleri’nde. 1960’tan beri dur durak bilmeden devam eden tüllü, şalvarlı ve üç güllü kadife cepkenli bebekler pek bir ünlü. Küresel bir ün onlarınki. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.