banner461
banner195

Kapadokyadaki balonlara meteorolojik destek

Kapadokya’da havalanan balonlar için meteorolojik destek verilecek...

 Kapadokyadaki balonlara meteorolojik destek
15 Eylül 2015 Salı 18:55

banner143
banner134
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) havacılık sektörü için hayata geçirdiği uygulamalara bir yenisini daha ekledi. Yeni uygulama ile Kapadokya’da havalanan balonlar için önceden hava tahminleri yapılarak uçuşların daha güvenli olması sağlanacak.

 ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI, HAVACILIK SEKTÖRÜ İÇİN BİR HİZMETİ DAHA UYGULAMAYA KOYDU…

·        KAPADOKYA’DA HAVALANAN BALONLAR İÇİN METEOROLOJİK DESTEK VERİLECEK

·         ÖNCEDEN YAPILACAK HAVA TAHMİNLERİ İLE BALONLAR DAHA GÜVENLİ HAVALANACAK…


     MGM, ülke genelinde meteorolojik olaylara karşı havacılık sektörüne yaptığı hizmetlere hız kesmeden devam ediyor. MGM’nin hayata geçirdiği yatırımlar ve hizmetler ile meteorolojik olaylar önceden tahmin ediliyor ve bu sayede uçuşlar artık daha güvenli yapılıyor.

     Can Kayıplarının Önüne Geçmek Hedefleniyor

     Havacılık sektörü için son olarak MGM, ülkemizin önemli turizm merkezlerinden birisi olan ve balon uçuşlarının sıklıkla yapıldığı Kapadokya için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Kapadokya’da ki balon uçuşlarına destek sağlamak maksadıyla başlatılan uygulama ile meteorolojik sebeplere bağlı balon kazaları sonucu oluşabilecek can kayıplarının önüne geçmek hedefleniyor.

     Uygulamaya “hezarfen.mgm.gov.tr” Adresinden Ulaşılıyor

     MGM’nin havacılık sayfası olan “hezarfen.mgm.gov.tr” adresinde hizmet vermeye başlayan uygulama ile Kapadokya’da yapılan balon uçuşlarının gerçekleştirildiği alanda kullanıcılar farklı seviyelerde rüzgâr ve sıcaklık tahminlerine ulaşabilecek.

     “Rüzgâr-Sıcaklık Ürünleri” bölümünde açılan yeni sayfada kullanıcının seviye ve zaman olmak üzere iki parametre seçmesi gerekiyor. Seviye ve zaman parametreleri seçilip “Göster” butonuna basıldığında gelen harita kullanıcıya sunuluyor. Harita üzerindeki tahmin noktalarında (grid) rüzgarın yön ve hızı oklarla (flag), sıcaklık derece olarak kırmızı ve o noktanın metre cinsinden denizden yüksekliği (rakım) ise mavi renkte veriliyor.

     MGM’nin teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini ve hava tahminlerinde yüzde doksanların üzerinde başarılı neticeler elde ettiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu çerçevede ülke genelinde 60’tan fazla Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (H-OMGİ) kurduk ve bu istasyonlardan aldığımız verileri anında ilgililere ulaştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

     Türkiye’de üretilen her türlü rasat ve tahmine www.hezarfen.mgm.gov.tr havacılık meteorolojisi web sayfaları ile anında ulaşılabilindiğinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu hizmet ile aynı zamanda yurtdışındaki bütün meydanların meteorolojik bilgilerine, MGM tarafından hazırlanan uydu ve radar görüntüleri ile muhtelif sayısal tahmin ürünlerine, saha tahminlerine, uçuş faaliyetini etkileyen önemli hava olaylarına ait kartlara, atmosferin yukarı seviyelerine ait rüzgâr ve sıcaklık tahminlerine kısacası güvenli bir uçuş için ihtiyaç duyulan her türlü dokümana ICAO standartlarında ulaşma imkanı sağlanıyor” dedi.

     Meteorolojik Kaynaklı Balon Kazalarının Önüne Geçilecek

     Ülkemizin gözde turizm merkezi olan Kapadokya’da da balonların uçuş güvenliği için yeni bir uygulamayı MGM’nin hayata geçirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Buraya turizm için gelen yerli ve yabancı turistler artık balonlarda daha güvenli seyahat edebilecek. Bu uygulama ile meteorolojik kaynaklı balon kazalarının önüne geçmeyi hedefliyoruz. Önceden ulaşılacak sıcaklık ve rüzgar değerleri ile uçuşların riskleri bilinecek ve gerekli tedbirler daha kolay alınabilecek” şeklinde konuştu.

     Teknoloji Yakından Takip Ediliyor

     Teknolojiyi yakından takip eden bir Bakanlık olduklarını da dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “MGM de bu doğrultuda son yıllarda teknolojide önemli sıçrama gerçekleştirdi. Hava tahminlerinde doğruluk oranını yüzde 90'ın üzerine çıkaran MGM böylece dünyada gelişmiş ülkelerin seviyesine yükseldi” ifadelerini kullandı.


 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.