banner461
banner195

Kapadokya'nın Giriş Kapısı Neresi ?

Kapadokya'nın Giriş Kapısı Neresi ? Aksaray Mı ? Niğde mi ? Kırşehir'mi Kayseri mi? Yoksa , Kapadokya'nın merkezini teşkil eden Nevşehir'in Acıgöl ilçesi mi? Ürgüp Mü ?

Kapadokya'nın Giriş Kapısı Neresi ?
05 Şubat 2015 Perşembe 23:52

banner143
banner134
Kapadokya'nın Giriş Kapısı Neresi ? Aksaray Mı ? Niğde mi ? Kırşehir'mi Kayseri mi? Yoksa , Kapadokya'nın merkezini teşkil eden Nevşehir'in Acıgöl ilçesi mi?

KAPADOKYA'NIN ZİRVESİ...!
 
Kapadokya üç hisardan oluşuyor. Biri Uçhisar diğeri Ortahisar ve Başhisar (Ürgüp) ...

Bu sıralamaya göre Kapadokya nın giriş kapısı Ürgüp ilçesindeki Başhisar'dan başlayarak sonra Ortahisar en uçtaki Uçhisar şeklinde sıralandığı düşünülürse... Kapadokya nın kapısını Ürgüp Başhisar olarak değerlendrimek hiçte zor olmasa gerek.

Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illeri Kapadokya nın giriş kapısını paylaşamaya dursunlar biz Nevşehir olarak Kapadokyanın merkezinde durumun ciddiyeti için ne kadar farkındayız...! Kapadokya değerini ve gerçeğini ne kadar bilebiliyoruz ? Belki de en önemli konu bu. Birileri elimizdeki bu değerin nimetlerini kendi şehirlerine taşımak için start almışken Nevşehir Kapadokya bütünlüğüne ne kadar sahip çıkıp onu koruyup kucaklayabiliyor !

İş işten geçmeden elimizdeki değerlerin kıymetini bilmeli ve bir an önce sahipsiz yıllardır müzmin Gel gitlerle kaybedilen yılların acısını Turizm İl müdürlüğündeki bu önemli sorumluluk ve görevi inşallah Değerli hemşehrimiz ve bölge aşığı tecrübeli İl Turizm Müdür Vekili Cengiz Ekici ile aşarız... Buna canı gönülden inanaıyor ve kendisine tüm bölge insanları ve turizmciler olarak tam destek vermek gerektiğini düşünüyoruz.

'Kapadokya'nın kapısı' NEVŞEHİR'DİR...

Şimdi tekrardan konu başlığına döncek olursak Kapadokya'nın Başkentide Merkezide Kalbide giriş kapısıda Nevşehir'dir, Ürgüptür, Acıgöldür, Derinkuyudur, Hacıbektaş, Gülşehirdir, Kozaklıdır Avanostur....Bu böyle biline...!NOKTA !


Şimdi Kapadokya'nın kalbi giriş kapısı diye lanse edilen o komşu illerin haberlere birer örnek verelim ;

Aksaray 'Kapadokya'nın kapısı' 

Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, "1989 yılında vilayet olan Aksaray, son yıllardaki atılımlarıyla beraber, bütün sektör ve alanlarda ciddi mesafeler kat etti. Aynı zamanda Kapadokya içerisinde 'Kapadokya'nın kapısı' konumunda bir vilayettir. Nevşehir ile beraber Kapadokya'da en çok ziyaret edilen il konumunda. Kapadokya'ya gelen birçok turist, Aksaray'daki ören yerlerini ziyaret ediyor" dedi.


Kapadokya'nın Giriş Kapısı Kırşehir ...!
İç Anadolu Bölgesi’nin nadide illeri arasında yer alan Kapadokya’nın birinci kapısı Kırşehir, tarihi güzellikleri kadar coğrafi açıdan da gezi tutkunlarını kendisine çekmeye devam etmekte. Bu anlamda yılın dört mevsimi boyunca tarih ve doğa tutkunlarının akınına uğrayan şehir popülerliğini gün geçtikçe arttırmakta.

Kırşehir yönüne seyahat edecek kişiler Nevşehir Havaalanı’nı kullanarak birkaç saatte ulaşımlarını sonlandırabilmektedirler. İki şehir arasındaki uzaklık oldukça az olduğundan Nevşehir’e iniş yapan kişiler araç kiralama hizmetleri sayesinde kişisel ulaşım yöntemleri ile de Kırşehir’e varabilmektedirler.


Kapadokya’nın Giriş Kapısı Kayseri Soğanlı Köyü Avrupalı Torunlarını Ağırlıyor

Türkiye’de bulunan doğal güzellikleriyle ve kiliseleriyle ünlü Kayseri’nin Yeşilhisar İlçe ’sinin Soğanlı köyü turistlerin gözde mekânı oldu.

Kapadokya’nın Giriş Kapısı Soğanlı Köyü Avrupalı Torunlarını Ağırlıyor

Soğanlı Köyünün o eşsiz manzarasını izlemek için turistler adeta buraya akın ediyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Soğanlı Köyü Kubbeli ve Saklı Kiliselerine de ev sahipliği yapan ve adeta tarih kokuyor. Yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip bu kiliseler dimdik ayakta kalmayı başarmış. Bir dönem hasar gören kiliseler Selçuklular zamanında da restore edilmiş. Ermeni mimarisinin kullanıldığı yapılar Roma’daki zulümden kaçan insanlar tarafından yapıldığı belirtiliyor. Kiliselerin içerisinde normal bir evde bulunan bütün odalar mevcut. Her sene yaklaşık 100 bin turistin ziyaret ettiği bu doğa harikası mekân gezilip görülmesi gereken yerlerden biri olarak göze çarpıyor. Kiliseleri ziyaret eden turistler ekonomiye de katkı sağlayarak ülkemizi de tanıtmış oluyor. Kapadokya’nın giriş kapısı olarak bilinen Soğanlı Köyü elde yapma bebekleriyle de ün kazanmış. Havaların ısınmasıyla birlikte turistlerin ilgi odağı olan köy ziyaretçilerine eşsiz bir doğa manzarası sunma için sabırsızlıkla bekliyor.

Bu tarihi köyde rehberlik yapan İsmail Ablak Soğanlı Köyü’nün eşsiz manzaralarını ve kiliselerini görmek için turistlerin adeta akın ettiğini söylüyor.

’’Soğanlı Köyü eşsiz manzara ve tarihi kiliseleriyle donatılmış bir köy. Bu köy tarihi mekânlardan oluştuğu için ilgi odağı oluyor. Romalıların kendi insanlarına yapmış olduğu zulümden kaçan insanlar buralara gelmişler ve kayaları oymuşlar, buralarda da ibadete sarılarak kiliseleri yapmışlar. Eşi benzeri olmayan kiliselerden biri olan Kubbeli Kilise kubbesinden, tonozlarından Bizanslıların son dönemlerinde Ermeni mimarisinden, Ermeni stilinden faydalanılarak yapılmış ve o kayanın üzerine de boya atmışlar ve bugünkü halini korumuş. ’Yaklaşık 2-3 bin yıla dayanıyor. Ama resimleri işte 6.7.9. yüzyıllarda yapılmış. Tabi bu arada da kiliselerde de hasar oluşunca Selçuklular restore ettirerek tam ortalarına güzel desenleri yapmışlar. Hemen yanında da Saklı Kilise var. Orada da yine bir tünel var. Tünelin içerisinde saklı odaları ve içerisinde bir sürgü taşı, tuvaletleri, ahırları var. Ne bileyim yani bir evde yaşanabilecek her türlü şeyleri mevcut kiliselerin içerisinde.’’

 

Dünyanın başka hiçbir yerinde bu tür kiliselerin eşi benzeri olmadığını söyleyen İsmail Ablak dünyanın değişik ülkelerinden ziyarete gelen turistler arasında ayin yapmak için gelen de atalarının yaşadıkları yerleri görmek için gelenin de olduğunu belirtiyor.

 

 ’’Dünyada bunlara benzeyen başka bir kilise yok. Tokalı, Meryem Ana, Karabaş, Yılanlı her yerde var. Ama Kubbeli Kilise sadece bizim Soğanlıda var. Özelliği de işte tonozlarından tutun yapılışı mimarisi Ermeni mimarisinden faydalanılmış. Güzel bir kilise. Gezip görmeye değer bir yer. Kanada’dan, Avustralya’dan dünyanın dört bir yanından buraya geliyorlar ve işte burada ayin yapanlar var ne bileyim işte atalarının nasıl yaşadıkları öğrenmek isteyenler var. İlgi büyük. Hem ekonomimize katkı sağlıyorlar hem ülkemizi tanıtıyor bu turistler’’ ifadelerini kullandı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevşehirli - 3 yıl önce
bir sehir kendi kendi deyerlerine sahip cıkmazsa öyle olur o kadar okuyan cocuklarımız var ama sahip cıkmıyoruz sonrada başka isonrada yervarsın ederiz niye yollerden müdürler gelir