banner461
banner195

Karaaslan : Gereğini Yaparım, Yıkarımda Mühürlerimde

Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan , Uçhisar beldesinde ki "Silueti bozan oteller mühürlenecek" şeklinde ulusal basına düşen haberler hakkında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Karaaslan : Gereğini Yaparım, Yıkarımda Mühürlerimde
09 Temmuz 2015 Perşembe 17:11

banner143
banner134
Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan Nevşehir Basınıyla dün akşam Kaya Otel'de düzenlenen İftarda buluştu.


Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan ,Nevşehir'in Uçhisar beldesinde ki "Silueti bozan oteller mühürlenecek" şeklinde ulusal basına düşen haberler hakkında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

 
Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan:

"Oteller İçin Mahkeme Karar Verirse Gereğini Yaparım"

Nevşehir’in Uçhisar Belde Belediye Başkanı Ali Karaaslan, yapımı devam eden Arinna ve CCR otellerinin yıkımına veya mühürlenmesine dair kendilerine ulaşan mahkeme kararı bulunmadığını söyledi.


UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde bulunan Uçhisar’da yapılan otel inşaatları Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşındı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nce yapılan açıklamada, “Bilirkişi keşfinin eksik olduğu sonucuna varan Danıştay 6'ncı Dairesi, tekrar bilirkişi keşfinin yapılmasını öngörürken, mühürleme talebimizi reddeden belediyenin reddine açtığımız davada ise Kayseri 2'nci İdare Mahkemesi mühürlenmesi gerektiği yönünde karar verdi” denildi.
"ELİMİZE KARAR ULAŞMADI"

Bu iddialarla ilgili olarak açıklama yapan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Kararaslan, beldelerinde yapılmakta olan üç proje ile ilgili olarak, “Mahkeme kararıyla durdurulup, kapatılma kararı verilmiş gibi değerlendirilerek Uçhisar Belediyesi tarafından o işletmelerin mühürlenmediği, kapatılmadığı” iddialarının bulunduğunu kaydeden Karaaslan, “Şunu ifade etmeliyim ki, bize böyle bir kapatma kararı hangi işletme için olursa olsun elimize ulaşmış değildir. Belediyemizin hukuk müşavirliğince takip edilen mahkeme kararları UYAP vasıtası ile takip edilmektedir. UYAP’a düşmüş kapatma kararı yoktur. Uçhisar Belediyesi sanki mahkeme kapatma kararı vermiş de dikkate almıyormuş gibi bir imaj ortaya çıkıyor. Bu tamamen yanlıştır. Böyle bir karar elimize ulaşmış değildir. Mahkeme böyle bir kararı vermesi halinde Uçhisar Belediyesi mahkemenin vereceği her türlü karara uyar” dedi. 

HUKUK ‘MÜHÜRLEYİN, KAPATIN’ DERSE YAPARIM

Uçhisar Belediye Başkanı Karaaslan : Mahkemenin vereceği her türlü kararı uygularım. Gereğini Yaparım, Yıkarımda Mühürlerimde

Konuyla ilgili olarak bilgi eksikliği veya kirliliğinin mevcut olduğunu ifade eden Karaaslan “Bölge İdare Mahkemelerinin verdiği kararlardan birini Ankara Mimarlar Odası bir üst mahkemeye taşıdı. Üst mahkeme verilen kararın yeniden değerlendirilmesi ve bilirkişilerce yeniden değerlendirmeye tabi tutularak verilmesini talep etti. Aksi halde ‘ben senin kararını bozdum, bu yanlış bir karardır, işletmeyi kapatın’ gibi bir karar değildir. Sanki böyle bir karar varmış da, biz uygulamıyormuşuz gibi belirtiliyor. Hayır, böyle bir karar yoktur. Böyle bir karar olsa zaten bir üst mahkemeye müracaat eden sivil toplum kuruluşu yani Ankara Mimarlar Odası bize faksla gönderirdi. Bu hukuki bir süreçtir ve devam etmektedir. Hukuk bize yani yerel yönetime derse ki ‘ burası imar kanuna aykırı bir yer, burayı mühürleyin, kapatın derse’ yaparız. Yoksa, şu andaki seyri planları Kurulca kabul görmüş, Koruma Amaçlı İmar planımız içerisinde olan yerlerdir” diye konuştu.

CihanKaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.