banner461
banner195

Kavaklı Askerlere Kınalı Tören

Nevşehir merkez ilçeye bağlı Kavak kasabasında, Belediye Başkanı Celal Yiğit tarafından Askere Gidecekler İçin Moral Gecesi Düzenlendi.

Kavaklı Askerlere Kınalı Tören
27 Ocak 2016 Çarşamba 12:03

banner143
banner134
Nevşehir merkez ilçeye bağlı Kavak belde Belediyesi, 1996 tertip asker adaylarına "Kına Yakma ve Asker Uğurlama" töreni düzenledi.

Kavak'ta bir gelenek haline gelen ve her yıl asker yolcu ederken yaşanan coşkular bu dönem askere gidenler içinde yapılarak geleneğin bozulmadığı görüldü.


Kavak Belediyesi tarafından düzenlenen “Asker Uğurlama ve Kına Töreni”, Kavak Belediyesi Düğün Salonu’nda düzenlendi.. Törene askerler ve ailelerinin yanı sıra Kavak Belediye Başkanı Celal Yiğit'de katıldı.

Konuya ilişkin FİB Haber Merkezimize açıklamada bulunan Kavak Belediye Başkanı Celal Yiğit, 1996 tertipler için örf ve adetlerimizde çok önemli bir yeri olan “Asker Kınası” düzenleyerek Mehmetçiklerimizi milli ve manevi şuurla Peygamber ocağına yolcu edeceklerini söyledi.

Başkan Yiğit “Asker kınası, ailelerimizin yıllardır yaşattıkları bir milli gelenektir. Askere gidecek erkek çocuklara kına yakılır. Biz de her yıl olduğu gibi bu yılda kasabamızda askere gidecek 1996 tertip asker adaylarına belediye olarak toplu kına yakma ve asker uğurlama töreni düzenledik... Asker adaylarımız bu törenle “Mehmetçik” olmanın o manevi duygusunu aileleriyle, bizlerle birlikte tadacaklardır." dedi.


Askerlik Şubesi’nden alınan bilgiye göre, Askerlerimizin Şubat-Mart 2016 tarihlerinde kışlalarına celp edeceği belirtildi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.