banner461
banner195

Kayseri Komşularından Göç Alınca Nüfusu Yüzde 20 Arttı

"Kayseri'nin nüfusu 2000'den bu yana yüzde 20 artmış durumda. Buna karşılık, komşu illerinden Sivas'ın nüfusu yüzde 18, Yozgat'ın yüzde 37, Niğde'nin yüzde 2 ve Nevşehir'in nüfusu ise yüzde 8 düşmüş.

Kayseri Komşularından Göç Alınca Nüfusu Yüzde 20 Arttı
03 Aralık 2015 Perşembe 15:47

banner143
banner134
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Mimarlar Odası Kayseri Şubesi'nin düzenlediği 'Göç' konulu Kent Tartışmaları programına katıldı.

Toplantıda göçün sebepleri ve Kayseri'ye yapılan göçle ilgili önemli verileri paylaşan Başkan Çelik, Kayseri'nin nüfusunun son 15 yılda yüzde 20 arttığını söyledi. 
 
Başkan Çelik, bir taraftan artan nüfusa göre şehri planlarken bir taraftan da insanları mutlu oldukları yerde yaşatmak suretiyle ilçelerdeki göçü önlemek için çalıştıklarını söyledi. 


Mimarlar Odası Kayseri Şubesi'nin Kent Tartışmaları programına Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'in yanı sıra Vali Yardımcısı Mehmet Emin Avcı, mimarlar, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.
 
KAYSERİ NERELERDEN GÖÇ ALIYOR?

Yerel yöneticilerin yaşadığımız kenti tasarlarken göç olgusunu ve nüfus hareketliliğini göz önüne alması gerektiğini vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, Kayseri'nin aldığı göçle ilgili çarpıcı rakamlar verdi. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Kayseri'nin nüfusu 2000'den bu yana yüzde 20 artmış durumda. Buna karşılık, komşu illerimizden Sivas'ın nüfusu yüzde 18, Yozgat'ın yüzde 37, Niğde'nin yüzde 2 ve Nevşehir'in nüfusu ise yüzde 8 düşmüş. İlçelerimizdeki tabloya baktığımızda ise Melikgazi, Kocasinan, Talas ve İncesu dışındaki tüm ilçelerimiz göç vermiş durumda. İnsanlar yaşadıkları yerde istedikleri imkanları bulamayınca göç etmek durumunda kalıyorlar. İlçelerimizin yanı sıra komşu illerin ilçelerinden de Kayseri'ye göç ediliyor. Burada da belediyemizin yaptığı çalışmalar en önemli faktör. Erciyes Kış Sporları Merkezi, Harikalar Diyarı, spor yatırımları, serbest bölge, esnaf siteleri gibi iş ve istihdam imkanını artıran projeler nedeniyle insanlar Kayseri'yi tercih ediyor. Üniversitelerimiz ve sağlık yatırımları da ana faktörlerin başında geliyor" şeklinde konuştu.
 
Kayseri'de 40 bin Suriyeli var


İnsanların göç etme nedenlerini dile getiren Başkan Çelik, "Günümüzde insanların öncelikle iş ve istihdam alanlarına yönelik göç ettiklerini görüyoruz. Eğitim, sağlık, sosyal donatılar gibi imkanlara erişim ile doğal afetler ve savaşlar da göçün ana gerekçeleri arasında. Suriye'deki savaş nedeniyle bugün şehrimizdeki Suriyeli sayısı 40 bini geçti" dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.